Výlety

Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska.

Web

Epizody

Včera
03:01

Prohlídku zříceniny zámku Zvířetice můžete spojit se zábavnou hrou o poklad hraběnky Eleonory

V těsné blízkosti Bakova nad Jizerou na Mladoboleslavsku ve Středočeském kraji byste našli zajímavou zříceninu. Už před rokem 1287 tam stávala gotická pevnost. Původní hrad byl na konci 16. století proměněn v monumentální renesanční zámek. V roce 1720 ale stačil jeden osudový blesk, který udeřil do zámecké věže, a honosné sídlo zničil požár.

Před dvěma dny
03:31

U Bukovanského mlýna vzniká Alej českých panovníků. Nabízí jedinečný výlet do historie

Mezi Bukovany a Ostrovánkami nedaleko Kyjova na jižní Moravě vzniká od roku 2018 v Česku unikátní soubor soch všech českých panovníků. Zatím je plně dokončena přibližně třetina plastik. Každý panovník už má ale připravený kamenný sokl se jménem a letopočty. Projít se českou panovnickou historií je tak možné už nyní. Kdykoli a zdarma.

Před třemi dny
02:58

Zámek Červený Hrádek u Jirkova je místem, kde se psaly světové dějiny 20. století

Červený Hrádek najdete pod Krušnými horami, nedaleko Jirkova. Jakkoli nese jméno Hrádek, jde o dobře udržovaný zámek. Ale jako na většině míst i tady byl nejdřív hrad. Jmenoval se Borek a v Zemských deskách je doložen už před rokem 1415. Jméno Červený Hrádek získal ve 20. letech 15. století. Tehdy dostal červenou fasádu.

Před třemi dny
03:46

Nejvýše položenou církevní stavbu u nás je kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple stojící na vrcholu Radhoště je nejvýše položenou církevní stavbou v Česku. Na první pohled vypadá, že je celá z opracovaného šindele, jak to bývá pro stavby na Valašsku typické. Pod ním byste ale našli bíle omítnutý kámen. Tento byzantský styl jasně napovídá, že kaple je zasvěcená svatým Cyrilu a Metodějovi.

Před čtyřmi dny
02:59

Jakub Hron Metánovský celý život studoval a vynalézal. V rodném Metánově má své muzeum

Všestranným Čechem není jen fiktivní postava Járy Cimrmana. Doslova na paty mu šlape Jakub Hron Metánovský. Člověk, který ještě v sedmdesáti letech studoval a celý svůj život něco vymýšlel. V Metánově na Vysočině má dokonce své muzeum.

Před pěti dny
03:04

Vrchu v Týnu nad Vltavou se říkalo Na Spravedlnosti. Dnes na něm stojí jedna z nejnižších rozhleden

Mnoho z nás někdy slyšelo o jihočeském Týnu nad Vltavou. Natáčela se tam například filmová série Kameňák. Týn se sice rozkládá nad řekou Vltavou, ale je tu ještě něco, co je nad Týnem samotným. Kopec, kterému se dnes říká Semenec. Dřív se mu říkalo Na Spravedlnosti a stávala na něm šibenice. Ta už je samozřejmě dávno pryč a místo ní tam stojí daleko příjemnější stavba.

Před šesti dny
03:33

Do muzea v Moravské Třebové se jezdí za princeznou. Její mumie je stará tři tisíce let

V Městském muzeu v Moravské Třebové v Pardubickém kraji můžete navštívit princeznu. A o koho vlastně jde? Není to rozhodně žádná mladice, je jí už tři tisíce let. Pochází totiž ze starověkého Egypta a jde o velmi vzácnou mumii, která stále odpočívá ve svých rakvích.

Před týdnem
03:34

V lese nedaleko Svatého Kopečku u Olomouce narazíte na zbytky středověkého kartuziánského kláštera

Za obcí Dolany poblíž Olomouce, v místě, kde se zvedá prudké úbočí prvních kopců Nízkého Jeseníku, stojí mezi listnatými stromy zbytky zdí středověkého kláštera kartuziánů. Potom, co se mniši stihli ukrýt za hradbami Olomouce, obsadili zdejší Kartouzku v roce 1425 husité.

Před týdnem
03:23

Kittelův dům v Krásné na Jablonecku ukazuje výrobu pravěkých kamenných sekerek z místního metabazitu

Půl druhého kilometru čtverečního měří jedna z nejrozsáhlejších archeologických lokalit v České republice. Nachází se v Libereckém kraji mezi Jabloncem nad Nisou a Velkými Hamry na jižním okraji Černostudničního hřebene. V mladší době kamenné tam pravěcí lidé těžili kámen pro výrobu broušených sekerek.

Před týdnem
03:23

Chvalský zámek v pražských Horních Počernicích hostí skřítky, strašidla a další pohádkové bytosti

Chvalský zámek v Praze-Horních Počernicích se v roce 2008 po rekonstrukci otevřel pro veřejnost. Zámek je doslova rájem pro rodiny s dětmi, protože je plný pohádek a příběhů. Teď jsou v něm doma skřítci, strašidla a další pohádkové bytosti známé výtvarnice Vítězslavy Klimtové.