• Podcasty
  • Česko 2022: Život k nezaplacení
Česko 2022: Život k nezaplacení
6. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Výdaje na kulturu a rekreaci táhne střední třída. Na tu inflace tolik nedopadá, říká Daniel Prokop

Ceny neklesají, část domácností musí sáhnout do úspor. Šetří ale domácnosti i na kultuře? „Každá šestá domácnost se snaží omezit i tyto výdaje, ale velký efekt to nemá, protože výdaje na kulturu, rekreaci a podobně táhne střední třída. Vrchních 40 procent domácností za to dává dvakrát, třikrát tolik než ti nejchudší,“ říká sociolog Daniel Prokop, podle kterého právě na střední třídu zatím inflace tolik nedopadá. „Možná přehodnocují velké plány, ale ne dennodenní rekreaci.“

20:31

Česko 2022: Život k nezaplacení

Vydává: Český rozhlas

Unikátní projekt Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz mapuje, jak se rekordní inflace a další nepříznivé ekonomické ukazatele promítnou do rodinných rozpočtů. Ve kterých krajích nejvíce stoupají ceny energií? Které společenské skupiny nezvládají splácet hypotéku? A kdo radši prodá chatu nebo jinou nemovitost? Rozhovor Jana Pokorného se sociologem Danielem Prokopem nejen o ekonomických výzvách pro domácnosti v roce, který ovlivnila pandemie a válka na Ukrajině. 

Web

Včera 23:25

S inflací přibývá duševních problémů. A stát na léčbu přispívá málo, varuje sociolog Prokop

Jak inflace a energetická krize dopadá na domácnosti? Za poslední rok výdaje za energie vzrostly v průměru o 2600 korun měsíčně, výdaje za jídlo o 600 korun měsíčně. „Pozitivní zprávou je, že u většiny seniorů pomohly valorizace důchodů zabránit nejhorším dopadům. Negativní, že opět sledujeme nárůst problémů v oblasti duševního zdraví,“ upozorňuje sociolog Daniel Prokop. Jak by s vyššími výdaji měl pomoci stát? A kdo má nárok na příspěvek na bydlení? Poslechněte si rozhovor.

Před šesti dny 01:43

Češi se snaží uskromnit, ukazuje průzkum. Víc než polovina jich topí na nižší teplotu

Podle dat agentury PAQ Research pro projekt Česko 2022: Život k nezaplacení přibylo Čechů, kteří doma topí na nižší teplotu. V lednu ji na termostatech snižovala asi třetina lidí, teď už jich je skoro 60 %.

Před týdnem 24:07

Jaký byl rok 2022? Češi platí více za bydlení a potraviny, nejhůře na tom jsou chudší rodiny s dětmi

Díky datům získaným společností PAQ Research máme k dispozici data za uplynulé měsíce. Jaký byl celý rok 2022? „Roční změna ukazuje, že domácnosti platí asi o 2 600 korun měsíčně více za bydlení. To znamená za energie, nájmy a hypotéky. A také více za potraviny,“ komentuje data sociolog Daniel Prokop. Jak se inflace a energetická krize projevily v hospodaření domácností? A jak ještě více ušetřit? Poslechněte si rozhovor.

Před 2 týdny 23:45

Češi zanedbávají prevenci rakoviny. „Stát by měl modernizovat výzvy k prohlídkám,“ myslí si Prokop

Společnost PAQ Research zveřejnila výsledky výzkumu týkající se zdravotnictví. Ptala se v něm, jestli byli lidé v posledních dvou letech na preventivních vyšetřeních rakoviny. Z těch, kteří by dle věku měli, to bylo jen 46 %. Proč lidé na kontroly nechodí? „Stát by měl zmodernizovat výzvy a přihlašování k preventivním kontrolám,“ myslí si Daniel Prokop. Jak může české zdraví a zdravotnictví ovlivnit zvýšení daně na alkohol a slazené nápoje? Poslechněte si rozhovor.

Před 3 týdny 19:21

Není produktivní, aby rodiče byli čtyři roky doma s dětmi. Stát na tom tratí, říká sociolog Prokop

V Národní ekonomické radě vlády se projednává návrh na zkrácení rodičovské dovolené. Ta je v Česku nejdelší v Evropě. Jaká by tedy měla být její nová podoba? „Ekonomové navrhují, aby se její doba zkrátila na maximálně tři roky, nebyl by tam rok navíc. Řešíme dlouhodobý výpadek rodičů z trhu práce, projevuje se i tím, že pak mají nižší příjmy,“ upozorňuje sociolog Daniel Prokop. Poslechněte si celý rozhovor.

9. listopad 2022 19:35

Měli bychom zamezit kalkulacím s předčasným důchodem, tvrdí sociolog Prokop

V Česku roste zájem o předčasný důchod, jelikož se zatím vyplatí. Pomůžou si lidé, když o něj zažádají? „Výhodné je do něj vstoupit rok před řádným důchodem, redukce důchodu je pak menší," potvrzuje současný paradox sociolog Daniel Prokop. „Problém je, že jsou nyní vysoké valorizace a lidé, kteří teď vstoupí do předčasného důchodu, se tak dostanou na vyšší hladinu než lidé v řádném důchodu. To není spravedlivé." Poslechněte si celý rozhovor.

2. listopad 2022 19:49

Česko má špatnou prevenci ve zdraví a mnoho vězňů, mohli bychom ušetřit miliardy, míní sociolog

Cena elektřiny v České republice meziročně vzrostla v EU nejvíce – až o 62 %. Ruská agrese na Ukrajině trvá. Válka, drahota, nejistota působí na psychiku nejen Ukrajinců. „Když se psychické problémy neléčí, mají i obrovské ekonomické důsledky. Je to oblast, kterou podceňujeme a kde se nevyplatí šetřit,“ komentuje Daniel Prokop. Kde by naopak mohl stát výdaje snížit? A co vyplývá ze studie DataPAQ o českých mikroregionech? Poslechněte si rozhovor.

26. říjen 2022 19:06

Postupné zvyšování odchodového věku do důchodu je nevyhnutelné, tvrdí sociolog Daniel Prokop

Zvyšování odchodového věku do důchodu, wind fall tax a jednání o rozpočtu na příští rok. To probírají v dalším díle pořadu Jan Pokorný a Daniel Prokop. „Pracující důchodci by měli mít nižší daňové odvody,“ tvrdí Prokop. Co je to cílený tarif? Jak by měl stát zlepšit důchodový systém? A jak dopadlo jednání poslanců o dani z neočekávaných zisků? Poslechněte si celý rozhovor.

19. říjen 2022 24:55

Funguje vládní deštník proti drahotě? Nad daty od sociologů diskutují Daniel Prokop a Marian Jurečka

Kolik vydají domácnosti za energie a potraviny? Na čem Češi nejvíce šetří? A kolika lidem nezbývá z výplaty na konci měsíce ani halíř? O tom, jak pomáhají vládní opatření v praxi a v čem stát naopak zaostává si na Radiožurnálu povídal Jan Pokorný se sociologem Danielem Prokopem a vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL.

17. říjen 2022 02:37

Největším strašákem pro Čechy zůstává zdražování. Sílí obavy z jaderného útoku či havárie

Za nejsilnější hrozbu pro Českou republiku považuje zhruba 70 procent lidí zdražování. Ukazují to výsledky projektu Česko 2022: Život k nezaplacení, na kterém Český rozhlas spolupracuje se společností PAQ Research. Inflace výrazně trápí jak lidi s nižším příjmem, tak i ty bohatší. Co všechno nejnovější výsledky ukazují?