Výlety
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Zelená budka je romantický vyhlídkový altán. Nad městem Šternberkem stojí už víc než sto let

Možná vás to překvapí, ale pod názvem Zelená budka se skrývá krásný vyhlídkový altán, který nad městem Šternberkem v Olomouckém kraji stojí už více než sto let. Jde o romantické místo, které láká nejen zamilované dvojice, ale i návštěvníky vyhledávající místa s dobrou a dalekou viditelností. Navíc při stoupání k němu budete přecházet přes populární závodní automobilovou trať Ecce Homo.

03:00

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Před dvěma dny 03:26

Milovníky koní zve muzeum Švýcárna ve Slatiňanech do interaktivní expozice. Užije si celá rodina

Slatiňanské muzeum Švýcárna v Pardubickém kraji nabízí návštěvníkům pozměněnou expozici. Ta opět provází historií chovu starokladrubských koní, zejména starokladrubských vraníků. Ve výstavních prostorách ale lidé dostanou víc prostoru k hravosti a zábavě. K dispozici je nově i multifunkční sál, doplněn koňskými prvky v nejrůznějších podobách.

Před třemi dny 03:13

Váté písky u Bzence jsou ojedinělou přírodní lokalitou bohatou na suchomilné rostliny i živočichy

Lokalitě podél trati mezi Rohatcem a Bzencem na jižní Moravě se často přezdívá moravská Sahara. Nevelké chráněné území Váté písky je charakteristické mocným písčitým podložím, které jinde v Česku nenajdete. Díky tomu je tam možné pozorovat rostlinné i živočišné druhy adaptované na suché prostředí.

Před čtyřmi dny 03:28

České muzeum hudby představuje i nezvyklé hudební nástroje. Skleněnou harmoniku, těremin či šedifon

Už jste někdy byli v opravdovém bludišti? A co teprve v Obludišti? Představte si plochu o šesti tisíci metrech čtverečních a na něm bludiště, které tvoří dvanáct tisíc habrů měřících na výšku skoro dva a půl metru. Přesně tak to vypadá v obci Dolní Pěna u Jindřichova Hradce na jihu Čech.

Před pěti dny 03:21

V Dolní Pěně mají největší habrové Obludiště ve střední Evropě. Kromě bloudění vás čekají i obludy

Už jste někdy byli v opravdovém bludišti? A co teprve v Obludišti? Představte si plochu o šesti tisíci metrech čtverečních a na něm bludiště, které tvoří dvanáct tisíc habrů měřících na výšku skoro dva a půl metru. Přesně tak to vypadá v obci Dolní Pěna u Jindřichova Hradce na jihu Čech.

Před týdnem 03:08

Tajemné Čížkovy kameny vyprávějí historické skalní příběhy. Uvidíte od nich Trutnovsko i Krkonoše

Tajemné kameny od pradávna přitahovaly pozornost kolemjdoucích. Třeba Čížkovy kameny nad Lhotou u Trutnova v Královéhradeckém kraji. Jsou schované na zalesněném hřebeni, kterému se kvůli skalním stěnám přezdívá Malý Adršpach. K nejzajímavějším patří skalní převis, takzvaná jeskyňka, kde se za války v roce 1866 schovávali místní obyvatelé. A pak také skalní hřib připomínající ležícího berana. Pozornost turistů i cyklistů přitahují i prastaré hraniční kameny.

Před týdnem 02:59

Rozhledna Babylon u Kramolína vznikla kvůli zeměměřičským pracím. Dnes je otevřená pro turisty

Rozhledny máme jako turisté moc rádi. Dovolují nám dohlédnout dál, než bychom došli. Vyšlapáním schodů prověříme svou fyzickou kondici a v neposlední řadě se o tom kterém místě mnoho dozvíme. A když je rozhledna stará skoro dvě stě let, mohou být ty informace i hodně zajímavé. Rozhledna Babylon u Kramolína na Vysočině vznikla v roce 1831.

Před týdnem 03:39

Kamenný Strom života stojí pod kopcem Dymníkem v Rumburku. Opřete se o svůj kámen a čerpejte energii

Jak vzniklo anglické Stonehenge, úplně přesně nevíme. Ale jak vzniklo to rumburské na severu Čech, kterému se říká Kamenný Strom života, víme přesně. Postavil ho Mirko Bernas z dvaadvaceti žulových kamenů, které byly odhaleny při rekonstrukci náměstí v Jiřetíně a nebyly už k jinému užitku. Pozval si na úpatí Dymníku architekta a geomanta, aby našli nejlepší místo a také podobu mystické kamenné stavby, která má stahovat pozitivní vesmírnou energii.

Před 2 týdny 03:00

V Českém lese stával ve středověku strážní hrádek Šelmberk. Zbyly po něm jen žulové skály

Hluboko v lesích nedaleko obce Lesná na Tachovsku v Plzeňském kraji rýžovali ve středověku na Zlatém potoce zlato. Zřejmě z té doby pochází i strážní hrádek, který tu kdysi ochránci zlatého naleziště postavili na žulových skalách. Do dnešních dnů se ovšem dochovaly jen ty skály. Ale výlet k nim i tak stojí zato. Přírodní památku Šelmberk najdete nedaleko samoty zvané Ostrůvek.

Před 2 týdny 03:17

Na zámku v Holešově se můžete ponořit do lego světa. Z kostiček je tu postavené městečko i květiny

Každý, kdo je fanouškem stavebnice lego, by si neměl nechat ujít výstavu na zámku v Holešově na Kroměřížsku ve Zlínském kraji. K vidění jsou na ní z kostiček postavené tematické modely, unikátní diorama městečka s pohybujícím se vlakem a kolotočem, filmové a historické scény, stavební stroje a mnoho dalšího. Nejenom pro děti organizátoři připravili i herní koutek se stavebnicemi.

Před 2 týdny 03:22

Na hradě Milštejně u Cvikova se vyráběly mlýnské kameny. To pravděpodobně stálo i za jeho zánikem

Českolipskem v Libereckém kraji vedly ve středověku významné obchodní stezky, podél kterých nechávali panovníci stavět různá sídla. Některé hrady měly funkci jenom obrannou, jiné i sídelní. Jedno mají ale společné. Do našich časů se z nich mnoho nedochovalo. Většinou byly opuštěny a přirozeně chátraly. K destrukci hradu Milštejna nedaleko Cvikova přispěla kvalitní skála, na které stál. Tvrdý křemenný pískovec byl totiž výbornou surovinou pro výrobu mlýnských kamenů.