- Podcasty
- Výlety

Poslechněte si podcast: Vrtbovská zahrada je architektonickým skvostem na svahu pražského Petřína
Vrtbovská zahrada v Praze na Malé Straně se nachází za palácem stejného jména. Budovat se začala přibližně před třemi sty lety. Za pět let bylo hotovo a dnes se o ní říká, že je nejkrásnější zahradou svého druhu na sever od Alp. Je plná zeleně, okrasných květin i uměleckých děl. A navíc nabízí i krásné výhledy na Pražský hrad a malostranské kostely.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Pardubické krematorium je výjimečná stavba postavená v rondokubistickém stylu
Pardubické krematorium je národní kulturní památkou. V těchto dnech si připomíná sté výročí své existence. Unikátní stavba na první pohled jako krematorium ani v nejmenším nevypadá. Pestrobarevná budova je dominantou pardubického centrálního hřbitova. A mnozí ji jistě znáte. Stala se totiž místem, kde režisér Juraj Herz natáčel slavný film Spalovač mrtvol s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.
Recesisté vybudovali na Kraví hoře u Bořetic nízkonákladovou rozhlednu uprostřed vinohradů
Kraj vína jako na dlani. To nabízí rozhledna Kraví hora u Bořetic nedaleko Hustopečí na jižní Moravě. Je snadno dostupná a přístupná kdykoliv po celý rok. V roce 2005 ji vybudovali recesisté ze Spolkové republiky Kraví Hora. Autorem návrhu rozhledny je emeritní prezident „na furt“ Václav Petrásek.
Poznejte krásy rodiště sv. Jana Nepomuckého. Město Nepomuk má zajímavou historii i památky
Město Nepomuk na jižním Plzeňsku je známé zejména díky tomu, že se tam ve 14. století narodil svatý Jan Nepomucký. Upomínky na něj najdete dodnes po celém městě, ale i v blízkém okolí. Odkazy svatého Jana a také svatého Vojtěcha jsou zde otisknuty do krajiny v podobě nejrůznějších památek.
Terezínskou pevnost nechal vybudovat Josef II. Dnes je v ní muzeum přibližující život tamní posádky
Město Terezín v Ústeckém kraji má většina z nás spojené s tragickými událostmi druhé světové války, s tamním nacistickým ghettem. Historie Terezína ale sahá ve skutečnosti mnohem hlouběji do minulosti. Na konci 18. století ho nechal vybudovat císař Josef II. jako obranu proti případnému pruskému vpádu. Sesterskou pevností se stejným posláním byl Josefov.
Stezka lovců mamutů v Boršicích vyvrací mýty o starší době kamenné. Potkáte na ní dřevěné sochy
Pokud máte rádi procházky přírodou a nejlépe lesem a navíc se rádi něco zajímavého dozvíte, můžete se vydat na cestu do pravěku. Zavede vás tam naučná Stezka po stopách lovců mamutů v Boršicích na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Kilometr dlouhá trasa vznikla na místě autentických nálezů z doby paleolitického osídlení.
Loreta v Kosmonosích je jednou z českých kopií originálního svatostánku. Údajně je tou nejitalštější
Loreta v Kosmonosích u Mladé Boleslavi ve Středočeském kraji je považována za jednu z nejkrásnějších staveb loretánského typu na sever od Alp. Celý areál nechal vybudovat Humprecht Jan Černín z Chudenic a stavbu svěřil italskému staviteli Alliprandimu. Po celém areálu kosmonoské Lorety navíc najdete barokní sochy místního rodáka, sochaře Josefa Jiřího Jelínka.
V Českých Milovech vznikalo unikátní uranové sklo. Připomíná ho expozice ve skelmistrovském domě
České sklo je pojem a nelze ho spojovat jen se severem Čech. Po celém světě bylo ve své době známé i sklo z Vysočiny, konkrétně milovské. A to i přesto, že se vyrábělo jen nějakých padesát let. Sklářskou historii této krásné oblasti v srdci Žďárských vrchů teď připomíná expozice skla ve zrekonstruovaném skelmistrovském domě.
Rotavské varhany vznikly díky sopečné erupci. Krásu čedičové stěny ale odkryla až těžba kamene
Nedaleko obce Rotava na Sokolovsku v Karlovarském kraji najdete uprostřed smrkového lesa působivý skalní útvar s názvem Rotavské varhany. Skála, která opravdu připomíná kostelní varhany, je tvořená spoustou kamenných sloupců. Jde o unikátní geologický útvar ze sklovité magnetické horniny podobné čediči, která má vysoký obsah železa.
Arcibiskupským palácem v Olomouci kráčely dějiny. Císař František Josef I. tu usedl na rakouský trůn
Při procházce historickým centrem Olomouce byste určitě neměli minout Arcibiskupský palác. Dodnes je živým sídlem olomouckého arcibiskupství, které vykonává duchovní správu na území střední a severní Moravy. Arcibiskupský palác je významným příkladem barokní palácové architektury. Jeho interiéry zdobí štuková výzdoba, vzácné obrazy, dobový nábytek a také sbírky skla nebo porcelánu.
Naše národní řeka Vltava pramení v šumavských lesích. Z Černé hory vyvěrá několik menších pramenů
Naše národní řeka Vltava je dlouhá 430 kilometrů a je tak nejdelší řekou na území naší republiky. Když se vydáte proti proudu Vltavy, můžete se dostat až k Černé hoře nedaleko šumavské Kvildy, kde řeka v lesích pramení. V tomto místě má pozdější mohutný tok podobu studánky a tenkého čůrku vody.