Zámek Orlík je dnes zpátky v soukromých rukách. Schwarzenbergové ho nechali otevřený pro veřejnost

Výlety
Před 2 týdny 02:58

Zámek Orlík na jihu Čech patří bezesporu mezi nejznámější památky České republiky. Posledních tři sta let vlastní hrad, přestavěný v průběhu dějin na zámek, rod Schwarzenbergů, s vynucenou pauzou ve druhé polovině 20. století. Dnes je znovu zpátky v jeho rukách a naštěstí stále přístupný pro veřejnost.

Výlety

Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska.

Web

Další epizody

Včera
02:59

V Lužických horách vyvěrá sirný pramen bez síry. A vytváří dvoubarevný potok

Lužické hory jsou nevelké pohraniční pohoří na severu Čech. Lesy jsou tam převážně smrkové, místy se vyskytují i původní bučiny, a protékají jimi potůčky a potoky, které míří do Severního a Baltského moře. Jedním z nich je Hamerský potok, v jehož těsné blízkosti se nachází takzvaný Sirný pramen. Ovšem se sírou nemá nic společného.

Před dvěma dny
03:11

Brněnská vila Tugendhat je architektonickým skvostem funkcionalismu plným technických vymožeností

Brněnská vila Tugendhat je jednou z nejznámějších funkcionalistických památek v jihomoravské metropoli, místem, kde se podepisovala dohoda o rozdělení Československa a památkou zapsanou na seznam UNESCO. Svým architektonickým pojetím i technickým zpracováním bere dech tisícům návštěvníků.

Před třemi dny
02:41

Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě přibližuje doručování pošty od 16. století po současnost

Když navštívíte pobočku Poštovního muzea v šumavském Vyšším Brodě, budete si moct prohlédnout spoustu zajímavostí. Například vývěsní štít telegrafního úřadu ze zámku Konopiště, který sloužil následníkovi trůnu Ferdinandovi d'Este. Nebo část pražské telefonní ústředny, která fungovala v hlavním městě do začátku 80. let. A také nejstarší dochovanou poštovní schránku v Česku.

Před čtyřmi dny
03:31

Léčivou minerální vodu objevily v Jeseníku nad Odrou krávy. Dnes se z ní připravují i bylinné sirupy

Léčivá voda první třídy použitelná k léčbě srdce, ledvin, močových cest a žaludku. Tak zněl verdikt odborníků z Insbruku a Bílska, kteří v roce 1900 zpracovávali posudek na minerální vodu vyvěrající v Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji. I po více než sto letech jsou zdejší minerální prameny využívány.

Před pěti dny
02:31

Metternichova knihovna na zámku Kynžvart není jen expozicí. Dodnes slouží badatelům ke studiu

Zámek Kynžvart na Chebsku v Karlovarském kraji nabízí celkem pět prohlídkových okruhů, které vedou zámeckými interiéry i rozlehlým parkem. V rámci druhého okruhu mají návštěvníci možnost navštívit jednu z největších šlechtických zámeckých knihoven u nás. Vybudoval ji nejslavnější majitel kynžvartského zámku, rakouský kancléř a diplomat Klemens von Metternich.

Před šesti dny
03:32

Prachovské skály jsou klenotem Českého ráje. Své osobité kouzlo mají v každé roční době

Přírodní rezervace Prachovské skály v Královéhradeckém kraji je rájem pro turisty i horolezce. Z lesa tam vystupují obří pískovce, mezi kterými vedou úzké cestičky i strmé schody k vyhlídkám. Střed tvoří romantické skalní město se štíhlými věžemi a pilíři, mezi nimiž jsou hluboké a těsné rokle. Své osobité kouzlo a atmosféru mají Prachovské skály v každém ročním období.

Před týdnem
03:39

Ve Velinách v Pardubickém kraji můžete navštívit jedinečný areál dřevěných roubených staveb

Pokud někdy zamíříte do Holic v Pardubickém kraji, třeba do tamního Afrického muzea Dr. Emila Holuba, přidejte si pak ještě dalších pět kilometrů a podívejte se do nedalekých Velin. Tamní areál historických dřevěných staveb okolo kostela sv. Mikuláše vypadá jako z pohádky.

Před týdnem
03:18

Botanická zahrada v Troji není jen skleník Fata Morgana. Zahrnuje i Japonskou zahradu nebo vinici

Procházku Japonskou nebo Ornamentální zahradou, lesními biotopy východní Asie a Severní Ameriky, kolem mokřadů, rybníčků a jezírek, severoamerickou prérií i polopouští, louku plnou pivoněk, mezi záhony středomořských rostlin nebo bohatou květenou tropů. To a mnohem víc nabízí Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji.

Před týdnem
03:33

Teplická kolonáda ze skla a oceli je jednou z nejmodernějších staveb 20. století v Čechách

Mezi nejvýznamnější stavby dvacátého století se řadí skleněná kolonáda v Teplicích v Čechách v Ústeckém kraji. Je součástí kulturního domu. Tyto dvě stavby tvoří jeden celek a byly postaveny současně. Postmodernistická kolonáda je nadčasová. Je výjimečná tím, že slouží nejen ke korzování lázeňských hostů, ale i k aktivitám místních obyvatel.

Před týdnem
03:42

Romantická zřícenina hradu Lukov znovu ožívá. Najdete tam jeden z nejdelších hradních mostů

Zřícenina gotického hradu Lukova se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, přibližně 13 kilometrů od Zlína a asi kilometr od stejnojmenné obce. Lukov býval ve své době jedním z nejrozlehlejších hradů na Moravě. Díky Hnutí Brontosaurus a Spolku přátel hradu Lukova prochází v posledních letech výraznou obnovou.