- Podcasty
- Vybrali jsme pro vás

Poslechněte si podcast: Kácí se hodně? Stoletý les je potřeba obnovit, ne čekat, až ho sežere kůrovec, říká lesní správce
Kácení lesů není způsobené jen kalamitami, ale i prostým stářím. 80letý les se podle zákona může kácet, stoletý by podle lesníků měl být nahrazen novým. Proto se může zdát, že dochází ke zbytečnému drancování.
Vybrali jsme pro vás
Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti.
Divadlo slouží k pochopení historie. V Dětském operním studiu v Liberci nastudovali operu Brundibár
Dětské operní studio při libereckém Šaldově divadle připravilo společně s Pamětí národa a Technickou univerzitou v Liberci zajímavý projekt. Pomocí něho připomínají dramatické momenty druhé světové války. Jako prostředek jim k tomu slouží dětská opera Brundibár, kterou v roce 1943 nastudovaly a hrály děti v terezínském ghettu.
Ohlédnutí za koncem 2. světové války v Liberci a České Lípě
Před osmdesáti lety v Evropě skončily boje druhé světové války. Lidé žijící na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava mohli slavit konec konfliktu. Příhraniční oblasti dnešního Česka obydlené Němci na tom byly jinak. Obyvatelé Liberce, tehdy Reichenbergu, čekali na příchod fronty s obavami a tisíce lidí před postupujícími spojeneckými vojsky utíkaly.
Konec války v Turnově začal hořící orlicí. Ráno metaři shrabali popel a bylo, popisuje historik
Jak zasáhla druhá světová válka do života obyvatel Turnova, které bylo prvním českým městem vysídlenců z Němci zabraného území a jak probíhalo osvobození Turnova před 80 lety podle historika Davida Marka.
Kovařina nemusí být jen dřina. Černé řemeslo voní i ženám
Kovářské řemeslo je většinou spojené s chlapy jako hora. Na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově ale umělecké kovářství a zámečnictví studují i dívky. Je kovařina skutečně dřina?
Vzhůru z pralesa! Fotbalisté z Jablonečku mají za cíl postoupit výš, pomáhají i bývalí skokani
Jakub Jiroutek nebo Čestmír Kožíšek jsou jména známá především milovníkům skoků na lyžích. Dnes už bývalí skokané na pohyb nezanevřeli a chodí si zahrát fotbal za TJ Sokol Jablonec nad Jizerou. Ten hraje okresní přebor a v roce 2025 by fotbalisté z Jablonečku chtěli postoupit o třídu výš.
Studenti Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant uspěli v celostátních soutěžích
V druhé polovině dubna se konaly dvě soutěžní akce pro žáky středních lesnických a hospodářských škol, Zemědělská olympiáda a Dřevorubec junior 2025. V obou soutěžích uspěli studenti ze Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant. Na podrobnosti jsme se zeptali jejího ředitele Miroslava Kudrny.
FOTONÁVOD: Jak uplést pomlázku z 8 prutů
Jedním ze symbolů Velikonoc je pomlázka. Přeneseně tak bývá nazývána koleda přinášející výslužku za vyšlehání. Pomlázkou je především spletený svazek proutků a my řekneme, jak na to.
Na střechu Vísecké rychty v Kravařích se vrátily bobrovky. Je jich tam asi 30 tisíc
Už rok probíhá rekonstrukce jednoho z největších roubených stavení u nás, Vísecké rychty v Kravařích. Téměř hotové jsou už krovy a střecha, kterou pokrývá na 30 tisíc střešních tašek bobrovek.
Do března můžou lidé hlasovat v soutěži Kniha roku Libereckého kraje. Rozhodnou tak o Ceně čtenářů
Hlasování v 8. ročníku soutěže Kniha roku Libereckého kraje jde do finále. Do konce února mohli autoři přihlašovat svá literání díla, veřejnost může hlasovat do konce března. Na podrobnosti o soutěži se Iveta Kalátová zeptala jednoho z porotců, odborníka na knihy Martina Fryče.