Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Severočeské muzeum v Liberci vloni zavedlo dobrovolné vstupné. Experiment se ujal, bude pokračovat

Liberecké Severočeské muzeum si po svém loňském otevření po rekonstrukci vyzkoušelo experiment s dobrovolným vstupným. To zatím v tuzemském muzejním prostředí není příliš obvyklé. Zpočátku se mělo jednat o vstřícné gesto návštěvníkům a mělo platit jen na pár týdnů.

05:07

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Včera 02:56

Po loňské nákaze moru včelího plodu je čas na kontrolu. Včelaři musí poslat vzorky z úlů veterinářům

Včelaři na Jilemnicku, kteří mají včelstva v ochranných pásmech kolem ohnisek nebezpečné nákazy, moru včelího plodu, musí veterinářům do poloviny února povinně odevzdat vzorky ze všech včelích úlů k laboratorní kontrole.

Před třemi dny 02:32

Před 50 lety spadlo za Srbskou Kamenici jugoslávské letadlo. Pamětníci na tragédii dodnes vzpomínají

V Srbské Kamenici na Děčínsku žije ještě několik pamětníků, kteří u leteckého neštěstí 26. ledna 1972 zasahovali, nebo ho viděli. Z 28 pasažérů letu Stockhlm-Kodaň-Záhřeb-Bělehrad přežila jen letuška Vesna Vulovič. Havárii způsobila podle závěrů tehdejšího vyšetřování nálož ukrytá v zavazadlovém prostoru.

Před třemi dny 02:26

Začínala jsem s mastičkami a oleji. Mýdlo je ale náročnější, připouští mýdlařka z Českého ráje

Z dětské záliby v bylinkách, ke kterým ji přivedla babička, a pozdějšího studia chemie se zrodil koníček ve vaření mýdla. A mýdlaření se pro Šárku Bredlerovou stalo prací a přitom zůstalo vášní.

Před čtyřmi dny 02:06

Správci stop na Jizerské magistrále doporučují omezit noční běžkování. Lyžaři s čelovkami ruší zvěř

Pokud to půjde, nejezděte na běžky pozdě večer a v noci. K tomu vyzývají lyžaře správci stop na Jizerské magistrále společně s Lesy České republiky. Hlavním důvodem je rušení zvěře.

Před týdnem 02:44

Dobře zabydlená jurta a téměř potravinová soběstačnost. V Huntířově tak žije rodina s pěti dětmi

Byt v paneláku vyměnili za jurtu na kopci uprostřed luk a pastvin. Typicky mongolská stavba byla nejprve hodně jednoduchá se suchým bio záchodem na zahradě. V nové přístavbě je už teď ale všechno, co mladá rodina s dětmi k pohodlnému životu potřebuje. A bydlení v jurtě s nádherným výhledem do krajiny Českého ráje si nemůže vynachválit.

Před týdnem 02:30

Vzbudila jsem se, když už byly vedle mě plameny, popisuje cukrářka Anička. Lidé rodině pomáhají

Ráno 15. ledna v Líšném na Železnobrodsku bylo hodně rušné. Hasiči zasahovali při požáru rodinného domu rodiny cukrářky Aničky. Co neponičil oheň, dokonala voda. Do odstraňování následků se zapojila řada dobrovolníků a čerstvě zřízený transparentní účet také ukazuje, že svět není až tak špatný.

Před týdnem 05:02

Liberečtí muzejníci při nákupech exponátů z doby 2. světové války narážejí na padělky

Zájem sběratelů o artefakty z doby druhé světové války nahrává padělatelům. S falzy se setkávají i pracovníci libereckého Severočeského muzea, při nákupech exponátů tak musejí být opatrní a pátrat po jejich původu.

Před týdnem 03:12

Antigenní test na covid-19 versus PCR: Na koho a kdy se vztahuje povinnost nastoupit do karantény

V souvislosti se šířením varianty koronaviru omikron platí od pondělí 17. ledna 2021 nová pravidla pro testování, karantény a izolace. Nejčastější nejasnosti objasnila redaktorka Eva Kézrová.

Před týdnem 02:03

Ohlédnutí za harrachovským mistrovstvím republiky: Vítěze dělí 17 let

Patnáctiletá Anežka Indráčková získala svůj premiérový skokanský titul, dvaatřicetiletý Roman Koudelka už má z republikového šampionátu tři zlaté medaile.

Před týdnem 02:30

Nebezpečná hra na náhodu. Na jedné křižovatce má přednost tramvaj, na další už ne, semafory chybí

V centru Liberce se dopravní značení mění i přes zimu. Výrazným příkladem je odstranění světelné signalizace přijíždějící tramvaje u okružní křižovatky u terminálu MHD. Nová dopravní situace je složitější pro všechny řidiče, ať řidiče tramvají, tak automobilů.