- Podcasty
- Mozaika

Poslechněte si podcast: Všechno, všude, najednou nebo Elvis. Akademie vyhlásila nominace na Oscary 2023
Herci Riz Ahmed a Allison Williams vyhlásili nominace na Ceny Akademie za rok 2023. Největší šanci získat sošku Oscara má akční sci-fi komedie Všechno, všude, najednou s jedenácti nominacemi, životopisný hudební snímek Elvis s osmi nebo oceňované drama Fabelmanovi se sedmi nominacemi.
Mozaika
Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.
Hudba jako filmová postava. Do kin přichází film Juraje Lehotského nazvaný Plastic Symphony
Jeho protagonisty jsou dva nevlastní bratři, z nichž jeden má výškový handicap. Ten vyšší z rodinných důvodů nedokončil prestižní hudební akademii, ale hudbu miluje a s bratrem si přivydělávají jako pouliční muzikanti. Menší tahá smyčec, větší stlačuje struny. Náhle ale přijde neočekávaná nabídka, vyšší z bratrů odchází do velkého světa a ten vzrůstem menší si najde práci v ubytovacím zařízení pro seniory. Dramatickým situacím ale není konec.
Kniha Expati Gebriana a Lišky představuje příběhy 11 českých architektů a architektek v zahraničí
Expati. Příběhy českých architektů a architektek v zahraničí. To je název knihy, kterou sestavili autoři Adam Gebrian a Eugen Liška. Přináší portréty 11 architektů, kteří působili nebo ještě stále působí například v USA, Dánsku, Japonsku nebo Velké Británii. Mnozí z nich spolupracují s opravdovými světovými architektonickými esy jako jsou Norman Foster nebo Thomas Heatherwick.
Architektura všem? Nová expozice postrádá zastřešující kritické zhodnocení doby v souvislostech
Ve Veletržním paláci se nedávno otevřela nová expozice Architektura všem, mapující období 1956–1989. Má dvě úrovně – jednou jsou samotné stavby, druhou pak jejich zasazení do společenského kontextu doby – protože z ní architektura přímo vyvěrá, reaguje na ní a spoluvytváří ji.
Dějiny jako dialog. Publikace o české literatuře za Protektorátu kombinuje metody i typy textů
Jak dnes nahlížet na literaturu minulého století? A jak se do české spisovatelské tvorby vepsalo konkrétní období za druhé světové války? Tomu se věnuje obsáhlá publikace Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava.
Život pod dozorem neomylného Bratra. Švandovo divadlo uvádí George Orwella
Autorita Velkého bratra je nezpochybnitelná, dohled Ideopolicie všudypřítomný. Co když ale někdo na Ministerstvu pravdy začne přemýšlet? Tvůrci nové inscenace Švandova divadla v Praze věří, že Orwellův dystopický román 1984 neztratil ani 75 let po sepsání nic ze své palčivé naléhavosti. A nemusí se týkat jen totalitních systémů…
Vítězové a zhodnocení
Po uvedení necelé dvoustovky filmů skončil festival Sundance. Od pátečního večera zná také své vítěze. Přehlídka nezávislých filmů, která patří k nejprestižnějším a zároveň nejméně formálním filmovým událostem roku udělila ceny ve 26 kategoriích vyhlašovaných odbornou porotou a šesti, ve kterých vybírali diváci. Víc nám o vítězích prozradila Kristina Roháčková, filmová publicistka serveru iROZHLAS.cz.
Malostranské náměstí a rotunda sv. Václava
Historické centrum Prahy skrývá pod povrchem důkazy svého více než tisíc let starého vývoje. Důkazem je množství archeologických nálezů, díky nimž získáváme obraz již zaniklého života tohoto města. Některá zásadní místa s archeologickými nálezy odhalíme v novém seriálu Mozaiky, kterým provází historik a archeolog Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu. První díl je věnován Malostranskému náměstí a rotundě sv. Václava.
Staroměstské náměstí a Týnský dvůr v době středověku
Studny, odpadní jámy, kupecké krámy, pranýř i obecní strážnice. Tak vypadalo Staroměstské náměstí ve středověku. Můžeme si ho představit jako důležité obchodí centrum své doby. Na základě archeologických poznatků lze klást vznik tržiště v místech dnešního Staroměstského náměstí až na počátek 12. století. Co se dnes ukrývá pod jeho dlažbou odhalí ve čtvrtém díle seriálu Zmizelá Praha historik a archeolog Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu.
Juditin most
Byl prvním kamenným mostem přes řeku Vltavu, který spojil Malou stranu a Staré město pražské. Řeč je o Juditině mostu, který ve 14. století poničila povodeň a následně ho nahradil Karlův most. I dnes ale ještě můžeme narazit na fragmenty Juditina mostu, například pod Křížovnickým náměstím. I na toto místo se ve druhém díle seriálu Zmizelá Praha vydal historik a archeolog Jaroslav Podliska s autorkou pořadu Veronikou Joškovou Štefanovou.
Románské kostely Na Zábradlí a na Betlémském náměstí
Název ulice Na Zábradlí odkazuje k dávné středověké minulosti tohoto místa. První písemná zpráva o románském kostele sv. Jana, který zde stával, pochází už ze 14. století. Ve své době vynikal svou elegancí. Jak vypadal, jaké měl funkce a jaké komunity kolem sebe sdružoval? To jsou otázky pro historika a archeologa Jaroslava Podlisku z Národního památkového ústavu, který provází třetím dílem seriálu Zmizelá Praha. Jeho autorkou je Veronika Jošková Štefanová.