19. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Vše, co jste kdy chtěli vědět o kotlíkových dotacích (ale báli jste se zeptat), v rozhlasové poradně

Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky hovoří na téma: kotlíkové dotace. Protože v tomto projektu došlo k jedné podstatné změně. Původně měli zájemci o dotaci na výměnu neekologického kotle čas do konce letošního srpna. Teď se ale lhůta změnila a prodloužila.

18:32

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Dnes 17:54

I rostliny mohou v létě trpět úpalem nebo úžehem. Posekanou trávu nevyhazujte, nastelte ji na záhony

Zahradní rádce František Hlubocký hovoří v naší radioporadně na téma: co nás čeká na zahradě v srpnu, prořezávání angreštů a rybízů, výsadba nových sazenic jahodníku.

Včera 21:28

Teploty, průjmy, bolesti břicha a kašel s rýmou trápí děti v létě nejvíc. Rady od zkušeného pediatra

V rozhlasové poradně o cestování s dětmi, letních nemocech i střevních potížích hovoří pediatr MUDr. Ladislav Hanousek, který se oboru dětského lékařství věnuje od roku 1976.

Včera 16:05

Krkonoším přezdívají nejmenší velehory světa. I tady najdete místa, kde za den nepotkáte živáčka

Vezmeme vás do Krkonoš, do jedinečné krajiny s hustými lesy, výjimečnými výhledy a světovými turistickými trasami. Jak si hory užít o samotě, kde se toulat, jak se chovat, aby krajina zůstala krásná a dál se rozvíjela?

Před dvěma dny 16:32

Jak nejrychleji ulovit rybu? Musíte dojít někam, kde berou, směje se zkušený rybář Miloš Dvořáček

Rybářská radioporadna. Moderátorka Pavla Kindernayová je ovšem nepoznamenaná touto dovedností, proto je velmi ráda, že pozvání do studia Českého rozhlasu Hradec Králové přijal vášnivý rybář Miloš Dvořáček, který nás jistě touto zálibou okouzlí i vás.

Před dvěma dny 16:29

Zázrak jménem lykopen. Červené rostlinné barvivo s antioxidačním účinkem pomáhá vypnout pleť

V naší kosmetické poradně vítáme Vlastu Libotovskou, která už přes 20 let rozdává své rady a doporučení od rozhlasového mikrofonu. Spousta lidí se teprve na svoji dovolenou chystá. A právě létu ještě chceme věnovat dnešní poradnu, protože na podzim a podzimní kosmetické přípravky je ještě dost času.

Před dvěma dny 17:07

Jediný způsob jak někam přijet včas, je vyjet dřív. Dobrá rada dopravního experta Víta Jedličky

Radioporadna věnovaná jízdě autem. Což je všeobecně aktivita, která našemu tělu není úplně vlastní. Jedná se o činnost s nízkou mírou fyzické aktivity, avšak s vysokou mírou potřeby soustředění se, což nám není úplně přirozené. Z tohoto důvodu na dlouhých cestách narůstají zdravotní rizika. Jak se tedy na jízdu připravit, abychom rizika minimalizovali?

Před týdnem 17:36

Většina kaktusů odchází přílišnou péčí, jsou přelité. Je to zásobárna vody, proto ji moc nepotřebují

Radioporadna bude tentokrát hodně pichlavá, protože se zaměříme na kaktusy. Jaké jsou nejodolnější a jak se o ně starat? A možná, že k pěstování kaktusů a sukulentů přivedeme potom i některé z vás.

Před týdnem 19:04

Bolest nohou při chůzi může být známkou rozšířené sklerózy tepen a varováním před možným infarktem

Vedoucí lékař Angiocentra Fakultní nemocnice Hradec Králové Doc. MUDr. Radovan Malý, Ph.D. hovoří v naší radioporadně na téma: cévní onemocnění, operace aneb jak přežít léto s křečovými žílami.

Před týdnem 16:05

Cukr, sůl, šťáva z pomerančů a převařená voda. Recept na rehydratační roztok od zkušené farmaceutky

Pokud se chystáte na dovolenou nebo na nějaký delší výlet, určitě se vyplatí mít s sebou řádně vybavenou lékárničku, ať už budete u moře, v českých lesích nebo na cyklistickém putování. Jak se liší vybavení lékárničky s ohledem na destinace, kam míříme? Co bychom měli mít u sebe vždy a jak se na cestu připravit pokud bereme léky pravidelně?

Před týdnem 19:32

MUDr. Pavel Kosina: Na posilující očkování chodí lidé, kteří z vlastní zkušenosti ví, co covid umí

Rezort zdravotnictví spustil další očkovací kampaň proti covidu. Čtvrtá posilující dávka je dobrovolná, komu ji lékaři doporučují? Kdy je ideální doba pro očkování a bude současná vakcína účinná i na nové varianty koronaviru?