Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 14524. květen 2022

Poslechněte si podcast: Všechny jistoty pryč. Jak ruská invaze na Ukrajinu změnila ekonomiku

Článek Lukáše Voženílka: Před třemi měsíci napadla Putinova vojska sousední nezávislou Ukrajinu. Probíhající válka má dalekosáhlé dopady na ekonomiky po celém světě. V některých státech může hrozit potravinová krize, zatímco ekonomiky zpomalí.

08:30

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1050Dnes 04:29

Rakušan chtěl řešit manželství pro všechny v září. Pekarová ho předběhla

Článek Michaely Rambouskové a Martiny Machové. Uzákonění manželství pro všechny si poslanci zařadili na program jednání už tento týden. Navrhla to předsedkyně Sněmovny, přestože její koaliční partner a ministr vnitra Vít Rakušan ještě předtím mluvil o zářijovém termínu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chtěl v září zařadit na program Sněmovny návrh na uzákonění manželství pro všechny, uvedl před úterním jednáním dolní komory. Důvodem pro odsunutí na podzim je mimo jiné i nutnost přes léto projednat vládní konsolidační balíček, u kterého vládní koalice očekává velké obstrukce. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231764] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1049Dnes 03:42

Komentář: Nebezpečná spirála Jany Peterkové. Od lží k útoku na soud

Komentář Jana Stránského (načetla robotka Jana): Napadení soudu by mělo vyděsit hlavně Janu Peterkovou. Rozdmýchala nenávist, jež se zhmotnila v údery pěstí. Pokud se od násilí nedistancuje, ponese zodpovědnost za každý podobný incident spojený s její pseudomesiášskou misí. Nebezpečné bylo už to, když Jana Peterková za covidu blouznila o tom, že v nemocnicích za úplatu leží zdraví lidé předstírající nemoc, nebo o drastických vyšetřeních dětí. V úterý, kdy měla kvůli těmto lžím předstoupit před soud, se toto nebezpečí posunulo o úroveň výš. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231779] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1048Dnes 05:46

Napsal do Bruselu, ministr mu zrušil úřad. Opozice žádá od Kupky vysvětlení

Článek Jiřího Pšeničky, Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Případ „drážního regulátora“ Pavla Kodyma, o němž informovaly Seznam Zprávy, se bude řešit v interpelaci stínového ministra dopravy za hnutí ANO. Opozice bude žádat ministra dopravy Martina Kupku (ODS), aby vysvětlil, proč se v únoru rozhodl stornovat jmenování Pavla Kodyma do čela Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI) a samotnou železniční instituci zrušit. „Ještě tento týden budu pana ministra v této věci interpelovat. Chci vědět, proč postupoval takto zbrkle a ametérsky,“ uvedl stínový ministr dopravy za ANO Martin Kolovratník. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231695] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1048Dnes 12:23

Afroameričanka v roli nové Malé mořské víly vyvolala rasovou kulturní válku

Analýza Natálie Sousy. Místo diskuzí o kvalitě filmu nebo výkonu princezny Ariel se v souvislosti s uvedením Malé mořské víly řeší adekvátnost etnicity hlavní hvězdy Halle Baileyové. Ta se setkává s kritikou a rasismem. „Vypadá jako já!“ volá nadšeně na kameru malá Afroameričanka, když v televizi sleduje trailer k remaku nejnovější Malé mořské víly. Její reakce, která má na sociálních sítích tisíce shlédnutí není ojedinělá. Podobných videí s jásajícími afroamerickými dívkami při sledování první filmové ukázky nové princezny Ariel se šířilo loni v září více. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231619] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1048Dnes 14:14

Zelená, nikoli modrá ODS. „Klika“ kolem Bendla chce národní park blízko Prahy

Článek Jiřího Pšeničky. Bývalý ministr za ODS Petr Bendl patří k lídrům skupiny celostátních a krajských politiků usilujících o vyhlášení národního parku Křivoklátsko. Odmítá, že by mu šlo o byznys. Starostové zdejších obcí jsou však ve většině proti. Když se má podnikatel Vladimír Dráb vyjádřit k uvažovanému vyhlášení národního parku Křivoklátsko, dává si záležet na důrazu v hlase. „Kdybych mohl, chtěl bych, aby nejen na Křivoklátsku, ale všude byl jenom národní park. Už žádná těžba a vývoz nezpracované kulatiny do zahraničí. Chci tu les a ochranu přírody, aby to zůstalo takové, jaké to je,“ říká rázně bývalý voják, který je také dlouholetým starostou obce Braškov na Kladensku, z níž by to na hranici zvažovaného národního parku bylo jen několik kilometrů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231572] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1047Včera 05:01

Detektivové ukončili prověřování Babišova střetu zájmů

Článek Radka Nohla a Ondřeje Koutníka. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu ukončili prověřování, zda u dotací a veřejných zakázek, které dostaly firmy z Babišova impéria v časech jeho premiérského mandátu, nebyl spáchán trestný čin. Národní centrála proti organizovanému zločinu po zhruba třech a půl letech uzavřela prověřování případu střetu zájmů expremiéra a poslance ANO Andreje Babiše. Elitní policejní útvar prověřoval podezření, jestli mohl být kvůli čerpání dotací či veřejných zakázek ze strany koncernu Agrofert spáchán trestný čin. Prověřovalo se období, kdy byl Andrej Babiš premiérem a zároveň měl podle auditů Evropské komise nadále účinné způsoby, jak řízení jedné z největších podnikatelských skupin v Česku ovlivňovat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231238] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1046Včera 07:26

Komentář: Odboráři mají vlastní „balíček“. Pro podporu si jdou k Babišovi

Komentář Martina Čabana. Reparát odborářských ekonomů nedopadl tak úplně zle. Spíš než o nápravě veřejných financí ale promluvily odbory o svém dalším politickém směřování. Po ostudné „analýze“ dopadů vládního balíčku, v níž nebyl snad ani jeden výpočet správně, se odboráři pokusili o reparát a nápravu reputace svého ekonomického oddělení. Největší odborová centrála přišla s vlastní představou o spravedlivějším ozdravení veřejných financí, než jaké ordinuje vláda Petra Fialy. Jako podklad pro diskuzi je to významně lepší a propracovanější než předchozí pokus, což je to nejlepší, co lze o té věci říci. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231714] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1045Včera 07:15

Zázrak z Ďolíčku. Bohemians se vracejí do Evropy, ale musí najít azyl

Článek Stanislava Hraběte. Dlouhých 36 let čekali Bohemians Praha 1905 na chvíli, kdy se opět představí na evropské scéně, kde na přelomu 70. a 80. let minulého století dodávali fanouškům nezapomenutelné zážitky. Bayern Mnichov, Anderlecht Brusel, Ajax Amsterodam, Tottenham Hotspur, FC Valencie, 1. FC Köln, AS Saint-Etienne, Rapid Vídeň. Tak věhlasné a další týmy zavítaly v nejúspěšnějším období Bohemians Praha (1979–1987) do kultovního Ďolíčku. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231634] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1045Včera 12:00

Oligopoly v Česku. Kdo ovládá většinu trhu s potravinami a proč to škodí

Analýza Filipa Horáčka. Máslo, mléko, vejce, kuřecí maso a mouka. Pět potravin, pět oligopolů, kdy většinu trhu ovládá pár firem. Po nástupu Babišovy vlády se dotace začaly psát na míru velkým podnikům na úkor malých a středních zpracovatelů. Rizikem oligopolních struktur jsou tajné cenové dohody (kartely) a utlačení menších hráčů, kteří mají horší vyjednávací sílu. To se sice v šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) neprokázalo. Ukázalo se ale, jak jsou v případě pěti základních potravin – másla, mléka, vajec, kuřecího masa a mouky – rozloženy síly na trhu v celé vertikále: tedy u zemědělců, ve výrobě potravin a v obchodu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231638] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1037Včera 05:53

Zakázané barvy. Kdo v Rusku vytáhne modrou a žlutou, říká si o problémy

Článek Tomáše Perglera (načetla robotka Jana): Rusové se udávají za sebemenší projev, v němž vidí možnou podporu Ukrajiny. Stačí cokoli v ukrajinských národních barvách. „Za chvíli budeme střílet sýkorky,“ povzdychl si poslanec. Známá ruská televizní moderátorka a propagandistka Oljga Skabejevová chtěla v první polovině května popřát svým fanouškům na sociální síti Telegram hezké jaro, podcenila však výběr barev. Na fotce, kterou zveřejnila, byly modré a žluté květy. Ještě ten den ale snímek z jejího kanálu zmizel. Kyticí v ukrajinských národních barvách na sebe Skabajevová přivolala vlnu hněvu, nebo v lepším případě posměchu, a tak fotku raději bez komentáře odstranila. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231452] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.