Východočeské výlety
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Divoký západ Pardubic nebo francouzští osli. Pestré Polabí vrací vzácné kouty přírodě i lidem

Obnovují krásu a pestrosti přírodních lokalit, aby si je mohly užívat i naše děti. To je motto spolku Pestré Polabí, který vám Východočeské výlety představují. Stejně jako příběhy míst, o něž společně s dobrovolníky spolek pečuje.

25:09

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Před týdnem 25:55

Poklady v zastrčené ulici. Třebosická náves ukrývá jeden z nejstarších zvonů na Pardubicku

Třebosice jsou malá obec vzdálená necelých deset kilometrů od Pardubic. Řidičům, kteří tudy projíždí autem, na vesnici nejspíš nepřijde nic neobvyklého. Odbočit na nenápadnou náves se ale vyplatí. Návštěvníky tam překvapí zachovalá dřevěná zvonice, kostel Povýšení svatého Kříže nebo citlivě zrekonstruovaná stavení.

Před 2 týdny 26:08

S rybí šifrou po hrázích rybníků

Naučná stezka Pernštejnskými rybníky začíná a končí v Neratově. Vede po hrázích nových i starých rybníků a dozvíte se na ní zajímavosti o rybách i rybničním hospodaření.

Před 3 týdny 26:52

Střet katolíků a evangelíků nebo svérázné nářečí. Krounská historie má co nabídnout

Krouna leží na kraji Pardubického kraje nedaleko Hlinska. Turisty tam láká krásná příroda Železných hor, ale také množství kulturních památek. V obci jsou i katolický a evangelický kostel, Žižkův pomník nebo památkově chráněné objekty lidové architektury.

19. srpen 2023 25:14

Posezení s atmosférou. Poznejte ikonické výletní restaurace našeho kraje

K létu patří výlety, projížďky a samozřejmě i posezení v příjemné restauraci. Těch vyhlášených máme v kraji docela dost, řada z nich občerstvuje turisty víc než jedno století. Ve Svobodných Hamrech mají krčmu už přes 400 let!

13. srpen 2023 24:07

Kaple na Deblově je bývalá trafostanice, energii šíří pořád, říká autorka nápadu

Mladoňovice na Chrudimsku je obec, která má 8 místních částí. Kromě Mladoňovic jako takových spravuje i Čejkovice, Deblov, Lipinu, Mýtka, Petříkovice, Pohled a Rtenín.

6. srpen 2023 25:31

Kde v Pardubicích lovili úhoře a jak to bylo s železnicí v Semtíně, Černé za Bory nebo Opočínku?

Zázračná mariánská studánka, unikátní přírodní lokalita i opevněná tvrz, která je možná starší než pardubický zámek. To i spoustu dalšího zajímavého lze najít v okrajových částech Pardubic.

30. červenec 2023 21:34

Děti z Vinar chodily loupat trilobity. Pozůstatky prvohor jsou ukryté v opuce

Vinary jsou malá obec nedaleko Vysokého Mýta. Leží v údolí, které obklopují přirozené listnaté lesy a opukové stráně. Právě v opuce je dodnes možné najít otisky živočichů z prvohor. Ve vesnici je také několik historických památek. Za zmínku stojí třeba zvonička svatého Floriana z roku 1877 nebo pískovcové sousoší Kalvárie z roku 1832.

22. červenec 2023 24:19

Zámek v Doudlebách nad Orlicí chtěli zbourat. Zachránila ho i renesanční sgrafita

Je malebný a výjimečný. Minimálně v tom, že o zámek v Doudlebách nad Orlicí pečují potomci starobylého českého rodu s bubnem ve znaku už od roku 1588. Samozřejmě s výjimkou socialismu. Tenkrát měl totiž zmizet.

16. červenec 2023 24:24

Pod Masarykovou lípou v Hrobicích je zakopaný vzkaz z roku 1925

Hrobice jsou malá obec, kterou nemůžete minout při cestě po tzv. staré silnici z Pardubic do Hradce Králové. Její počátky jsou spojené s opatovickým klášterem a sahají až do 14. století. První písemná zmínka je z roku 1371. Současná hlavní silnice je v místech původní hráze rybníku Velká Čeperka, u kterého se Hrobice nacházely.

10. červenec 2023 29:32

Užijte si prázdniny v údolí řeky Svitavy

Prázdniny jsou na samém počátku. Hledáte tipy na výlet s dětmi? Ideálně na kole, s vyhlídkou a nějakou další zábavou? Pak věřte, že malebné údolí řeky Svitavy Vás nezklame. Podél toku vede cyklostezka, a když se zastavíte v Březové nad Svitavou, máte na několik hodin o zábavu postaráno.