Východočeské výlety
4. únor 2023

Poslechněte si podcast: Vydejte se do Egypta nebo Japonska. Máte na to jednu sezónu

Městské muzeum v Moravské Třebové si v únoru připomíná 100 let od úmrtí svého zakladatele Ludwiga Holzmaistera. Jeho unikátní sbírky mimoevropského umění budou k vidění do října. Muzeum čeká rekonstrukce, zavřené bude dva roky.

25:01

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Před týdnem 25:24

Lípa na pohřebišti, jírovec na vinici. Pardubice zdobí nové stromy

V Pardubicích stojí několik stromů, které v rámci turistických vycházek vysázeli členové Klubu přátel Pardubicka. Nejstarší dub letní roste už osm let v areálu archeologického naleziště v Pardubičkách. Poté následoval jinan, jírovec, lípa, sekvojovec a nahovětvec.

Před 2 týdny 25:52

Neznámá Litomyšl. Kde měla stát socha Smetany a kdo maloval psaníčka na zámku?

Město s památkou UNESCO a slavným hudebním festivalem. Může být Litomyšl ještě vůbec neznámá? Co například běžně nevíme o pamětní desce nebo soše Bedřicha Smetany? A na jaké rodáky se pozapomíná?

Před 3 týdny 24:48

Vyjeďte si na projížďku kolem Sovolusk

Období, kdy kvetou trnky, ale stromy ještě nerozvinuly své listy, je ideální pro výlety do přírody. Krajina se už zelená, ale je průhledná, a na velmi krátký čas nabízí nádherné výhledy. Například z železnohorského krajinného zlomu na samé hranici Pardubického kraje.

Před 3 týdny 24:57

Cestička lásky nebo smíchu. Víte o nových stezkách okolo Luže?

Naučná stezka Krajem Slavatů vás provede nejen Luží, ale hlavně krásnou přírodou v jejím okolí. Má čtyři nové okruhy, po kterých se můžete vydat pěšky nebo na kole. Ukážou vám místa, o kterých jste možná ani nevěděli.

23. duben 2023 23:08

V Heřmanově Městci mají Zoubka, Zrzavého i Špálu. A málokdo to ví

Heřmanův Městec leží na úpatí Železných hor, zhruba 17 kilometrů jihozápadně od Pardubic. Je obklopený přírodou a plný historických památek. Významné jsou především ty židovské. Je to v první řadě synagoga, která koncem 20. století jen těsně unikla demolici.

16. duben 2023 23:39

Žernov překvapí stopami středověku i housenkovým deštěm

Přírodní rezervace Žernov leží kolem stejnojmenného kopce na severu Pardubického kraje. Na více než 300 hektarech jsou lesy, louky a tři rybníky. Specifické prostředí této krajiny nabízí útočiště mnoha vzácným druhům rostlin, hub i živočichů.

9. duben 2023 24:42

Elita České Třebové se scházela na Ostrově blažených

Bohatým kulturním a společenským životem žila Česká Třebová v druhé polovině 19. a začátkem 20. století. Místní se scházeli třeba v domě Na ostrově u Františky Honlové, výjimečné ženy a téměř zapomenuté osobnosti města.

1. duben 2023 21:57

V Železných horách vzniká nová krajina. Vrací se do ní voda

Bývalá střelnice u Kochánovických rybníků na Chrudimsku se změnila k nepoznání. Nově vyhloubené tůně a rybníčky se stanou rájem obojživelníků a částí vodního světa povede i návštěvnická stezka.

26. březen 2023 22:22

Skokanský můstek pod hradem. Z Kunětické hory se mělo skákat na Němčice

Němčice jsou obcí na Pardubicku, kde žije zhruba 800 obyvatel. To je čtyřikrát víc než před 15 lety. Němčice se totiž v roce 2007 rozhodly jít vstříc nové výstavbě, a tak aktuálně patří k nejmladším obcím v celé republice co do průměrného věku obyvatel. Historii ale má tato vesnice daleko delší.

19. březen 2023 24:16

Soustava příluckých oltáříků představuje unikátní ukázku lidového umění

V obci Příluka žije necelých 200 obyvatel. Spousta z nich je velmi aktivní a o své území poctivě pečují. Na takzvaném teplém kopci tak můžete navštívit kvetoucí zahradu, kapli s unikátními ručně vyřezávanými oltáříky nebo žíznivou studánku.