• Podcasty
  • Reportáže zahraničních zpravodajů
Reportáže zahraničních zpravodajů
17. duben 2022

Poslechněte si podcast: Vydejte se do nejstaršího knihkupectví na světě

Zaposlouchejte se do reportáže z ukrajinského Dnipra, objevte finskou gastronomii. A poznejte prodejce ponožek, který tvrdí, že podle odbytu svého zboží dokáže odhadnout výsledky prezidentských voleb ve Francii. Moderuje Lubica Bergmanová.

23:57

Reportáže zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Reportáže zahraničních zpravodajů, to jsou světové události v souvislostech tak, jak je jinde neuslyšíte.

Web

Před šesti dny 23:54

Hasičská stříkačka proměněná v pivní vůz - zavedeme vás do Švédska, kde takový pivovar mají

Prozradíme vám i to, jak složité je pro restaurátory naplánovat opravu v Elysejském paláci v Paříži. Uslyšíte i o tom, že se obyvatelům Babcock Ranch líbí nejen ochrana proti hurikánům, ale i možnost chodit pěšky a potkávat sousedy. Moderuje Lubica Bergmanová.

Před 2 týdny 23:47

S Reportážemi zahraničních zpravodajů se projedete legendární spojnicí mezi Chicagem a Los Angeles, Route 66, která je už jen mementem doby, ve které vznikla

To diamanty můžou být vášní na celý život a své o tom vědí brusiči i obchodníci z Antverp. Když je potřeba, plujeme jinam - říká britský čtyřicátník Steward, který by svůj život na lodi a řece neměnil. Nejen o tom budou dnešní Reportáže zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.

19. únor 2023 23:50

Ve Španělsku navštívíme Rondu, kolébku býčích zápasů

V brazilském Riu de Janeiru poznáme trenérku boxu ve čtvrti, kam turisté nechodí. Ve Francii nás čeká nový dokument o spisovateli Milanu Kunderovi. - A na Slovensku ochutnáme muráňské buchty, proslulé nadýchaností a bohatou náplní. Moderuje Helena Berková.

12. únor 2023 24:01

V Alpách hrají metanou - dříve využívali zamrzlá jezera a řeky, dnes můžou hrát celoročně v halách nebo v létě na asfaltu

Když se bageta povede, je do zlatova upečená, křupavá a krásně voní - právě takové umí pařížský pekař Damien Dedun, který dodává i francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Válku na Ukrajině těžce nesou hlavně ti nejstarší senioři, kteří zůstali sami, zeptali jsme se jich jak žijí a co potřebují. Odkud se vlastně uprostřed zimy berou růže? Například z farem z Afriky, kde se jim v obřích sklenících daří celý rok.

5. únor 2023 23:54

Ve skotském Edinburghu mají zhruba 200 let psího hrdinu

Má sochu a k příběhu se vážou hned dvě legendy. Claude Monet nemaloval jen lekníny. Miloval vše moderní. Přesvědčí vás o tom v Argenteuil, kde zrekonstruovali dům, ve kterém bydlel slavný impresionista. V Reportážích zahraničních zpravodajů zamíříme i do Keni za kávou. Josephovi je 84 let, býval ředitelem základní školy a arabicu  pěstuje už šedesát let. Moderuje Lubica Bergmanová.

29. leden 2023 23:59

Se psem do anglikánské katedrály se podíváte v Reportážích zahraničních zpravodajů

Nedaleko Paříže navštívíte muzeum hraček. V Egyptě se projedete obří lodí, která je plná knih. Projdete Tajemným lesem na polské straně Krkonoš. A dozvíte se, jaký je národní nápoj na Slovensku. Moderuje Helena Berková.

22. leden 2023 23:52

Kouzlo slovenského Gemeru můžete prý nejlépe poznat prohlídkou gotických kostelů s italskými freskami ze 14. století

Místní na historický skokanský můstek v New Hampshire nerezignovali. Udržují ho a věří, že jeho doba přijde. V Reportážích zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou uslyšíte taky o kempování kdekoliv, v nádherném podnebí a bezpečně. To můžete v Ománu.

15. leden 2023 24:01

Kódování zpráv německé armády šifrovacím přístrojem Enigma bylo jedním z největších tajemství 2.světové války

Na souostroví Ťin-men nedaleko Číny naložili s čínskými bombami prakticky - vyrábějí z nich nože. Náš zpravodaj Martin Dorazín se zhruba po měsíci vrátil na Ukrajinu - jaké změny zaznamenal? Bez ohledu na válku ukrajinští umělci dál tvoří, někteří přímo z válečných trosek. Zatímco Česká republika po rozdělení federace před třiceti lety převzala československou vlajku, Slováci museli sáhnout hlouběji do své historie. To jsou témata zahraničních zpravodajů Českého rozhlasu. Jejich reportážemi vás provede Jitka Malá.

25. prosinec 2022 22:33

Je to součástí naší DNA, říkají obyvatelé Norimberku o vánočních trzích

Jaké byly letos? V americkém hlavním městě najdete muzeum, kde se všechno točí kolem jedné jediné knihy, kolem Bible. A co rádi pijou Švédové o vánocích? I o tom budou Reportáže zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.

18. prosinec 2022 23:59

Reportáže zahraničních zpravodajů popíšou Zlatého draka v jednom z nejhezčích měst na pobřeží Vietnamu - Da Nangu

Do Boulogneského lesíku na okraji Paříže vás vezmou na populární pétanque. Zavedou vás na Montrealskou konferenci OSN o biodiverzitě. A ve Švédsku si prohlédnete stařičkou továrnu, ve které se i dnes pravidelně vyrábí kameninové nádobí. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.