22. leden 2022

Poslechněte si podcast: Na zámek můžete i v zimě. Východočeské muzeum zve do nových expozic

Prohlídka pardubického zámku vás zavede nejen do období renesance a slavného roku Pernštejnů, ale také nejstarších českých dějin. Jak vypadaly naše první mince? Nová expozice numismatiky je výjimečná.

24:23

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Před týdnem 25:17

Muzeum Jindřicha Žilky, staročeské máje i zámeček. Vítejte ve Starých Ždánicích

Staré Ždánice leží zhruba 8 kilometrů od Kunětické hory na břehu Opatovického kanálu. Najdete tam kostel svatého Václava ze 14. století, muzeum prvorepublikového politika Jindřicha Žilky i zámeček, který v 19. století postavil místní rod mlynářů.

Před 2 týdny 24:28

Bílá paní, duch zlého správce, čertova skála. Po stopách pověstí Svojanova

Tajemné a strašidelné jsou pověsti z hradu Svojanov a jeho okolí. Zvláště proto, že řada z nich vychází ze skutečných historických událostí. Svojanov jich má mnoho. Není ale divu, když je jedním z našich nejstarších hradů.

Před 3 týdny 24:18

Z rozhledny Milíř je vidět až na Krkonoše. Vyhlídku si ale přivlastnil strakapoud

Obce Vysoká a Bukovina nad Labem jsou od sebe vzdálené necelé čtyři kilometry. Přesto je dělí hranice Královéhradeckého a Pardubického kraje. V budoucnu tyto obce propojí cyklostezka. To ale není jediné lákadlo, které tato místa nabízí.

Před 3 týdny 26:45

Výlet do dvacátého století

Přejete si cestovat v čase? Pak zavítejte do nové expozice Institutu Paměti národa v Machoňově pasáži v Pardubicích. Moderní technologie tohoto muzea Vám zprostředkují sugestivní prožitky z let protektorátu i poválečného Československa.

9. duben 2022 22:19

Svatá Filoména, Fatima i boží cukrárna. Znáte Koclířov?

Z Koclířova, obce nedaleko Svitav, se v polovině 19. století stalo známé poutní místo. Cílem poutníků je dodnes. Míří do tamních kostelů a zahrad, dveře mají vždy otevřené.

3. duben 2022 24:54

Lesy u Opatova jsou plné přírodních krás

Půvabná krajina obklopuje Opatov na Svitavsku. Návštěvníci tamních lesů obdivují každé jaro především kilometrové koberce bledulí v přírodní rezervaci Králova zahrada a tamní neporušenou přírodu.

1. duben 2022 26:30

U Vlčí Habřiny číhali na vlky

U cesty z Vlčí Habřiny k Sopřečskému rybníku jsou dvě veliké jámy. Údajně do nich místní lidé chytali vlky. Jámy se dochovaly, přestože posledního vlka lovci odchytili před více než 180 lety.

27. březen 2022 24:45

Největší česká poušť je plná borovic. Najdete ji u Rokytna

Název obce Rokytno vznikl podle rokytí, tedy vrbového proutí. To napovídá, že místní krajina je plná rybníků a zelené přírody. Je tam ale také největší poušť v Česku, muzeum autíček nebo lesní park.

13. březen 2022 24:26

Tajemnou krajinou po toku Anenského potoka na Skutečsku

Pramení v polích u Skutče a za Radimí se vlévá do Novohradky. Jen asi 11 kilometrů dlouhý Anenský potok protéká malebnou krajinou plnou půvabných zákoutí a vesniček. Některé z míst na jeho březích se pojí se zajímavou pověstí.

5. březen 2022 23:24

Třicet let pod kopulí. Znáte pardubickou observatoř?

Pardubická hvězdárna v březnu slaví 30 let existence. Nese jméno barona Artura Krause, který před 110 lety v Pardubicích otevřel první lidovou hvězdárnu v Čechách.