Historie českého zločinu
Sezóna 1Epizoda 19326. leden 2022

Poslechněte si podcast: Vražedkyně, nebo zavražděná? V největší záhadě české kriminalistiky figuruje StB a špičkový vědec

Byl to špičkový německý vědec s českými kořeny. Díky němu se například uskutečnil první televizní přenos z olympiády v Berlíně. Ne každému ovšem byly jeho objevy po chuti. Proč ale musela zemřít jeho žena a syn, se dodnes nepodařilo zjistit.

27:00

Historie českého zločinu

Vydává: Český rozhlas

Dobrodružství české kriminalistiky na pomezí rozhlasové hry a dokumentu.

Web

Sezóna 1Epizoda 1942. únor 2022 23:44

Bez šance. Případ mimořádně brutální vraždy libereckého taxikáře pro pár korun

Do historie české kriminalistiky se 25. únor 2012 zapsal brutálně provedeným zločinem. Pachatelé nedali své oběti šanci na život ani tím, že by dotyčného vyzvali, aby jim vydal peníze. Motiv, pro který se rozhodli vraždit. Co v tu chvíli probíhá hlavou vrahům? A jak asi vnímá člověk své poslední vteřiny života? Pokuste se společně s libereckými kriminalisty hledat pachatele. Případ podle skutečných událostí zpracovala Bronislava Janečková.

19. leden 2022 26:16

Tajemství černého kufříku. Případ podvodného prodeje pražského nádraží překvapuje drzostí pachatele

Někdejší Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality obvykle neřešil případy plné honiček, vražd a napětí. Jeden z případů, který vyšetřovatelé řešili v roce 2008, ale vyčníval drzostí hlavního pachatele.

12. leden 2022 26:56

Loupež ve Spálené ulici. Policejní rada Vaňásek na stopě ruského emigranta, jemuž vraždy nebyly cizí

Lidé se sbíhali a sbírali z chodníku zlaté náušnice, prstýnky a další cennosti. Muž, který je 12. června roku 1930 v Praze ztrácel, běžel velmi rychle a na jeho béžovém kabátě byly skvrny od krve. Netrvalo dlouho a brzy bylo jasné proč.

Sezóna 1Epizoda 1905. leden 2022 24:22

Muž v kufru. Vraždu důchodce v létě 1965 kriminalisté vyřešili v rekordním čase

Kam zmizel důchodce pan Slavík? Muž, který si přivydělával jako noční vrátný, byl považován za spolehlivého pracovníka. Jenže on vynechal už třetí směnu. A ani nezanechal na dveřích lísteček, kde je a kdy se vrátí, jak obvykle dělával...

29. prosinec 2021 26:50

Vánoční podvody Rudy Načeradského

Byl to povedený dáreček. Prý by vymámil i tele z jalovice. A rovnou zlaté. Spravedlnost ho na konci 20. letech 20. století stíhala až do Jižní Ameriky.

22. prosinec 2021 26:51

Sadista. Vysoce inteligentní, spořádaný, citlivý vrah, který prohrál boj sám se sebou

„Cítím, že se tomu tentokrát neubráním. Vytahuji nůž. Všechno zmizelo, je jen ona… štíhlá, mladičká – oběť,“ zapsal svoji zpověď muž s nevídaně vysokým IQ.

15. prosinec 2021 25:17

Za všechny prachy. Originální případ podvodu milenecké trojice, který řešil rada Vaňásek

Každý podvod vyžaduje nápad, pečlivou přípravu a notnou dávku hereckého talentu. Tři pachatelé v roce 1911 zcela novým způsobem okradli několik ctihodných občanů.

29. září 2021 26:41

Není lump jako lump. Obyčejná loupež v libeňském pekařství se v roce 1927 vymkla z rukou

Vypadalo to idylicky. Místo činu vonělo čerstvými rohlíky a lupiči s sebou měli technickou novinku. Vraždit rozhodně nebylo v plánu. Další skutečný případ skutečného rady Vacátka.

22. září 2021 26:43

Případ falešné kapitánky. I přes nízkou inteligenci obelhávala lékaře i důstojníky armády

Jaká byla Vlasta Chrástová? Primitiv, nebo geniální podvodnice? V polovině 50. let minulého století se jí dlouho dařilo obelhávat lékaře, vojáky i lidi dalších profesí, ale také krást a podvádět. Navíc ji to bavilo a dokázala přesvědčivě vystupovat pod různými identitami. Až jednou spadla klec.