Vykopávky
Nejnovější14. červen 2023

Poslechněte si podcast: Nejspolehlivější anestezie? Mdloby. Stonání ve středověku byl horor

Jak se amputovalo ve středověku? S jakými nemocemi uměli naši předkové snadno zatočit? A bylo léčení bezpečné? Radio Wave přináší poslední díl podcastu Vykopávky, ve kterém se historik, komička a moderátorka zabývají stonáním.

18:33

Vykopávky

Vydává: Český rozhlas

Vykopávky jsou upřímnou gratulací a potměšilým dárkem Radia Wave ke sto letům rozhlasu. V neobyčejném podcastu o historii obyčejných věcí rozplete historik Martin Franc dějiny řízku, party, stonání nebo nudy a stand-up komička Lucie Macháčková vždy přispěchá s alternativním výkladem. Historikovo přednášení a mumlání komičky utne vážná a poněkud vlažná moderátorka Hana Řičicová.

Web

7. červen 2023 23:19

Poddaní zůstávali dětmi celý život. Jaké bylo vyrůstat ve středověku?

„Doufám, že k tomuto tématu jako matka a bývalé dítě budu mít co říct.“ Měli naši předkové možnost zablbnout si v pubertě? Rozeznávali dětství už ve středověku? A co byly takzvané kavalírské cesty? Na Radiu Wave pokračují Vykopávky, ve kterých se historik, komička a moderátorka zabývají dětstvím.

31. květen 2023 25:04

Bůh stvořil svět za šest dní a v neděli jel na wellness. Jak trávili volný čas naši předkové?

„Nic mě tak nerozrajcuje jako erotická báseň v latině.“ Čím si naši předkové vyplňovali dlouhou chvíli? Měli kromě psaní lechtivých básní i jiná hobby? A kdo se v tzv. volném čase uměl nudit nejlépe? Na Radiu Wave pokračují Vykopávky, ve kterých se historik, komička a moderátorka úžasně nudí a povídají si o tom.

24. květen 2023 18:19

Ach jo, zase to telecí! Řízek je mnohem míň český, než jsme si mysleli

„Vídeňský řízek pochází z Vídně, jak se ale octnul tam, to už není tak jisté.“ Odkud až sem k nám, do srdce Evropy, přišla tato pochoutka v trojobalu? Proč se pořád jedlo jen telecí? A v jaké národní kuchyni se české země inspirovaly po rozpadu monarchie? Na Radiu Wave pokračují Vykopávky, ve kterých si historik, komička a moderátorka pochutnají na českém národním klenotu – řízku.

17. květen 2023 20:16

„S kým se sprchuju, tam patřím.“ S Vykopávkami do lázní a salonu krásy

„Lázeňské procedury si ve středověku mohl dovolit téměř každý tovaryš.“ Jak se zkrášlovali naši předkové? Kdo byl prvním metrosexuálem českých zemí? A jaká kosmetická vychytávka se vyráběla z bramborového škrobu i v době, kdy se na našem území brambory příliš nekonzumovaly? Na Radiu Wave pokračují Vykopávky, ve kterých se historik, komička a moderátorka podívají do středověkého salonu krásy.

10. květen 2023 17:24

Alice Masaryková by dala „možná“, ale stejně by nepřišla. Vykopávky vás zvou na pořádnou párty

„Pil jako Němec a žral jako Čech.“ Byli Češi vždycky tak nechvalně proslulými pijany? Jaké hry se hrály při středověkých parties? A proč se ve středověku pilo téměř výhradně víno, a ne pivo? Na Radiu Wave začínají Vykopávky, ve kterých se historik, komička a moderátorka podívají na večírek z dávných dob a odpoví na všechny otázky.

3. květen 2023 02:11

Kdo byl největší flamendr české historie? Startuje podcast Vykopávky

Sejdou se takhle stand-up komička, historik a moderátorka… Pozor, to není začátek špatného vtipu, právě naopak. Radio Wave přichází ke sto letům rozhlasu s potměšilým dárkem – jsou jím Vykopávky, neobyčejný podcast o historii obyčejných věcí.