Radioporadna
18. leden 2023

Poslechněte si podcast: Vše o programu Nová zelená úsporám Light podrobně s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR

Hostem naší radioporadny je Ing. Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky. 9. ledna 2023 odstartoval dotační program Nová zelená úsporám Light. Řada lidí se už do programu přihlásila, ale mnoho zájemců má ještě otázky, týkající se možnosti získat tyto dotace.

16:34

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Před čtyřmi dny 17:15

Diastáza aneb problém rozestoupení břišních svalů. Dobře vám poradí učitelka pohybu Jolana Novotná

Radioporadna o rehabilitaci a našem těle. Jak v něm vše souvisí se vším? Naším hostem je Jolana Novotná, učitelka pohybu, lektorka cvičení pilates, školy pánevního dna a cvičení při diastáze. A zvolili jsme téma právě diastáza. Mohlo by se zdát, že to je problém především u žen, ale není to úplně tak, může se přihodit i mužům. Jde o tzv. rozestoupené břišní svaly.

Před pěti dny 15:19

400 paragrafů dědického práva vám může přinést bezesné noci. Rady zkušeného advokáta Daniela Buzu

Advokát Mgr. Daniel Buzu je hostem naší právní radioporadny. A řešíme otázky kolem dědictví. Pozůstalost tvoří celé jmění zůstavitele, kromě nevymahatelných osobních práv a povinností. Jde o souhrn veškerého majetku a jeho dluhů, která se zjišťují v rámci řízení o pozůstalosti. Ve vztahu k dědici se nazývá dědictvím a právo na ně vzniká smrtí zůstavitele.

Před šesti dny 17:18

Jaký je rozdíl mezi náhradou mzdy a nemocenskou? Vše o systému nemocenského pojištění v radiporadně

Tématem radioporadny je nemocenská. Je to dávka nemocenského pojištění, která vám bude vyplácena, když zůstanete nemocní a nebudete moci vykonávat dosavadní zaměstnání. Poskytuje se za kalendářní dny a vyplácí se až od 15. dne pracovní neschopnosti, nejdéle 380 dnů.

Před týdnem 17:05

Jaro je nejvhodnější doba pro výsadbu choulostivějších peckovin. Jako jsou meruňky nebo broskvoně

Rady pro jarní zahradu. Naším hostem je Jiří Šimůnek ze Střední školy služeb, obchodu a gastronomie v Hradci Králové, mistr z oboru zahradník. V tomto oboru je jistě již velké těšení se na jaro, protože škola už připravuje výstavu, tradiční velikonoční jarmark, na středu 5. dubna od 9:00 do 18:00 hodin.

Před týdnem 19:14

Základem zdravého hubnutí je mít všech pět pohromadě, tvrdí nutriční poradkyně Martina Jandová

Už brzy oficiálně přivítáme jaro, nakonec už je cítit ve vzduchu. A jaro je také období, které někteří odborníci na výživu a zdravý životní styl vřele doporučují jako dobrý start, pokud chceme změnit jídelníček a případně i shodit nějaké kilo. Na vše jsme se zeptali nutriční poradkyně Martiny Jandové.

Před týdnem 20:22

Kdo má nemocné ledviny, měl by se vyvarovat dosolování, radí nefroložka Sylvie Dusilová Sulková

Na druhý čtvrtek v měsíci březnu připadá Světový den ledvin. Jde o kampaň, která má upozornit na to, že 10 až 15 procent světové populace trpí určitou formou onemocnění ledvin. Jak poznáme, že naše ledviny nejsou v pořádku? Proč pacienti často do ordinace přicházejí, až když jim ledviny selhávají? Jak se dají nemoci ledvin léčit?

Před týdnem 17:01

Alkoholikovi ostropestřec mariánský játra nezachrání. Ale na očistu po bujarém večírku je vhodný

Ostropestřec mariánský. To je téma dnešní bylinkové poradny. Na otázky Pavly Kindernayové i posluchačů odpoví PharmDr. Daniela Suchánková, Ph.D. z Katedry farmakognozie a farmaceutické botaniky Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Před týdnem 18:14

Prokrastinace = boj rozumu s emocemi. Buďte na sebe hrdí, když uděláte něco, do čeho se vám nechtělo

Radioporadna o prokrastinaci. Vysvětlíme, co tento pojem znamená. Jsou některé skupiny lidí ohroženější? Jak žít naplno, beze strachu a odkládání věcí na neurčito i v pokročilejším věku?

Před 2 týdny 18:58

Až na mě nějaká kočka promluví, tak se nebudu divit, směje se zkušená chovatelka Helena Rückerová

Radioporadna o chovu koček. Podle čeho bychom měli vybírat, když už máme chuť se do chovu pustit a co všechno budeme potřebovat? Rady zkušené chovatelky Heleny Rückerové na téma: pořizujeme si kočku.

Před 2 týdny 14:33

PharmDr. Ivana Lánová: Příčin nedostatku některých léků je víc, nemůžeme ukázat na jednoho viníka

Radioporadna s PharmDr. Ivanou Lánovou z lékárny Benu, členkou představenstva České lékárnické komory, začíná. A téma zní: nedostatek některých léků. V lednu se lékárny v celé zemi potýkaly s výpadky léků, chyběl hlavně penicilin a další antibiotika.