Akcent
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Výběr týdne: frontman Circus Praha Bradley Stratton zemřel, Hodiny Michaela Cunninghama knižní i filmové, Mezinárodní festival Divadlo Plzeň a špičky seriálové tvorby na festivalu Serial Killer

Moderuje Saša Michailidis.

24:37

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

Dnes 25:51

Moderní učebnice jsou jiné. Mají žáky vybízet k badatelské aktivitě, ne je ubíjet množstvím textu

Saša Michailidis se ptá Jaroslava Najberta, učitele dějepisu a společenských věd na pražském Gymnáziu Přírodní škola, a Jakuba Holce, učitele přírodopisu a chemie na ZŠ v pražských Kunraticích. Dvě české učebnice bojují o prestižní evropskou cenu BELMA. Ta s názvem Soudobé dějiny sází na badatelský přístup. Kdo všechno se na vzniku takové učebnice podílí? Jak k vývoji kvalitních učebnic mohou přispět sami učitelé? A proč je dobré kombinovat papírovou učebnici s online zdroji?

Včera 23:54

Opereta má perlit jako šampaňské, ale tady to neperlí, hodnotí experti nové představení Státní opery

Saša Michailidis se ptá Pavla Bára, dramaturga Divadla J. K. Tyla v Plzni a Josefa Hermana, šéfredaktora Divadelních novin. Proč jsou na novou inscenaci operety Ples v Hotelu Savoy ve Státní opeře Praha rozpačité reakce? Jak se operetě jako zábavně-hudebnímu divadelnímu žánru daří v českém prostředí? Je po ní dnes poptávka, čím může oslovit současné publikum? A jaké místo zaujímá opereta mezi operou a muzikálem?

Před dvěma dny 25:24

Přijetí filmu Il Boemo v San Sebastianu se opravdu povedlo. Bez nadsázky se jedná o velkou věc

Saša Michailidis se ptá Veroniky Bednářové, reportérky časopisu Reflex, a Stanislava Bohadla, hudebního historika z Univerzity Hradec Králové. Snímek Il Boemo o životě a tvorbě skladatele 18. století Josefa Myslivečka sklidil pozitivní reakce na festivalu v San Sebastiánu i na přehlídce Finále Plzeň. Do českých kin se dostane 20. října. Jak tvůrci pracují s fragmenty Myslivečkovy hudby? Proč je snímek vnímán jako evropský příběh a proč má velkou šanci uspět i za hranicemi?

Před pěti dny 26:07

Výběr týdne: kulturní program předsednictví EU, dokument o letcích RAF, minisérie Pozadí událostí

Poslechněte si výběr z témat, která zazněla v podcastu. S hosty diskutuje Saša Michailidis.

Před šesti dny 26:45

Série Pozadí událostí je takové antiintelektuální ublinknutí tvůrců, tvrdí kritička

Saša Michailidis se ptá Evy Klíčové, členky redakce Alarmu a Kamila Fily, šéfredaktora webu Kinobox. Pozadí událostí, minisérie Jana Hřebejka pro ČT, sklízí v médiích kritiku kvůli zpracování tématu sexuálních vztahů mezi pedagogy a studentkami. Právě na to, že někteří pedagogové zneužívají svého postavení, upozornili před časem studentky i studenti na uměleckých školách. Jak do celé situace zapadá aktuální série? Proč vyvolává tak silné emoce? Jde o nepochopení generací?

Před týdnem 26:28

Filmový dokument Good Old Czechs o letcích RAF sklízí nadšené reakce

Proč? Čím je tak výjimečný? Saša Michailidis se ptá Šimona Špidly a Tomáše Stejskala.

Před týdnem 25:10

Druhá Entropa se nekoná. Jaké ohlasy mají kulturní akce v rámci českého předsednictví EU?

Saša Michailidis se ptá Jitky Pánek Jurkové, ředitelky Českého centra v Bruselu a Anežky Bartlové, šéfredaktorky časopisu a webu Artalk. Kulturní program v rámci českého předsednictví Radě Evropské unie je dle organizátorů velmi bohatý. Nepůsobí ale kvůli tomu příliš chaoticky? A komu je vlastně určen? Má oslovit bruselské úředníky, nebo veřejnost? Má smysl provokovat jako před lety s Entropou? Co zatím nejvíce zaujalo?

Před týdnem 23:06

Zemřel Bradley Stratton, americký kytarista, zpěvák a producent, který výrazně ovlivnil českou hudební scénu

Saša Michailidis se ptá Honzy Ponocného a Ondřeje Bezra.

Před 2 týdny 25:45

Serial Killer popáté. Letos se zaměřením na Švédsko, ženskou perspektivu i seriály pro mladé

Saša Michailidis se ptá dramaturgyně festivalu Serial Killer, publicistky Táni Zabloudilové a švédského producenta Johannese Åhlunda. V Brně se tento týden schází špičky seriálové tvorby, jakým směrem se ubírá? A proč je právě Švédsko evropskou seriálovou velmocí? Nakolik se vyplatí producentům experimentovat se žánry? A jak k rozvoji seriálů přispívá konkurence streamovacích služeb a kabelových televizí?