- Podcasty
- Vybrali jsme pro vás
Poslechněte si podcast: Rodokmen Tygra mapuje 120 let historie hokeje v Liberci. Netušil jsem, co mě čeká, říká autor knihy
Na knižních pultech se objevila publikace Rodokmen Tygra. Mapuje 120 let historie hokeje v Liberci. Její křest bude 29. listopadu 2024 při domácím utkání Bílých Tygrů s Pardubicemi. Autorem je David Lukšů. A právě s ním si povídal Pavel Petr.
Vybrali jsme pro vás
Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti.
Naivní divadlo 75: Plány Sialu na dvouhledišťovou spojku Pražské a Moskevské zhatil úspěch Ypsilonky
Liberecké Naivní divadlo slaví v roce 2024 75 let své existence. S divadlem jsou spojeni zakladatel Studia Ypsilon Jan Schmid i architekt Karel Hubáček.
Liberecká univerzita pořídila speciální elektronový mikroskop, umožňuje nahlédnout pod povrch vzorků
Technická univerzita v Liberci je druhým místem v republice, kde mají elektronový mikroskop. Dokáže nahlédnout pod povrch materiálů a zobrazit strukturu v nanometrovém rozlišení.
Dávají naději svým zájmem a bezprostředností. Se studenty v Liberci debatoval novinář Tomáš Etzler
Novinář, bývalý zpravodaj v Číně, dokumentarista a autor několika knih Tomáš Etzler byl hostem Střední odborné školy v Liberci. Se studenty si povídal o životě v Číně a odpovídal na jejich četné dotazy.
Skočil jsem do toho a pověsil IT na hřebík, usmívá se novopečený pekař
Lidé občas mění profese tak, že začnou od nuly v takové, která od té původní může být na hony vzdálená. To je i případ bývalého technika, nyní pekaře, Jana Hlada. Do jeho nevelké pekárny, poblíž areálu Technické univerzity v Liberci, se vydala reportérka Jana Švecová.
Začínající Parkinson. Vědci testují českou aplikaci, která to může poznat jen z telefonního hovoru
Analyzuje řeč během telefonního hovoru a měla by rozpoznat riziko nastupující Parkinsonovy nemoci. To je česká mobilní aplikace SmartSpeech, kterou teď testují vědci a lékaři z Národního ústavu pro neurologický výzkum. V budoucnu by mohla pomoci s včasnou diagnostikou. Ta je u Parkinsonovy nemoci zásadní.
Letošní svatomartinské je výjimečné, pochvaluje si vinař a připomíná, co je povoleno ochutnat
- listopadu je svatého Martina a podle tradice se právě v tento den v 11 hodin a 11 minut otevírá svatomartinské víno. Do Domu vína v Jablonci nad Nisou se už v předstihu vydala na výzvědy reportérka Jana Švecová, aby zjistila, jaký bude letošní ročník.
Historie Jablonce psaná hroby. Reportáž z komentované prohlídky hřbitova v Rýnovicích
Historii starých německých hřbitovů se věnuje aktuální výstava v galerii Nisa Factory v jablonecké části Mšeno. Patří mezi ně například hřbitovy v Jindřichově, Maxově nebo Rýnovicích. A právě na poslední jmenovaný se v rámci komentované prohlídky výstavy i samotného hřbitova vydala reportérka Jana Švecová. Průvodcem byl Milan Bajer z jablonecké radnice.
Na podzim a v zimě přibývá vloupání do chat a chalup. Policie pravidelně vyráží na kontroly
V chatových oblastech skončila sezóna. Opuštěné rekreační objekty jsou v chladnějších měsících častějším terčem zlodějů. Policie proto do těchto míst vysílá pravidelné kontroly.
Turnovské muzeum vystavuje svaté obrázky. I ty polykací, které používali lidoví léčitelé
Panna Marie ale třeba i svatý Antonín nebo Florian tvoří nebeskou družinu, která pomyslně obsadila Kamenářský dům v Turnově. Tamní Muzeum Českého ráje vystavuje svaté obrázky od 17. do 20. století.
Českou hudbu šíří ve světě i učitelé. Jednou z nich je třeba semilská rodačka Jana Leclerc Petrášová
Letos si připomínáme Rok české hudby. Zjišťovali jsme proto, jak se na tuzemskou tvorbu dívají třeba ve Francii. Reportérka Jana Švecová se na to zeptala klavíristky a učitelky hudby v Paříži Jany Leclerc Petrášové.