NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Muzeum v přírodě Vysočina slaví jubileum. Před padesáti lety přivítal Veselý Kopec první návštěvníky

Soubor lidových staveb na Veselém Kopci nedaleko Hlinska slaví letos padesátiny. První návštěvníky přivítal v roce 1972 a od té doby se postupně rozrůstal. Dnes můžete v areálu na pomezí Železných hor a Źďárských vrchů vidět celou řadu roubenek, ale třeba také unikátních technických památek, kterým hrozil zánik a proto byly na Veselý Kopec přemístěny.

03:36

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska.

Web

Včera 02:43

Krušnohorské Vlčí jámy jsou pozůstatkem důlní činnosti. Dnes jsou významnou přírodní památkou

Žádné jiné hory u nás se nemohou pyšnit takovým počtem významných hornických památek jako Krušné hory. Jednu z nich je možné najít u Horní Blatné na Karlovarsku. Na Blatenském vrchu se dochovaly rozsáhlé pozůstatky po dolování cínu z 16. století, kterým se říká Vlčí jámy.

Před dvěma dny 03:07

V Krnově se nechte pozvat do světa panenek. Vášnivá sběratelka jich shromáždila víc než tisíc

Panenky darované, koupené i nalezené. Všech zmíněných má dnes už přes tisícovku ve své sbírce Miroslava Vroblová z Krnova v Moravskoslezském kraji. Panenky sbírá už dlouhá léta a je jich tolik, že se jí domů už rozhodně nevejdou. V jednom z historických domů v centru Krnova proto provozuje stálou výstavu panenek, kočárků a hraček, kterou velmi ráda ukazuje malým i velkým návštěvníkům.

Před třemi dny 03:25

Vodní park Čabárna nedaleko Kladna je jedinečný ekosystém. Můžete si tam zarybařit i odpočinout

Návštěvu Vodního parku Čabárna nedaleko Kladna ve Středočeském kraji si užijí nejen ti, kteří touží po zábavě nebo odpočinku v krásné přírodě, ale také milovníci zvířat a především rodiny s dětmi. Navíc si tam můžete do svého jezírka koupit vodní rostliny nebo okrasné ryby a také si vyzkoušet sportovní rybaření.

Před čtyřmi dny 03:09

Ze zříceniny hradu Ostrý poblíž Milešovky můžete přehlédnout téměř celé České středohoří

Hrad Ostrý nedaleko Milešova na Ústecku má svůj název podle místa, na kterém stojí – na Ostrém kameni. Hrad byl díky své poloze špatně dobytný, na druhou stranu ale zároveň také nepohodlný k bydlení. Dnes je zřícenina hradu Ostrý oblíbeným cílem výletníků, které lákají daleké výhledy. Dojít se k němu dá po modré turistické značce od Lovosic nebo z blízkého rozcestí Kocourov.

Před pěti dny 02:56

V Janovském mokřadu u Nýřan můžete při troše štěstí spatřit divoké koně i vyhynulého pratura

Přírodní rezervace Janovský mokřad se rozprostírá u Nýřan v okrese Plzeň-sever. Na první pohled by zrovna na tomto místě hledal přírodní rezervaci asi jen málokdo, nachází se totiž jen malý kousek od rušné dálnice D5. Stačí ale popojít dál k lesu a hluk se postupně ztratí v dáli. Zdejší živočichové tak mají možnost najít si klidná a tichá místa, když se jim omrzí třeba i přicházející turisté.

Před šesti dny 03:06

Na pražských náplavkách můžete navštívit unikátní kobky. Jsou v nich kavárny, galerie i knihovna

V nábřežních zdech pražských náplavek Rašínova a Hořejšího nábřeží můžete navštívit galerie, ateliéry, dílny, pobočku knihovny, kavárny nebo veřejné toalety. Pozoruhodně řešeným prostorám se říká kobky. Vznikly ve zrekonstruovaných klenutých průchodech a bývalých skladech. Kromě toho nabízejí náplavky příjemnou procházku podél řeky s výhledem na historické dominanty hlavního města.

Před týdnem 03:11

Úchvatný pohled do údolí řeky Dyje se otevírá z Hardeggské vyhlídky na Znojemsku

Na samotných hranicích České republiky a Rakouska, uprostřed lesů Národního parku Podyjí můžete objevit Hardeggskou vyhlídku. Cesta k ní je z české strany zcela nenáročná, ale trochu se projdete. Pokud přijedete autem, musíte ho nechat na parkovišti před obcí Čížov. Pak vás čeká asi hodinová procházka po asfaltové cestě k odbočce na vyhlídku.

Před týdnem 02:58

Větrný mlýn v Třebíči mlel tříslo potřebné k činění kůží. Později v něm bydleli sociálně slabí

V Třebíči na Vysočině se po rekonstrukci opět roztočily lopatky historického větrného mlýna na tříslo. Kůru k činění kůží už sice dnes nemele, ale je z něj muzeum, ve kterém se návštěvník dozví zajímavosti z koželužského řemesla, a nahlédne do míst, kde bydleli sociálně slabí občané ještě v 70. letech minulého století.

Před týdnem 03:10

Obří sud na Javorníku má vídeňské kořeny. Dnešní replika je součástí výletního areálu

Možná jste to už také zažili, že vás na výletě něco zaujalo natolik, že jste to zkrátka museli mít. Na konci 19. století se to přihodilo Wilhelmu Hueblovi z Dlouhých Mostů u Liberce při návštěvě Vídně. Uviděl tam sud obřích rozměrů a o pár let později stál ten samý na Javorníku, na 684 metrů vysokém kopci Ještědsko-kozákovského hřbetu.