Výlety
NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: V muzeu v Kolovči objevíte stará řemesla i mlýn, který mele staré báby na mladá děvčata

V Kolovči na Domažlicku v Plzeňském kraji stojí soukromé Muzeum techniky a řemesel. Založila ho rodina Volfova u svého domu a do dnešních dnů do něj nasbírala na deset tisíc exponátů. Martin Volf sbírky stále doplňuje, i když už mu pomalu začíná docházet prostor.

03:01

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Před třemi dny 03:03

Obec Horní Branná ukrývá historické unikáty. Renesanční zámek i Harrachovskou hrobku

Obec Horní Branná, která leží na pomezí Libereckého a Královéhradeckého kraje, se může pochlubit nejen okolní podkrkonošskou krajinou, ale i historickými stavbami. Tolik udržovaných památek na jednom místě se hned tak nevidí. Vztahují se hlavně k rodu Harrachů, ale také k Janu Amosi Komenskému či Valdštejnům.

Před čtyřmi dny 03:20

Stará huť u Adamova připomíná hutnické řemeslo. V expozici uvidíte i maketu vysoké pece

V Josefovském údolí Moravského krasu mezi Blanskem a Adamovem stojí vysoká pec Staré huti. Unikátní technická památka, kterou spravuje Technické muzeum v Brně, připomíná dávné hutnické řemeslo. Je volně přístupná po celý rok. V přilehlé budově bývalé modelárny, tak zvaném Kameňáku je nově umístěná expozice mapující historii hutnictví v této oblasti. Tu lze navštívit pouze během otvírací doby.

Před pěti dny 03:04

Šikmý kostel? Vedle Karviné se podobnou raritou mohou pochlubit i Klimkovice u Ostravy

Možná znáte šikmý kostel v Karviné, který je symbolem těžbou poznamenané severní Moravy. Pozoruhodné ale je, že v Moravskoslezském kraji není jediným kostelem vychýleným mimo osu. Šikmou věž má i svatostánek v Klimkovicích u Ostravy. Zdobí katolický kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v centru města.

Před šesti dny 03:08

Ve hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích zjistíte, že vesmír má víc barev než duha

Také jste jako děti měli rádi návštěvu planetária? Ve hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích na jihu Čech se dodnes dveře s návštěvníky netrhnou, a to nejen těmi dětskými. Českobudějovická hvězdárna byla otevřena v roce 1937 jako druhá nejstarší lidová hvězdárna v Čechách zásluhou tehdejší Jihočeské astronomické společnosti. V roce 2019 prošlo planetárium modernizací a nyní nabízí díky nejnovějším technologiím úžasné zážitky.

Před týdnem 03:24

Muzeum hraček na Pražském hradě je plné panenek, autíček, medvídků a parních i hracích strojků

Když do areálu Pražského hradu vstoupíte od Starých zámeckých schodů a půjdete dál Jiřskou ulicí, minete po pravé straně zeď s bránou. Ta uzavírá nádvoří Nejvyššího purkrabství. Sídlo kastelánů a později purkrabích stálo v těchto místech prý už v době románské. Ve 14. století sloužil purkrabský dům jako dočasné obydlí příštího krále a císaře Karla IV. Dnes v něm sídlí Muzeum hraček.

Před týdnem 03:31

Historická Červená věž v Litomyšli vám nabídne nevšední pohled na město i další památky

Červenou věž byste v Litomyšli našli na zámeckém návrší, nedaleko renesančního zámku, barokní jízdárny a zámeckého pivovaru. Věž je dnes součástí areálu Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, která ji využívá jako výstavní prostory. Nejvyšší patro nabízí pak krásnou vyhlídku na město.

Před týdnem 03:34

Multimediální expozice Filmový uzel připomíná dlouhou historii zlínských ateliérů na Kudlově

Měli byste chuť podívat se na první loutkový film známé animátorky Hermíny Týrlové o Ferdovi Mravencovi, projít si Patro legend s expozicí v podobě filmového pásu nebo si o víkendu vyzkoušet animační dílnu pro děti? Tak to vás pozveme do multimediální expozice nazvané Filmový uzel ve Zlíně.

Před 2 týdny 03:23

Přehrada Švihov je největší vodárenskou nádrží u nás. Procházka po hrázi nabízí úžasný zážitek

Vodní nádrž Švihov je největší vodárenská nádrž v České republice a dokonce i ve střední Evropě. Nachází se na pomezí Středočeského kraje a Kraje Vysočina. Pro střední Čechy a Prahu má mimořádný význam, protože je zásobuje pitnou vodou. Exkurze na její hráz je úžasným adrenalinovým zážitkem.

Před 2 týdny 02:29

Zámecká věž v Karlových Varech je pozůstatek loveckého hrádečku, který si nechal postavit Karel IV.

Karlovy Vary jsou město s dlouhou historií a mnoha architektonickými památkami. Pokud byste ale na jeho území hledali hrad, který by se tu logicky mohl nacházet, hledali byste marně. Jeden tu ale kdysi stával. Na jeho místě dnes najdete Zámeckou věž, která se v nedávné době opět otevřela pro veřejnost.

Před 2 týdny 02:57

Vrch Bradlo je posledním výběžkem Jeseníků. Nabízí výhledy do rovin i k nejvyšším moravským horám

O vrchu jménem Bradlo v Olomouckém kraji se říká, že je posledním výběžkem Jeseníků. Nachází se u města Uničova. Vypíná se nad rovinami Hané do nevelké výšky, přesto je z něj nádherný výhled do širokého okolí. Někdy se mu také říká Hanácký Blaník.