NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Na zámek můžete i v zimě. Východočeské muzeum zve do nových expozic

Prohlídka pardubického zámku vás zavede nejen do období renesance a slavného roku Pernštejnů, ale také nejstarších českých dějin. Jak vypadaly naše první mince? Nová expozice numismatiky je výjimečná.

24:23

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Před týdnem 25:09

Ve Svitavách studoval Dietl, hejtman ze Švejka a narodil se scénárista Místa činu

Svitavy fandí literární tvorbě a umění obecně. Svědčí o tom venkovní galerie nebo zájem o původní německé autory, které tam znovu objevují. O tom, jak mohou Svitavy inspirovat, vypovídá třeba skutečnost, že tam studoval scénárista Jaroslav Dietl.

Před 3 týdny 25:16

Tabáková továrna v Lanškrouně zaměstnávala tisíce žen

V druhé polovině 19. století bylo Lanškrounsko nepříliš bohatým regionem. Pak tam ale postavili Státní tabákovou továrnu. Neobyčejně moderní provoz, který dal práci tisícovkám žen, které často vydělávaly více než jejich manželé a měly nárok na penzi.

19. prosinec 2021 25:39

Kde stávaly v Pardubicích mlýny a kde měl svou továrnu Baťa?

Jak se asi žilo v Pardubicích, když ještě před hradbami tekla řeka, kolem zámku byl nevlídný močál a přes Labe se dalo přebrodit? Proč se v Pardubicích nerozvinula výroba bot a po pár letech ji vzdal i Baťa? Vydejme se po stopách nepříliš známé historie.

5. prosinec 2021 21:01

Do Mokošína za pohanskou bohyní Mokoší

Mokošín je nevelká obec u Přelouče. Má však zajímavou historii, která možná sahá až do prastarých pohanských dob. Jeho název totiž zřejmě odkazuje na mocnou slovanskou bohyni Mokoši a tak také na místo, kde uctívali její kult.

27. listopad 2021 23:45

Rozhledny i rokle. Užijte si krásné výhledy v našem kraji

Východočeských výlety míří na místa, kde se můžete zhluboka nadechnout a obdivovat okolní krajinu. Odkud dohlédnete na Sněžku?

21. listopad 2021 25:15

Zámek, pivovar i pražírnu kávy mají v Medlešicích

Medlešice jsou od roku 1988 částí Chrudimi. Jejich samostatná historie je ale velmi dlouhá, zajímavá a sahá až ke středověké tvrzi. Na jejím místě dnes stojí barokní zámek a nedaleko pivovar, který tam měli už od 17. století.

7. listopad 2021 25:19

V Bítovanech mají 17 rybníků, Stonehenge a vzácnou rostlinu

Bítovany jsou nevelkou obcí na Chrudimsku, přitom ale unikátní hned v několika ohledech. Třeba množstvím rybníků, vzácnou rostlinou nebo významnou geologickou lokalitou, ve které leží. A v tamním kostele mají neobvyklé sochy.

31. říjen 2021 24:11

Do Jablonného vjel mlsný medvěd na koňském povozu

Jablonné nad Orlicí leží v podhůří Orlických hor na starobylé obchodní stezce. Podíváme se na památkově chráněné náměstí s obří dřevěnou lžící, ke kostelu svatého Bartoloměje nebo ke koupališti, jehož vzniku mohou místní poděkovat i prvorepublikové dotaci na plavení dobytka.

24. říjen 2021 23:22

Ve Včelákově mají osm různých alejí

S tradicí sázení alejí podél cest do Včelákova začal po revoluci místní pan učitel Vondráček. Dnes se můžete projít alejí švestkovou, dubovou, ořechovou, lipovou, kaštanovou, javorovou, jeřábovou a jednou alejí smíšených původních odrůd.