Rozhovory Radiožurnálu
22. leden 2022

Poslechněte si podcast: Vychovala jen cizí mláďata, dožívá na výminku. Gorilí tetička Kamba oslaví v pražské zoo půlstoletí

Až půjdete příště do pražské zoologické zahrady, tak zkuste v pavilonu goril najít samici Kambu a alespoň na dálku jí popřát všechno nejlepší. Letos jí totiž bude 50 let. Ačkoli chovatelé neví, kdy na den přesně se v roce 1972 narodila, jisté je, že to bylo ve volné přírodě v Kamerunu a že její rodiče zabili pytláci, když byla ještě mládě.

03:51

Rozhovory Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Ptáme se na všechno, co vás zajímá. Každý den se snažíme kontaktovat politiky, specialisty a odborníky z nejrůznějších profesí, abychom vám nabídli jejich názory a pohledy na nejaktuálnější témata.

Web

Před třemi dny 03:29

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. „Je si vědom, jak se jí národ obává,“ myslí si komentátor

Ruský prezident ve svém středečním projevu vyhlásil v zemi částečnou mobilizaci. V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Okupační vedení ukrajinské Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti pak narychlo ohlásila konání referend o připojení k Rusku. Hlasování má začít už v pátek a bude trvat do úterý. Podle ukrajinského vedení jsou tato rozhodnutí důkazem, že Kremlu nevychází jeho válečné plány.

Před týdnem 13:59

Karel III. bude změna, ale kontinuita, myslí si britský velvyslanec

Londýn se chystá na pondělní pohřeb britské královny Alžběty II. Podle velvyslance Spojeného království v Praze Nicka Archera byla Alžběta II. pro Brity konstantou a pevným bodem ve světě, který se rychle a výrazně měnil. Nick Archer má ke královské rodině a zvláště k novému králi Karlu III. blízko, několik let by totiž asistentem princova osobního tajemníka. O změnách, které nyní monarchii čekají, si s ním povídal vedoucí zahraniční redakce Českého rozhlasu Filip Nerad.

20. červenec 2022 02:41

EU se připravuje na nejhorší. Navrhuje snížit spotřebu zemního plynu o 15 procent

Evropská komise se chystá představit návrh nouzových opatření pro případ, že Rusko zcela přeruší dodávky plynu do unijních zemí. Půjde především o úspory plynu, které Evropě mohou pomoci přečkat zimu. Komise také jedná z dalšími zeměmi o dovozu plynu, problémem je ale chybějící infrastruktura.

28. červen 2022 06:01

„V rukách mi zemřelo mnoho kamarádů.“ Poslechněte si exkluzivní rozhovor s první ženou pluku Azov

Do ukrajinského pluku Azov vstoupila Olena Mosijčuková záhy po jeho vzniku v roce 2014. Jako vojenská záchranářka a později dobrovolnice působila šest let na frontě v Donbasu a Mariupolu. Zachránila život stovkám vojáků, získala za to vysoká vojenská a státní vyznamenání. Dnes žije teprve 32letá Olena Mosijčuková v Česku. Z Ukrajiny odešla v březnu, mimo jiné i proto, že byla třikrát zraněná. Z Česka teď organizuje pomoc svým spolubojovníkům a obětem ruské invaze.

27. červen 2022 04:09

Zákaz potratů i po znásilnění. Podobné rozhodnutí soudu Amerika nezažila, říká zpravodaj

Spojené státy se zásadně mění. Američané začínají žít s tím, že v jejich zemi minulý týden po 50 letech přestalo být federálně chráněné právo na umělý potrat. V praxi to znamená, že skoro v polovině amerických států jsou teď interrupce úplně nebo téměř nelegální, případně na základě už schválených zákonů brzy budou. Další státy pak protipotratovou legislativu chystají. Protipotratovou politiku v USA sleduje americký zpravodaj Jan Kaliba.

16. červen 2022 04:17

Šéfka europarlamentu: České předsednictví je připraveno, Ukrajině nesmíme zavřít dveře

Kvůli českému předsednictví do Česka dorazí první unijní špičky, konkrétně předsedkyně Evropského parlamentu Malťanka Roberta Metsolaová. V Praze se setká s premiérem Petrem Fialou (ODS) a diskutovat bude se studenty Univerzity Karlovy. Metsolaové před odjezdem z Bruselu poskytla rozhovor našemu zpravodajovi Viktoru Daňkovi.

5. červen 2022 05:28

Libí se mi, když akce mají svoje jídlo, říká Pohlreich. Na Primátorkách připravuje šunku s křenem

Legendární Primátorky vrcholí. Akce se už počtvrté profesionálně účastní i šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který byl osloven, aby vymyslel takzvaný signature dish, tedy něco jako jahody se šlehačkou na Wimbledonu. „Dostal jsem požadavek, jestli dokážu vymyslet něco pro Primátorky. Pražská šunka je jedna z mála vysloveně českých věcí, tak jsem si říkal, že šunka s křenem je správná kombinace, která by tady mohla být. A zdá se, že to funguje,“ říká.

30. květen 2022 01:50

Aukční rekord překonán. Kubištův Staropražský motiv se na pražském Žofíně vydražil za 103 milionů

Za rekordní částku se v Česku vydražil obraz s názvem Staropražský motiv autora Bohumila Kubišty. Kupec za něj v aukci na pražském Žofíně zaplatil 123 milionů korun, bez aukční přirážky jsou to 103 miliony. A je to tak vůbec první obraz, který se v Česku vydražil za víc než 100 milionů.

27. květen 2022 04:43

Prezidentka Čaputová: Dcera se mě zeptala „Mami, to teď můj přítel bude muset do války?“

Celý den si připomínáme 80 let od operace Anthropoid. Jedním ze vzácných hostů je také prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová, která večer spolu s prezidentem Milošem Zemanem zahájí výstavu v Národním muzeu nazvanou Nikdy se nevzdáme. Předtím ještě stihla navštívit Český rozhlas a poskytla Radiožurnálu rozhovor.

23. květen 2022 03:40

S opičími neštovicemi se setkáme, říká virolog Grubhoffer. Jak se nemoc projevuje?

Státní zdravotní ústav rozeslal českým lékařům informace, jak postupovat při podezření na nákazu opičími neštovicemi. Nemoc doposud běžná na africkém kontinentu se teď rychle šíří v evropských zemích i USA. „Musí to být pro nás varování. Dá se předpokládat, že dříve nebo později se s tím setkáme i na našem území,“ říká ředitel Biologického centra AV Libor Grubhoffer, podle kterého se základními životními opatřeními lze vystříhat toho, aby se opičí neštovice šířily.