- Podcasty
- Vybrali jsme pro vás

Poslechněte si podcast: Konec války v Turnově začal hořící orlicí. Ráno metaři shrabali popel a bylo, popisuje historik
Jak zasáhla druhá světová válka do života obyvatel Turnova, které bylo prvním českým městem vysídlenců z Němci zabraného území a jak probíhalo osvobození Turnova před 80 lety podle historika Davida Marka.
Vybrali jsme pro vás
Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti.
Divadlo slouží k pochopení historie. V Dětském operním studiu v Liberci nastudovali operu Brundibár
Dětské operní studio při libereckém Šaldově divadle připravilo společně s Pamětí národa a Technickou univerzitou v Liberci zajímavý projekt. Pomocí něho připomínají dramatické momenty druhé světové války. Jako prostředek jim k tomu slouží dětská opera Brundibár, kterou v roce 1943 nastudovaly a hrály děti v terezínském ghettu.
Ohlédnutí za koncem 2. světové války v Liberci a České Lípě
Před osmdesáti lety v Evropě skončily boje druhé světové války. Lidé žijící na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava mohli slavit konec konfliktu. Příhraniční oblasti dnešního Česka obydlené Němci na tom byly jinak. Obyvatelé Liberce, tehdy Reichenbergu, čekali na příchod fronty s obavami a tisíce lidí před postupujícími spojeneckými vojsky utíkaly.
Kovařina nemusí být jen dřina. Černé řemeslo voní i ženám
Kovářské řemeslo je většinou spojené s chlapy jako hora. Na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově ale umělecké kovářství a zámečnictví studují i dívky. Je kovařina skutečně dřina?
Vzhůru z pralesa! Fotbalisté z Jablonečku mají za cíl postoupit výš, pomáhají i bývalí skokani
Jakub Jiroutek nebo Čestmír Kožíšek jsou jména známá především milovníkům skoků na lyžích. Dnes už bývalí skokané na pohyb nezanevřeli a chodí si zahrát fotbal za TJ Sokol Jablonec nad Jizerou. Ten hraje okresní přebor a v roce 2025 by fotbalisté z Jablonečku chtěli postoupit o třídu výš.
Studenti Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant uspěli v celostátních soutěžích
V druhé polovině dubna se konaly dvě soutěžní akce pro žáky středních lesnických a hospodářských škol, Zemědělská olympiáda a Dřevorubec junior 2025. V obou soutěžích uspěli studenti ze Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant. Na podrobnosti jsme se zeptali jejího ředitele Miroslava Kudrny.
FOTONÁVOD: Jak uplést pomlázku z 8 prutů
Jedním ze symbolů Velikonoc je pomlázka. Přeneseně tak bývá nazývána koleda přinášející výslužku za vyšlehání. Pomlázkou je především spletený svazek proutků a my řekneme, jak na to.
Na střechu Vísecké rychty v Kravařích se vrátily bobrovky. Je jich tam asi 30 tisíc
Už rok probíhá rekonstrukce jednoho z největších roubených stavení u nás, Vísecké rychty v Kravařích. Téměř hotové jsou už krovy a střecha, kterou pokrývá na 30 tisíc střešních tašek bobrovek.
Do března můžou lidé hlasovat v soutěži Kniha roku Libereckého kraje. Rozhodnou tak o Ceně čtenářů
Hlasování v 8. ročníku soutěže Kniha roku Libereckého kraje jde do finále. Do konce února mohli autoři přihlašovat svá literání díla, veřejnost může hlasovat do konce března. Na podrobnosti o soutěži se Iveta Kalátová zeptala jednoho z porotců, odborníka na knihy Martina Fryče.
Co musí umět vojenský pes? Zjišťovali jsme v jejich výcvikovém centru v Chotyni
České vojáky doprovázely na zahraniční mise v Kosovu i Afghánistánu desítky belgických a německých ovčáků. Společně se svými psovody stráží třeba i Pražský hrad nebo vojenská letiště. Umí najít výbušniny, zbraně i drogy. Jeden z nich dokonce pomohl s dopadením ve své době nejhledanějšího teroristy světa - Usámy bin Ládina. Takoví jsou armádní psi, které cvičí v Chotyni na Liberecku.