- Podcasty
- Zaostřeno

Poslechněte si podcast: Zachránit naše zdroje jídla, pití či léků. Svět vymýšlí plán, jak zabránit kolapsu živé přírody
Živá příroda kolem nás rychle degraduje a děje se to po celém světě. Ekosystémům podle vědců hrozí kolaps a ohrožená je schopnost lidstva zajišťovat si potraviny, pitnou vodu nebo některé léky. Zástupci skoro 200 zemí světa a mnoha organizací proto v těchto dnech jednají v Montrealu o tom, jak tento trend změnit a jak přírodní systémy začít zase uzdravovat. Jak těžké bude dohodnout celosvětový plán na záchranu živé přírody? Co by znamenal pro Česko?
Zaostřeno
Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.
Než zaberou antidepresiva, trvá to měsíce, u psychedelik je úleva okamžitá, popisuje psychiatr
Účinek psychedelických látek u lidí s duševními problémy dlouhodobě zkoumá Národní ústav duševního zdraví. „Stejné změny, které navozují antidepresiva až za několik týdnů, psychedelika navodí v řádu hodin,“ říká neurobiolog a profesor psychiatrie Jiří Horáček z Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „Souvisí to s expresí genů v mozkových buňkách a taky s růstem synapsí, které tyto látky bezprostředně stimulují,“ vysvětluje.
Letzte Generation. Protestují proti negativním dopadům automobilů a neváhají se přilepit k vozovce
Aktivisté z rakouského hnutí Letzte Generation požadují omezení rychlostních limitů, což považují za nejefektivnější krok, který může vláda okamžitě přijmout ve snaze odvrátit klimatickou krizi. Ve velké části společnosti protesty aktivistů vyvolávají odpor a nepochopení. A podle kritiků zhoršují obraz klimatického hnutí v očích veřejnosti. Téma pro Zaostřeno a Ladislava Nováka.
Rok války aneb Ukrajinci v Česku. Pomoc státu klesá, uprchlíci se o sebe chtějí postarat sami
Česká republika přijala v přepočtu na obyvatele víc ukrajinských uprchlíků než sousední Polsko nebo Německo. Za rok jich dostalo status předběžné ochrany skoro půl milionu, přesná čísla se ale zjistit nedají. Stále víc jich už pracuje a dokázalo se postavit na vlastní nohy. To neznamená, že se všechny jejich situace daří řešit. Ty největší problémy jsou s ubytováním v Karlovarském kraji.
O kauze Dozimetr jsme vysílali už v březnu 2017. Poslechněte si, co jsme zjistili
Starostové a nezávislí (STAN) se loni potýkali s kauzou Dozimetr. Začala policejní akcí na několika místech v Praze – včetně magistrátu nebo dopravního podniku. Právě do vedení této městské firmy dosazovala podle kriminalistů své lidi organizovaná zločinecká skupina, kterou měli založit podnikatelé Michal Redl, Pavel Kos a bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček.
Přetahovaná mezi konzervativci a labouristy dostala Brity do problémů, míní britská novinářka
Velká Británie se potýká s problémy. Stále sice zůstává jednou z hospodářských velmocí sdružených v G7, jenže ve srovnání s jinými tahouny, začíná slábnout. Navíc teď mají nejintenzivnější vlnu stávek dokonce od 70. let. V krizi je i státní zdravotnictví, proti nízkým platům protestují také zaměstnanci ve veřejném sektoru. Padá Británie z výsostního postavení imperiální velmoci, nebo je to stále jen reakce na brexit?
Počet dronů roste velkou rychlostí. Pamatujte i na ochranu přírody, nabádá přírodovědec
„V tuto chvíli registrujeme více než 38 tisíc provozovatelů a víc než 41 tisíc pilotů,“ vypočítává Vítězslav Hezký z Úřadu pro civilní letectví počty bezpilotních letadel v našem vzdušeném prostoru. Alex Novotný na tomto překotně se rozvíjejícím odvětví dokonce založil své podnikání, nicméně chválí si legislativu, která u nás platí od roku 2021 – i když počítá s tím, že se bude dál upravovat.
Výpadky léků? Jde o špatné plánování výroby farmaceutických firem, vysvětluje náměstek Dvořáček
Od konce letošního roku je tu rozsáhlý výpadek antibiotik, antipyretik, ale i dalších léků. „Tím zásadním důvodem je špatné plánování výroby,“ naznačuje náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Donedávna byl výkonným ředitelem AIFP, což je asociace sdružující farmaceutické společnosti s vlastním vývojem nových léčiv. Farmaceutické firmy podle náměstka špatně odhadly, kolik lidí v sezóně onemocní respiračními chorobami.
Deprese a sebepoškozování dětí začalo za covidu a prohlubuje se dál
Psychiatři, psychologové a pracovníci specializovaných center upozorňují na nebezpečný nárůst depresí, sebepoškozování a sebevražedných myšlenek u dětí a mladistvých. Situace se začala zhoršovat už v době pandemie covidu-19, problém se dál prohlubuje.
Američané na Floridě změny klimatu pochopí, ale teprve až budou mít mokré zadnice, říká geolog
Profesor Floridské mezinárodní univerzity v Miami a geolog přímořských oblastí Henry Briceno se už léta věnuje výzkumu stoupání hladiny oceánů. Tvrdí, že když přijde dvakrát ročně na Floridu takzvaný královský příliv, jsou města jako Miami nebo Miami Beach zaplavovaná. Královský příliv je jev, kdy se i za klidného, slunečného počasí ocitnou ulice města pod vodou. Ta totiž nepřichází shora jako při hurikánu, ale zespod. A se stoupající hladinou oceánu je to stále horší.
Požár v Českém Švýcarsku možná změní celé naše lesní hospodářství
Všechno zlé je k něčemu dobré, říká české přísloví. Po kůrovcové kalamitě zasáhl loni České Švýcarsko nejrozsáhlejší lesní požár na našem území v historické paměti. Obě pohromy výmluvně připomněly, že s lesním hospodařením v naší zemi nebylo, velmi mírně řečeno, v posledních desetiletích všechno tak, jak by mělo být.