31. červenec 2021

Poslechněte si podcast: Vydejte se na Králický Sněžník ze Stříbrnic. Trasu plnou výhledů turisté milují

Pokud míříte k vrcholu Králického Sněžníku z Pardubického kraje, můžete zvolit několik tras. Vyplatí se ale také zajet si kousek do Olomouckého kraje. Ze Stříbrnic na Sněžník totiž vede jedna z nejkratších cest. Je velmi pestrá.

21:24

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Včera 27:42

Jedinečné chalupy a prastaré stromy. Telecí u Poličky je pohádkové

Telecí patří k nejkrásnějším vesnicím našeho kraje. Kulturní krajina s původní lidovou architekturou se snoubí s krásnou přírodou a je vidět, že si toho lidé v obci váží, místní i chalupáři.

Před 2 týdny 24:43

Svítící žížaly i sekáči s klepety. Prales Polom je přírodní unikát

Obec Polom najdete nedaleko Trhové Kamenice v Železných horách. Kolem místního kostela svaté Kunhuty stojí jen asi pět domů. Větší roli tam hraje příroda. Z obce je to jen kousek do přírodní rezervace Polom, které se právem přezdívá prales.

Před 3 týdny 24:28

Po stopách barona Artura Krause, pardubického Járy Cimrmana

Snažil se sestrojit létací stroj, jako první jezdil v Pardubicích na motocyklu, hrál tenis nebo lyžoval. Baron Artur Kraus byl originální osobnost konce 19. a počátku 20. století, která zanechala v Pardubicích řadu otisků.

29. květen 2022 23:31

Nemošice jsou součástí Pardubic, ruch velkoměsta tam ale nedolehne

Nemošice nedávno oslavily 700 let od první písemné zmínky o obci. Majitelem vsi byl na začátku 14. století Vilém z Nemošic, kterého kroniky zmiňují několikrát, bohužel vždy v souvislosti s okrádáním vyšší šlechty.

21. květen 2022 22:55

Znáte Lhůtu a Čečetkův statek? V létě přivítá hudební legendy

Oldřich a Zdenka Hanyšovi si před čtyřmi lety koupili ve Lhůtě bývalý statek a opravují ho podle svých snů. Také tam vítají lidi, kteří se chtějí něco dozvědět, naučit se nebo si poslechnout dobrou muziku.

15. květen 2022 26:29

V Ředickém řízku maso nehledejte

V Horních Ředicích se díky podnebí, půdě i dostatku vláhy daří zelinářům. Ves zbohatla na květáku, kterým lidé v těžkých časech nahrazovali maso. A když se květák objevil na talířích v trojobalovém kabátku, stal se kulinářským hitem. A dostal název Ředický řízek.

8. květen 2022 25:17

Muzeum Jindřicha Žilky, staročeské máje i zámeček. Vítejte ve Starých Ždánicích

Staré Ždánice leží zhruba 8 kilometrů od Kunětické hory na břehu Opatovického kanálu. Najdete tam kostel svatého Václava ze 14. století, muzeum prvorepublikového politika Jindřicha Žilky i zámeček, který v 19. století postavil místní rod mlynářů.

1. květen 2022 24:28

Bílá paní, duch zlého správce, čertova skála. Po stopách pověstí Svojanova

Tajemné a strašidelné jsou pověsti z hradu Svojanov a jeho okolí. Zvláště proto, že řada z nich vychází ze skutečných historických událostí. Svojanov jich má mnoho. Není ale divu, když je jedním z našich nejstarších hradů.

24. duben 2022 24:18

Z rozhledny Milíř je vidět až na Krkonoše. Vyhlídku si ale přivlastnil strakapoud

Obce Vysoká a Bukovina nad Labem jsou od sebe vzdálené necelé čtyři kilometry. Přesto je dělí hranice Královéhradeckého a Pardubického kraje. V budoucnu tyto obce propojí cyklostezka. To ale není jediné lákadlo, které tato místa nabízí.

23. duben 2022 26:45

Výlet do dvacátého století

Přejete si cestovat v čase? Pak zavítejte do nové expozice Institutu Paměti národa v Machoňově pasáži v Pardubicích. Moderní technologie tohoto muzea Vám zprostředkují sugestivní prožitky z let protektorátu i poválečného Československa.