Svět ve 20 minutách
25. únor 2023

Poslechněte si podcast: Válka asi ještě potrvá. Putinova mašinerie je ale pod tlakem a může mít potíže s novou ofenzivou

Když před rokem Vladimir Putin nařídil invazi na Ukrajinu, počítal s bleskovým obsazením Kyjeva během tří dnů. Po roce ničivé války se ruská armáda nejen nepřiblížila vítězství, dokonce ztratila část území, která se Putin loni v září pokoušel anektovat. Přesto stále trvá na „nevyhnutelném“ ruském vítězství. Britský list The Financial Times tak analyzuje, jak dlouho může válka ještě pokračovat.

23:04

Svět ve 20 minutách

Vydává: Český rozhlas

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

Web

Před dvěma dny 23:15

Napětí v Kosovu vytvářejí sami kosovští i srbští političtí lídři

Novináři srbské i albánské národnosti se veřejně postavili za majitele kavárny v kosovském Zvečanu, který jim během nepokojů dovolil ukrýt se v jeho lokále. Teď se na něj valí urážky a nařčení, podle kterých je zrádcem. Rádio Svobodná Evropa připomíná, že Zvečan se stal jedním z ohnisek nové vlny napětí na severu Kosova, kde větší část populace tvoří národností Srbové.

Před třemi dny 23:43

Putina ukrajinská protiofenziva evidentně děsí, myslí si britský plukovník ve výslužbě

Vladimir Putin má panickou hrůzu z ukrajinské protiofenzivy. Nic o ní neví, ale je mu jasné, že jestli bude úspěšná, jsou jeho dny sečteny. Protože v Kremlu se už mezi jeho nejdůležitějšími spolupracovníky začíná objevovat rozkol. Prořídlé ruské jednotky chystají po celé frontové linii bytelné obranné pozice k odražení útoků a plánují vlastní ničivé operace.

Před týdnem 23:33

Útok v ruské Bělgorodské oblasti mohl být „průzkumem terénu“, ale i začátek budoucí operace

Na otázku, proč Rusko nedokázalo odpovědět na útok proukrajinských vojenských jednotek v Bělgorodské oblasti, se na stránkách ruského portálu Važnyje istoriji snaží odpovědět nezávislí vojenští analytici – a pod rouškou anonymity i oficiální představitelé ruských ozbrojených sil. Připravenost ruských ozbrojenců řešit podobné útoky je podle odborníka na vojenské konflikty a spolupracovníka Karlovy Univerzity Jurije Fjodorova prakticky nulová.

Před týdnem 22:34

Medveděv a Patrušev ztrácejí pozice ve prospěch rozhněvaného Prigožina. A Putin mlčí

Šéf ruské polovojenské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin varoval před chaosem a revolucí v Rusku. Revolucí, která by se vyrovnala roku 1917. Kremelské elity podle něj neberou válku na Ukrajině dost vážně, a to prý způsobí zmatek a nejistoty, cituje Prigožina ruský exilový server Meduza. Jiní si myslí, že to bude spíše nezájem o domácí politiku a problémy, které válka Rusku přinesla, co nakonec zapříčiní pád režimu Vladimira Putina.

Před 2 týdny 22:52

Ruská ekonomika plynule přechází z „dedolarizace“ v „jüanizaci“, myslí si novinářka Moscow Times

Rusko v poslední době láme spoustu nelichotivých rekordů. Premiantem je i mezi zeměmi, na které byly uvaleny sankce, protože se potýká s více než 13 tisíci omezeními. Je to víc než Írán, Kuba a Severní Korea dohromady, vypočítává novinářka Alexandra Prokopenková v článku pro nezávislý ruský server Moscow Times. Ruské HDP ale přes všechny sankce loni oficiálně kleslo pouze o 2,1 procenta. Ani hospodářské výhledy nejsou černé.

Před 2 týdny 23:04

Prigožin na Kreml stále plive. Může to znamenat, že Putinovy dny jsou sečteny

Konec ruského režimu se zřejmě blíží, ale jak padne? Zemře Putin na otravu, bude svržen při palácovém puči, nebo ho zabije Prigožin, který denně kritizuje armádu a její neúspěšnou strategii? To jsou otázky, nad kterými se zamýšlí americká novinářka Diane Francisová v článku na ukrajinském serveru Kyiv Post.

Před 3 týdny 22:51

Italská premiérka Meloniová vydává zákony znevýhodňující LGBTQ+, zastrašovat má i novináře

Tento týden rezignoval šéf veřejnoprávní Radiotelevisione Italiana, z funkce brzy odejdou i významní ředitelé několika italských oper. Vše nasvědčuje tomu, že krajně pravicová vláda premiérky Giorgie Meloniové zvyšuje své úsilí o ovládnutí kulturní i veřejnoprávní služby v zemi, všímá si zpravodajská televizní stanice Euronews.

Před 3 týdny 22:23

Počet mrtvých ruských vojáků je i podle nejkonzervativnějších odhadů ohromující, tvrdí novinář

Stejně jako v 90. letech se teď Rusko potýká s neúspěšnou válkou, rozvrácenou společností a národním ponížením. Pro prezidenta Vladimira Putina, který chtěl při nástupu k moci hlavně vymýtit chaos 90. let, by návrat tehdejších poměrů mohl znamenat vážné ohrožení jeho vlády. V komentáři pro americký magazín Foreign Policy se myšlenkou zabývá investigativní novinář Alexej Kovaljov.

8. květen 2023 22:56

Putin poslal médiím návod, jak informovat o ukrajinské protiofenzivě i vojenské přehlídce 9. května

Podle poradce prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajla Podoljaka jsou obavy Moskvy z další fáze války jedním z důvodů, proč ruská armáda v posledních dnech stále častěji odpaluje rakety na civilní cíle. Čím dříve Ukrajinu vyprovokuje k zahájení ofenzívy, tím méně bude Kyjev připraven, píše nezávislý ruský exilový server Meduza. Putin také vydal instrukce provládním ruským médiím, které server získal.

7. květen 2023 23:14

Z ulic zmizí sochy Puškina, Dostojevského nebo carevny Kateřiny. Ukrajinci začali s derusifikací

Od počátku ruské invaze Ukrajinci demontují pomníky ruských osobností a přejmenovávají ulice. Často jde o místní iniciativy, od minulého týdne se ale „dekolonizace“ veřejného prostoru od symbolů imperiální politiky Kremlu, stala oficiální vládní politikou. Prezident Volodomyr Zelenskyj totiž podepsal zákon zakazující „propagandu ruské imperiální politiky“. Obce budou muset odstranit pomníky a měnit názvy ulic. Více informací přináší německý deník Der Spiegel.