Jiné stavy
14. únor 2022

Poslechněte si podcast: Vy jste takhle nikdy nebrečeli! Nemůžeš ho přece furt kojit! Matky versus „dobré rady“ okolí

„Už před porodem se ptám, jaké jsou zkušenosti ostatních žen v rodině. Jak s těhotnou mluví, jak se k ní chovají. Předem se totiž dají vytipovat ty tzv. ‚dobré duše‘,“ říká porodní bába Alžběta Samková. „A ty v okolí šestinedělky fakt nechcete.“

29:19

Jiné stavy

Vydává: Český rozhlas

Podcast Jiné stavy vzniká jako doprovodná série magazínu pro rodiče Houpačky. Zajímá se o porod a všechny jeho odstíny. V sedmi dílech se zaměřuje na stud, bolest, na změny na ženském těle i v mysli. Otevírá téma vztahu rodiček a jejich matek, zaměřuje se i na ty „nejlepší“ rady, které novopečené matky dostávají. Jiné stavy nevynechávají téma potratu, sexu po porodu nebo psychických poruch, které po narození dítěte někdy přicházejí.

Web

1. březen 2022 31:05

„Co to děláš? Vždyť tímhle kojím naše dítě!“ Sex po porodu je někdy trochu oříšek

První sex po porodu může být docela velká věc. Někdo na něj čeká šest týdnů, někdo půl roku, někdo několik let. „Po císařském řezu jsem vlastně nemusela nic řešit. Po druhém porodu, který byl přirozeně, se toho strašně moc změnilo a trvalo aspoň půl roku, než jsem na sex měla chuť a než mě zase začal aspoň trochu bavit,“ říká Vanda.

21. únor 2022 29:26

„Něco je špatně.“ S úzkostí a depresí se potýká pětina matek, rodina ani zdravotníci je často nevidí

„Dcera byla po porodu v inkubátoru, já jsem ale vůbec neměla zájem ji vidět, neměla jsem zájem ji chovat ani na ni sahat. Na oddělení jsem přišla, jen když to po mně sestry vyžadovaly. Nikomu to nepřišlo divné, nikoho nenapadlo, že je se mnou něco špatně,“ říká Caroline Ewing-Haupt. Po traumatickém porodu se potýkala s těžkou depresí, tu ale nikdo neviděl.

7. únor 2022 33:58

Věděla jsem, že jestli si ho pochovám, pukne mi srdce, říká Zuzka o porodu mrtvého syna

„Běžně se stává, že žena odchází po porodu mrtvého dítěte z nemocnice, v ruce má pár papírů s kontakty a to je všechno, co jí je oficiální systém schopný zajistit,“ říká porodní bába Alžběta Samková.

31. leden 2022 28:40

Nepoznávám se tam dole a děsím se, co po konci kojení udělají moje prsa

„Všude se dozvíš, že porod bolí a takový věci. Ale to, jak bude tělo vypadat po porodu, to jsem teda nečekala,“ říká Vanda, která v uplynulých třech letech porodila dceru a syna. „Nejsem spokojená s tím, jak tělo vypadá, ani s tím, jak funguje.“

24. leden 2022 29:16

Ta bolest byla neskutečná, říká o porodu máma Zuzana. Dá se s tím pracovat, dodává dula

„Porod bolí a bolí hodně. Považuju za důležité to budoucím matkám říkat,“ říká porodní asistentka Alžběta Samková. „Na každou z nás čeká u porodu nějaké překvapení. Každou tam něco zaskočí a přijde moment, kdy si s údivem řekneme: ‚I tohle je možný??‘, “ dodává.

17. leden 2022 26:00

Stud se u porodu chová jako strach. Když si ho nevybalancujeme, může se to rovnat znásilňování

Stud, kterému se nenaslouchá, může intimní věc, jakou je porod, dost zkomplikovat. „Porod každou ženu obnaží, nejen na těle, obnaží ji celou. A stud pociťuje drtivá většina žen. Když si to nevybalancujete, tak by se to mohlo rovnat znásilňování,“ říká porodní asistentka Pavla Nagy, která doprovází rodičky ve Fakultní nemocnici v Brně.

6. leden 2022 01:54

Při porodu se žena dotýká života i smrti zároveň. Začíná série o porodech Jiné stavy

„Porod je přirozeně hraniční zážitek, žádná žena vám o něm neřekne, že byl obyčejný nebo že na něm nebylo nic zajímavého. Některé porodní báby říkají, že žena se v tu chvíli dotýká života a smrti zároveň,“ popisuje autorka podcastu a moderátorka pořadu Houpačky Michaela Sladká.