- Podcasty
- Výlety
Poslechněte si podcast: Dávná symbolika Keltů dodává originálně řešenému hřbitovu v Dolních Břežanech magickou atmosféru
Dolní Břežany ve Středočeském kraji proslavilo keltské hradiště Závist. Právě v jeho blízkosti byl v inspiraci keltskými symboly v roce 2016 vybudován zajímavě řešený hřbitov, který se pro místní stal nejen místem posledního odpočinku. Svou magickou atmosférou přitahuje mnoho návštěvníků ke klidnému rozjímání i spočinutí uprostřed přírody.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Vrch Plešivec je přezdíván Olympem Brd. Nabízí tajuplné příběhy i krásné výhledy do kraje
Vrch Plešivec v Brdské vrchovině se tyčí do nadmořské výšky 654 metrů nedaleko městyse Jince. Turisté se na něj vydávají jak kvůli nezaměnitelným výhledům, tak pro jeho mystičnost. Podle pověstí se něm objevil drak i ďábel a konat se tam měly i slety čarodějnic.
Horské sedlo Skřítek bývalo hlavně dopravním koridorem. Dnes je centrem turistiky a běžkařů
Horské sedlo Skřítek s nadmořskou výškou 874 metrů odděluje Jeseníky od Hraběšické vrchoviny. Odpradávna bylo významné pro dopravu, která tady i dnes překonává po hlavní silnici horský masív. Je ale zároveň i místem zasvěceným přírodě. Nachází se tu rezervace chránící rozsáhlé rašeliniště. A je i vyhledávaným cílem turistů, cyklistů a v zimě běžkařů. Centrem sedla je prastará horská chata z 19. století.
V Mukařově v Českém středohoří mají na místním hřbitově torzo unikátní zvonice z počátku 14. století
Mukařov v Českém středohoří je součástí obce Lovečkovice. Nachází se v nadmořské výšce 568 metrů. V první polovině dvacátého století býval Mukařov bohatou vsí, což dokládají krásná velká stavení, která se dodnes dochovala. V okolí Mukařova se pěstovalo kromě lnu a máku také ovoce, které se po Labi vyváželo do Hamburku.
Nejmenší náměstí ve Třech Studních zřídili recesisté. Nesmí se na něm řídit člun, líbání je povoleno
Dokud si lidé budou umět dělat legraci, bude svět v pořádku. Recesisté z obce Tři Studně na Vysočině se už před dvaceti lety rozhodli, že prostor před místní galerií vyhlásí nejmenším náměstím. Mají pro něj dokonce vlastní vyhlášku, kterou je radno dodržovat.
Muzeum Šipka ve Štramberku vás vezme do pravěku. Za neandrtálci i na dno prehistorického moře
Štramberk je místo s jedinečnou geologickou a pravěkou minulostí. Poznat ji můžete ve stálé expozici Muzea Šipka v centru městečka, jen pár kroků od náměstí. Je pobočkou Muzea Novojičínska a patří k oblíbeným návštěvnickým cílům. Muzejní expozici vévodí model známé jeskyně Šipky. Návštěvníci se do ní dostanou skrz velkou vyčiněnou kožešinu. Obydlí pravěkých lidí má vpravdě syrovou atmosféru.
Krajina jako na dlani. Rozhledna Kožich na jižním Plzeňsku nabízí víc než jen úsměvné pojmenování
Rozhledna jménem Kožich se nachází u vesničky Libákovice, která je částí obce Řenče na jižním Plzeňsku. Rozhledna tam stojí od konce roku 2007 a snoubí v sobě vyhlídkovou věž s vysílačem mobilního operátora. Při výstupu na vrchol je potřeba zdolat 120 schodů. Vysílač je vysoký 35 metrů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 20 metrů.
Z hradu Čap se toho mnoho nedochovalo. Pohled na Čapskou palici a výhled do okolí to vynahradí
Chráněná krajinná oblast Kokořínsko-Máchův kraj se nachází především na území Libereckého a Středočeského kraje. Je to krajina pískovcových skal, ve kterých příroda vytvořila řadu pozoruhodných objektů, a člověk postavil mnoho hradů. Z většiny jsou dnes zříceniny, některé sotva patrné. Jednou takovou jsou pozůstatky hradu Čap nedaleko Dubé na Českolipsku, kde se ovšem na skále dochoval mohutný třímetrový pískovcový kyj od nepaměti zvaný Čapská palice.
Hrad Humprecht v Českém ráji je přístupný po celý rok. Překvapí loveckou expozicí i krásnými výhledy
U Sobotky v Královéhradeckém kraji jen málokdo přehlédne jednu z dominant Českého ráje, barokní zámek Humprecht. Unikátní oválná stavba inspirovaná dobovou italskou architekturou je jedinou svého druhu u nás. Letos tam navíc zahájili celoroční návštěvnický provoz. A tak na prohlídku můžete nově zavítat i v zimě.
Botanická zahrada Praha zve do Křišťálové zahrady. Křehkou krásu v ní představuje sklář Jiří Pačinek
Botanická zahrada hlavního města Prahy otevřela poprvé ve své historii velkou zimní výstavu. Expozici rozzářily roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny v Kunraticích u Cvikova. Výstava nazvaná Křišťálová zahrada představuje ve dne unikátní skleněné instalace, které se při večerních prohlídkách hrou světel a hudby mění v pohádkovou říši.