Vybrali jsme pro vás
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Výzkumné centrum Technické univerzity slaví 10 let od otevření své budovy, na kontě má na 70 patentů

Centrum začínalo v roce 2010 jako malý projekt. O dva roky později získal Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace novou budovu L.

03:30

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Dnes 02:30

Muzeum Českého ráje: Umělci z celého světa přivezli svá unikátní díla, další vyrábí přímo tam

Muzeum Českého ráje v Turnově žije na začátku října 2022 především mezinárodním šperkařským sympoziem. S pořadatelem setkání Miroslavem Coganem natáčel redaktor Jaroslav Hoření.

Včera 04:29

Babičkou Libereckého kraje 2022 je paní Marková z Tanvaldu

V libereckých Lidových sadech se 5. října 2022 konal čtvrtý ročník zábavné soutěže Babička Libereckého kraje, na kterou od 16 hodin navázal Svátek seniorů. Kolik babiček v jakých soutěžích o titul usilovalo a jak pokračoval odpolední program, prozradil přímo z Lidových sadů redaktor Jaroslav Hoření.

Před dvěma dny 02:13

V Jezvé na Českolipsku obnovují památník obyvatelům obce padlým za první světové války

Kameníci v Jezvé na Českolipsku dokončují obnovu památníku obětem první světové války z řad tehdejších obyvatel obce. Žulový sloup ležel desítky let rozebraný za tamním kostelem. Podle fotografií se podařilo vyrobit chybějící díly a zhotovit kopii čelní desky se jmény padlých.

Před dvěma dny 02:09

VIDEO: Sklárna Lasvit Ajeto dokončuje divadelní Ceny Thálie. Poprvé v historii jsou i z čirého skla

V sklárně Lasvit Ajeto v Lindavě finišují s výrobou Cen Thálie. Trofeje pro tato divadelní ocenění sklárna vyrábí od roku 1999. Celkem jich v roce 2022 Herecké asociaci dodá dvacet. Jejich podoba zůstává věrná původnímu návrhu designéra Bořka Šípka, ale poprvé za dobu jejich výroby budou ty letošní z čirého křišťálu.

Před třemi dny 02:09

V sadech v Libereckém kraji začal samosběr jablek. Lidé si natrhají a zaplatí méně než v obchodech

Zájemci si letos na podzim opět můžou vyzkoušet samosběr ovoce, který nabízejí někteří sadaři. Do sadu u Turnova se vypravila redaktorka Jana Švecová.

Před týdnem 04:21

Chodkyně Eliška Martínková z Turnova je ve 20 letech sedmou ženou z mistrovství Evropy

Jak v rozhovoru se sportovním redaktorem Pavlem Petrem Eliška Martínková přiznala, ani nevěřila, že by se na vrcholné akce vůbec probojovala.

Před týdnem 03:05

Je lehký, snadno opracovatelný, průhledný a je ho možné napustit tekutinou. A vznikl náhodou

Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli nový průhledný, lehoučký skleněný materiál, který odolává vysokým teplotám, kyselinám a je do něj možné třeba napustit tekutinu. Vznikl náhodou, když se vědci věnovali 3D tisku ze skla a experimentovali s materiály.

Před týdnem 08:19

V harrachovském muzeu lyžařských legend s Pavlem Plocem, legendou skoků na lyžích

Ski Muzeum Harrachov nabízí spoustu exponátů, díky kterým se návštěvníci můžou seznámit třeba i s historií a současností skoků na lyžích. Nechybí tam ani místo pro Pavla Ploce, stříbrného z olympijských her v Calgary a bronzového ze Sarajeva. A právě s ním v harrachovském muzeu natáčel sportovní redaktor Pavel Petr.

Před 2 týdny 02:30

Tradiční posvícení na Dlaskově statku připomene, jak v usedlostech vypadaly oslavy polních prací

I když je svatého Václava až 28. září, na Dlaskově statku bude Svatováclavské posvícení už v sobotu 24. září. Redaktor Jaroslav Hoření se tam vydal zjistit, jak se posvícení připravovalo kdysi a dnes.

Před 2 týdny 02:58

Granátové šperky pro Alžbětu II. Turnovské muzeum vystavuje autorskou kopii zlatníka Urbana

V turnovském Muzeu Českého ráje instalovali velmi unikátní expozici. Je na ní k vidění autorská kopie kolekce granátových šperků, kterou pro britskou královnu Alžbětu II. zhotovil turnovský šperkař Jiří Urban.