Akcent
17. červen 2022

Poslechněte si podcast: Výběr týdne: Festival graffiti, divadla v ohrožení, Rychlé šípy v novém komiksu, Anthropoid ve filmu

Saša Michailidis mluvil se svými hosty o tuzemském streetartu a graffiti, ze kterého už je byznys, což dokazuje festival Wall Street Prague. Profesionální i nezávislá divadla končí sezónu ještě ovlivněnou covidem, některá možná čeká krach. Současní komiksoví ilustrátoři nabízejí nové příběhy Rychlých šípů, sešity se hodí na cesty. Před 80 lety zahynuli parašutisté, kteří zaútočili na Heydricha, připomněli jsme filmová zpracování Operace Anthropoid.

23:13

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

Včera 26:45

Série Pozadí událostí je takové antiintelektuální ublinknutí tvůrců, tvrdí kritička

Saša Michailidis se ptá Evy Klíčové, členky redakce Alarmu a Kamila Fily, šéfredaktora webu Kinobox. Pozadí událostí, minisérie Jana Hřebejka pro ČT, sklízí v médiích kritiku kvůli zpracování tématu sexuálních vztahů mezi pedagogy a studentkami. Právě na to, že někteří pedagogové zneužívají svého postavení, upozornili před časem studentky i studenti na uměleckých školách. Jak do celé situace zapadá aktuální série? Proč vyvolává tak silné emoce? Jde o nepochopení generací?

Před třemi dny 26:28

Filmový dokument Good Old Czechs o letcích RAF sklízí nadšené reakce

Proč? Čím je tak výjimečný? Saša Michailidis se ptá Šimona Špidly a Tomáše Stejskala.

Před čtyřmi dny 25:10

Druhá Entropa se nekoná. Jaké ohlasy mají kulturní akce v rámci českého předsednictví EU?

Saša Michailidis se ptá Jitky Pánek Jurkové, ředitelky Českého centra v Bruselu a Anežky Bartlové, šéfredaktorky časopisu a webu Artalk. Kulturní program v rámci českého předsednictví Radě Evropské unie je dle organizátorů velmi bohatý. Nepůsobí ale kvůli tomu příliš chaoticky? A komu je vlastně určen? Má oslovit bruselské úředníky, nebo veřejnost? Má smysl provokovat jako před lety s Entropou? Co zatím nejvíce zaujalo?

Před týdnem 24:37

Výběr týdne: frontman Circus Praha Bradley Stratton zemřel, Hodiny Michaela Cunninghama knižní i filmové, Mezinárodní festival Divadlo Plzeň a špičky seriálové tvorby na festivalu Serial Killer

Moderuje Saša Michailidis.

Před týdnem 23:06

Zemřel Bradley Stratton, americký kytarista, zpěvák a producent, který výrazně ovlivnil českou hudební scénu

Saša Michailidis se ptá Honzy Ponocného a Ondřeje Bezra.

Před týdnem 25:45

Serial Killer popáté. Letos se zaměřením na Švédsko, ženskou perspektivu i seriály pro mladé

Saša Michailidis se ptá dramaturgyně festivalu Serial Killer, publicistky Táni Zabloudilové a švédského producenta Johannese Åhlunda. V Brně se tento týden schází špičky seriálové tvorby, jakým směrem se ubírá? A proč je právě Švédsko evropskou seriálovou velmocí? Nakolik se vyplatí producentům experimentovat se žánry? A jak k rozvoji seriálů přispívá konkurence streamovacích služeb a kabelových televizí?

Před týdnem 24:52

České divadlo stále kulhá za Evropou. Tvůrci se bojí jít razantní cestou

Saša Michailidis se ptá divadelního publicisty Vladimíra Hulce a Radmily Hrdinové, divadelní kritičky deníku Právo a spolupracovnice Vltavy. Čím experty zaujala dramaturgie letošního Mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň? Kdo je Mickem Jaggerem současného světového divadla? Jak velkou roli hraje v kvalitě inscenací už ustavený, zkušený soubor? A jaké jsou světové divadelní trendy a co naše současné divadlo postrádá?

Před týdnem 25:01

Hodiny jako vstupenka do Cunninghamova díla. Díky filmu ho objevili další čtenáři

Saša Michailidis se ptá Hany Ulmanové, amerikanistky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Ladislava Nagye, ředitele Ústavu anglistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Vltava vysílá četbu na pokračování z knihy Hodiny, jejím autorem je Michael Cunningham. Filmové verzi Hodin je letos 20 let, americký spisovatel oslaví v listopadu sedmdesátku. Čím je originální Cunninghamův literární styl a kteří angloameričtí autoři inspirují tohoto držitele Pulitzerovy ceny ?

Před 2 týdny 24:58

Výběr týdne: Odkaz filmaře Godarda, Benátky s českou produkcí, ostravská jatka v novém

Zemřel filmový režisér a představitel francouzské nové vlny Jean-Luc Godard, na MFF v Benátkách zazářila česká produkce, městská jatka v Ostravě prošla proměnou a venkovní hudební festivaly se snaží být šetrnější k životnímu prostředí. Výběr týdne moderuje Saša Michailidis.

Před 2 týdny 24:34

Za festivaly ekologičtější!

Saša Michailidis se ptá Matěje Ostárka, pořadatele ekologicky udržitelných festivalů Štěrkovna Open Music a reBarbora Open Music a Petra Novotného z nevládní neziskové organizace Institut cirkulární ekonomiky. Léto přálo větším venkovním kulturním akcím, ale objevila se i kritika vůči organizátorům za neekologický přístup. Co v praxi dělají pořadatelé pro to, aby festivaly byly šetrnější k životnímu prostředí? Zvyšují se v tomto směru i nároky návštěvníků?