- Podcasty
- Výdech
Poslechněte si podcast: Kdy už jít na terapii? A jak si najít terapeuta?
Mnoho lidí trpí úzkostmi a dalšími psychickými obtížemi z války, pandemie, zdražování, energetické krize i klimatického kolapsu. Děsí nás budoucnost. Tyto pocity jsou ale k naší výhodě kolektivně sdílené. Poslechněte si další díl Výdechu – podcastové série o tom, jak zvládat výzvy, které přináší současná doba.
Výdech
Podcastová série Seznam Zpráv o duševním zdraví. Šárka Kabátová se ptá psychoterapeutů a odborníků, jak zvládat současné výzvy a zachovat klidnou hlavu. Nový díl každý čtvrtek na Seznam Zprávách, platformě Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích. Své příběhy a dotazy nám posílejte na vydech@sz.cz
Porucha soustředění se netýká jen dětí. U dospělých má ale jiné projevy
Poruchy pozornosti řeší psychiatři a psychologové už desítky let, ale kolem diagnózy známé pod zkratkou ADHD se stále objevuje řada mýtů. Například že u dospělých vůbec neexistuje.
Podzimní „depku“ nepodceňujte. Může jít o vážnější problém
Když negativní pocity v podzimních a zimních měsících překročí únosnou mez a zasahují do běžného života, nejde už jen o běžnou „podzimní depku“, ale diagnózu s názvem sezónní afektivní porucha.
Kdo se vysmívá klimatickému žalu, jen utíká před strachem
Ještě před pár lety se o environmentálním žalu moc nemluvilo. Dnes už to naštěstí není tak velké stigma, říká psychoterapeutka Zdeňka Voštová. Pokud se ale přeci jen potkáte s odsudky, měli byste vědět, že jde dost možná o obranný mechanismus jejich autorů.
Na nálepky kašlete. Truchlit za zničenou přírodu je normální
Roste počet lidí, které trápí environmentální žal. Ten se projevuje jako pocit smutku, bezmoci, případně vzteku. Proč mnozí takové stavy zpochybňují? A proč je legitimní truchlit za ztrátu blízkého, ale ne za zničenou planetu?
Péče jako „ženský“ úkol. Jak to změnit a zapojit ostatní?
Mezi základní vlastnosti rodiny patří i to, že se by se o sebe měli její členové vzájemně starat. Častěji ale tenhle úkol náleží ženám. Proč to tak je? A co by se muselo změnit, aby se více zapojovali muži?
Pečujete zároveň o děti i rodiče? Dovolte si být sobečtí
Lidé, kteří se musí starat zároveň o děti i staré či nemocné rodiče, mohou velmi snadno dojít k syndromu vyhoření. Co dělat, když pečujícím dochází síly?
Vaši blízcí uvěřili dezinformacím? Nepalte mosty
Jak se dezinformace a konspirační teorie podepisují na našich vztazích? A proč bychom se kvůli nim neměli donekonečna hádat? Odpovědi jsme hledali v podcastové sérii Výdech s klinickým psychologem a psychoterapeutem Adamem Suchým.
Svět nikdy nebude „v pořádku“. S úzkostí se musíme naučit pracovat
„Nechci shazovat trápení lidí, ale ve skutečnosti nečelíme ničemu extrémnímu. Je to přirozený běh událostí,“ uvádí téma Miroslav Světlák, klinický psycholog, psychoterapeut a přednosta Ústavu psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. „Dlouhodobý stres vlastně jen znamená, že jsme se v té situaci nedokázali adaptovat,“ upřesňuje s tím, že je proto zvlášť důležité pečovat o vlastní duševní zdraví.
Jak si vydechnout a nezapomínat na sebe?
Podcast Výdech vychází poprvé ve čtvrtek 29. září. Poslouchejte nás na Seznam Zprávách, platformě Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích. A nezapomeňte si nás přidat k odběru.