Seriál Radiožurnálu Sport
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Vsetín kraloval v extralize v letech 1995 až 1999. Získával jeden titul za druhým

Pamatujete si vítěznou éru hokejového Vsetína? Na přelomu tisíciletí byl klub z Valašska hodně dominantní. Je také jediným týmem, který dokázal vyhrát nejvyšší domácí soutěž jako nováček. A od roku 1995 do roku 1999 neměl klub v extralize konkurenci a vyhrával jeden titul za druhým. Až po pěti triumfech v řadě se museli vsetínští hokejisté spokojit se stříbrnými medailemi po finálové porážce se Spartou.

04:52

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Dnes 04:22

Okresní přebor: Poslední zápas Pepíka Hnátka

"Dlouhé nakopávané balony, důraz v osobních soubojích, na žádný ťukes nemáte, jste dřeváci a proto taky hrajete okres. Neumíte si přihrát na metr a hrajete nějaký trojuhelníky jako Barcelona". Nejen tyhle hlášky, ale i svérázný přístup trenéra Hnátka, kterého ztvárnil Miroslav Krobot. se vžily do paměti nejen fotbalových fanoušků. Důležitou roli ve filmu sehrál i Ondřej Vetchý, který se představil jako fotbalista Jirka Luňák. Připomeňte si legendární filmové zpracování.

Včera 02:52

Fair Play: Film reflektující poměry ve vrcholovém sportu v osmdesátých letech minulého století

Dalším zajímavým snímkem z atletického prostředí je Fair Play. Základem filmu, který natočila Andrea Sedláčková, je nutnost členů reprezentačního výběru dopovat. Hrdinka filmu sprinterka Anna, kterou ztvárnila slovenská herečka Judit Bárdos, brzy pochopí, že kvůli dopingu neroste jen její výkonnost, ale i zdravotní problémy. Důležitou roli ve filmu má i matka sprinterky, kterou si zahrála Anna Geislerová. Znáte příběhy z osmdesátých let minulého století v Československu?

Před dvěma dny 01:40

Film Zátopek: Snímek věnovaný sportovnímu i životnímu příběhu jednoho z největších světových atletů

Stejně jako dominoval Emil Zátopek na atletických oválech, tak film Zátopek ovládl v březnu ceny Český lev. Z třinácti nominací získal osm cen, včetně té za nejlepší film, režii a herce v hlavní mužské roli. Tu ztvárnil Václav Neužil, který se kvůli roli Zátopka musel pustit do tvrdé a dlouhodobé atletické přípravy. S tou mu pomáhal reprezentační trenér Jan Pernica. Fyzickou a technickou průpravou musela projít i herečka Martha Issová, která si ve filmu zahrála Zátopkovou.

Před třemi dny 04:07

Přesah manželů Zátopkových i mimo sportovní dění byl obrovský

Emil Zátopek při svém premiérovém maratonském startu dokončil výjimečný olympijský hattrick a i díky výkonům na Hrách v Helsinkách 1952 je stále i téměř dvaadvacet let po smrti sportovní celebritou. Na jeho památné výkony se i po letech dívá celý svět. Uctívá ho i současný šéf světové atletiky Sebastian Coe. Jeho výkony, ale i celkový přesah mimo sportovní oblast cenil například i šéf Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Před pěti dny 02:05

Dana Zátopková žila sportem i po konci profesionální kariéry. Fungovala jako trenérka

Ještě před koncem kariéry si Dana Zátopková udělala trenérskou školu při Fakultě tělesné výchovy a otevřela si tak zadní vrátka. Od roku 1964 vykonávala pozici trenérky. Olympijská vítězka v hodu oštěpem žila sportem i po skončení kariéry a finančně podpořila i několik atletických klubů. Zároveň byla i vyhlášenou filantropkou. Jejím životním krédem bylo udělat během dne něco hezkého a držet pohodu kolem sebe, aby se s lidmi z okolí dokázala bavit v pozitivním duchu.

Před šesti dny 03:17

Čím se legendární běžec živil po skončení aktivní kariéry?

Poslední závod běžel Emil Zátopek ve Španělsku v roce 1958 a stylově na závěr kariéry vyhrál. A jaké byly jeho další kroky po skončení aktivní kariéry? Zůstal v armádě, kde měl na starost fyzickou připravenost vojáků. Následně pracoval v podniku Stavební geologie. „Musel jsem dělat u lopaty, nic zlého, pracovali jsme na výzkumných vrtech a v dolech. Fyzická práce mi nikdy nevadila,“ vzpomínal s úsměvem na tváři Zátopek na aktivity, kterým se mimo běhání věnoval.

Před týdnem 05:28

Jaký byl společný život Dany a Emila Zátopkových?

Zprvu o sobě ani nevěděli, že závodí na stejném stadionu. Na akci v Bratislavě už si ale padli do oka a zjistili, že se narodili ve stejný den - 19. září 1922. Řeč je o Daně a Emilovi Zátopkových. Postupně v jejich životě docházelo i k úsměvným situacím. To třeba když Zátopkův velitel Ingr byl otec Dany. „Vojenská služba má všemožné řády a předpisy, ale nikde se člověk nedočte, co má člověk říct, když chodí za dcerou velitele,“přidává historku legendární běžec Emil.

Před týdnem 03:31

Atletka Dana Zátopková: Začínala s házenou, ale proslavila se v oštěpařském sektoru

Věděli jste, že prvním sportem Dany Zátopkové byla házená? V roce 1949 se v dresu Slovácké Slavie dokonce stala mistryní Československa. Po olympiádě v Londýně se vše ale změnilo. „Nejdřív jsem nevěděla, zda jsem víc házenkářka nebo atletka. V Londýně mě nadchla krásná olympijská atmosféra a od té doby jsem začala atletiku brát vážně," vzpomínala slavná oštěpařka. A vyplatilo se, že si vybrala královnu sportů, protože krátce držela i světový rekord v hodu oštěpem.

Před týdnem 04:25

Sektor hostí na pražské Letné: Baníkovci a jejich masivní fandění

Fotbalový stadion v Praze na Letné hostil v minulosti řadu důležitých mezinárodních zápasů, a tak by měl být na příjezd početné skupiny fanoušků vybavený. Jaká je současnost a realita při ligovém utkání, to zjišťoval náš reportér Jaroslav Plašil při natáčení dalšího dílu seriálu ze sektorů pro hosty. A vybral si k tomu jeden z nejexponovanějších duelů v nejvyšší domácí soutěži Sparta versus Baník. Seriál "Na výjezdu" je po krátké odmlce zpět ve vší parádě.

Před týdnem 03:43

Emil Zátopek: Nezlomný dříč, který vstoupil mezi světové vytrvalecké legendy

Vytrvalec Emil Zátopek je považován za jednoho z nejslavnějších sportovců všech dob, přitom v úplných začátcích se k běhu úplně nehrnul, dokonce i "simuloval" s bolavým kolenem. Při Běhu Zlínem, kde skončil na druhém místě zjistil, že ho běh baví a přihlásil se do tamního atletického oddílu. Zátopek nebyl talent od přírody, ale nezlomnou vůlí a nevídanou dřinou se dostal až na absolutní vrchol. Zlatý hattrick zkompletoval na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952.