- Podcasty
- Východočeské výlety

Poslechněte si podcast: Děti z Vinar chodily loupat trilobity. Pozůstatky prvohor jsou ukryté v opuce
Vinary jsou malá obec nedaleko Vysokého Mýta. Leží v údolí, které obklopují přirozené listnaté lesy a opukové stráně. Právě v opuce je dodnes možné najít otisky živočichů z prvohor. Ve vesnici je také několik historických památek. Za zmínku stojí třeba zvonička svatého Floriana z roku 1877 nebo pískovcové sousoší Kalvárie z roku 1832.
Východočeské výlety
Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.
V Trusnově se rodí herci i vrcholoví sportovci. Dávají do toho srdce
Do Trusnova můžete vyrazit nejen za přírodou, ale hlavně za historií a kulturou. Kromě nedaleké stráně, na které rostou ohrožené druhy rostlin, tam totiž stojí za návštěvu také Staročeské muzeum. Na jaře tam turisty lákalo ochotnické divadlo s představením Dařbuján a Pandrhola. Místní rodák navíc nově získal titul mistra světa v nohejbale.
Vodojem v Rané vyřešil problémy se suchem už před sto lety
Obec Raná leží na Chrudimsku, skládá se ze tří místních částí (Raná, Oldřetice a Medkovy Kopce) a dnes tam žije téměř 400 obyvatel. Historie Rané sahá až do 13. století. První písemná zmínka o Rané je z roku 1349, oblast ale začali lidé osídlovat už zhruba sto let předtím.
Sféra vzdělává. Sféra baví. O nové centrum v Pardubicích je velký zájem
Projekční model zeměkoule, technické dílny, virtuální realita i specializované laboratoře. Sféra nabízí zážitky, na které se nezapomíná.
V sezemickém parku potkáte výsadkáře, mlýn i akvadukt
Sezemice leží 6 kilometrů od Pardubic. K tomuto městu patří také sloučené obce Dražkov, Kladina, Lukovna, Počaply, Velké Koloděje a Veská. Kvůli blízkosti krajského města a krásné přírodě se tam stěhuje čím dál více lidí. Počet obyvatel se tak z dnešních přibližně 4 200 do budoucna pravděpodobně zvýší. Vydejte se s námi na procházku po místních památkách.
O historickou Kaštanku Nasavrky málem přišly, dendrologové ji ale zachránili. Prozatím
Nasavrky se nachází v místě, které bylo obydlené už Kelty a za Auerspergů bylo jedním z nejrozsáhlejších panství v Čechách. Jako upomínka těchto zásadních období je dnes nedaleko města keltský skanzen, přímo ve městě zachovalý pozdně renesanční zámek, ale třeba i kaštanový sad. Ostatně jedlý kaštan mají Nasavrky i ve znaku.
Cesta do hlubin Země vede přes Hlinsko. Dejte pozor i na tornádo
Zvídavé děti i dospělé seznamuje se všemi sférami naší planety a je plné interaktivních expozic a modelů. Nově otevřené zábavně vzdělávací centrum Planeta Hlinsko vás zavede nejen do pravěku, ale také k zemskému jádru, do mrazivých mraků nebo obřího vysavače.
V Předhradí mají hrad, na který se jde z kopce
Až do poloviny 20. století se jmenovalo Rychmburk, stejně jako tamní hrad. V Předhradí je ale k vidění mnoho dalšího. Na své si tam přijdou milovníci historie i přírody.
Rosický pomník U Mrtvých chrání legenda, málokdo se tam dodnes odváží jít po setmění
Území dnešních Rosic na Chrudimsku bylo podle archeologických nálezů osídlené už od pravěku. Lidi totiž už tehdy využívali úrodnost místních polí. „A úrodná půda tu je dodnes, jen jako obec nejsme kvůli tomu obklopeni v podstatě žádnou přírodou, ale poli,“ vysvětluje starosta Zdeněk Volejník. Dnes tvoří Rosice 4 místní části – Rosice, Synčany, Brčekoly a Bor u Chroustovic, ve kterých žije celkem 1400 lidí.
Divoký západ Pardubic nebo francouzští osli. Pestré Polabí vrací vzácné kouty přírodě i lidem
Obnovují krásu a pestrosti přírodních lokalit, aby si je mohly užívat i naše děti. To je motto spolku Pestré Polabí, který vám Východočeské výlety představují. Stejně jako příběhy míst, o něž společně s dobrovolníky spolek pečuje.
Poklady v zastrčené ulici. Třebosická náves ukrývá jeden z nejstarších zvonů na Pardubicku
Třebosice jsou malá obec vzdálená necelých deset kilometrů od Pardubic. Řidičům, kteří tudy projíždí autem, na vesnici nejspíš nepřijde nic neobvyklého. Odbočit na nenápadnou náves se ale vyplatí. Návštěvníky tam překvapí zachovalá dřevěná zvonice, kostel Povýšení svatého Kříže nebo citlivě zrekonstruovaná stavení.