On Air
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Vraždy rapperů vrhají světlo na mnohem rozsáhlejší společenský problém, říká novinář A. R. Shaw

Během uplynulých let zemřel tragickou smrtí nespočet rapperů. Jedním z posledních byl osmadvacetiletý Takeoff, člen americké skupiny Migos, který byl nedávno zastřelen. Tento stále častější jev uvnitř rapové kultury ve mně už dlouho rezonuje a vyvolává spoustu otázek. Ty mi na dálku zodpověděl A. R. Shaw, americký multimediální novinář a autor knihy Trap History, který je původem z Atlanty – takzvané „Mekky jižanského rapu“.

11:40

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Včera 15:41

Deskovky roku 2022 podle Radia Wave: Šedesátkovou formulí přes hlubiny vesmíru až do Středozemě

Formulové závody jako deskovkové překvapení roku, legendární hra z prostředí Středozemě konečně v češtině, opulentní kooperativní vesmírné sci-fi ale i kreslící party hra pro větší kolektiv. Recenzenti, influenceři, sběratelé a především hráči a fanoušci deskových a karetních her vybírají osobní favority roku, které můžete brát i jako tipy na vánoční dárky.

Před dvěma dny 12:23

Často se nechám semlít okolím. Chtěla bych se soustředit na vlastní pocity, říká hudebnice Marjari

„První EP byla zkouška, jestli to vůbec někoho bude zajímat. Upřímně jsem tomu do té doby sama nevěřila. Hodně kamarádů mě přesvědčovalo, abych něco nahrála. Chtěli to poslouchat aspoň oni sami. Tak jsem nahrála EP Let's Ride u Dana Šubrta. Mělo to daleko větší úspěch, než jsem čekala. Díky tomu jsem zjistila, že lidi chtějí chodit na moje koncerty, minimálně v Českých Budějovicích. Vše jsem tenkrát nahrála v jednom roce dost narychlo,“ popisuje své hudební začátky Marjari.

Před třemi dny 15:26

Role algoritmů vzrostla, všechny sítě už je používají, říká Josef Holý z podcastu Kanárci v síti

„Máme možnost volby. Nemusíme v internetovém prostředí trávit tolik času, zejména na sociálních sítích. Na kolik ovládají algoritmy naše životy? Samozřejmě záleží člověk od člověka. Obecně se ale dá říct, že role algoritmů vzrostla. Algoritmus je masové zpracování dat a doporučování obsahu na sociálních sítích. V podstatě všechny majoritní sociální sítě nějakým způsobem obsah doporučují. To znamená, že ty mytické algoritmy používají,“ popisuje Josef Holý.

Před čtyřmi dny 25:37

Škrcení není důvod k tomu se vzdát. V MMA se bojuje do poslední rány, atraktivita je v reálnosti

Jakou historii a pověst má v Česku MMA zápasení? O jednom z fyzicky nejnáročnějších sportů, který je pro mnoho lidí u nás stále hodně kontroverzním, jsme ve studiu mluvili s filmovým recenzentem a MMA fanouškem Tomášem Stejskalem.

Před čtyřmi dny 22:40

Pervitin jako postava v knize o současném Česku. Rychlíková a Šplíchal napsali pro Alarm knihu PIKO

Po sérii reportáží na webu vychází v nakladatelství Alarm i kniha s příznačným a úderným názvem PIKO. Příběhy lidí užívajících pervitin odráží vývoj a rozšířenost této známé a dnes nelegální látky. Od předrevolučních experimentů až ke sdílení užívání na sociálních sítích nás redaktorské duo Apolena Rychlíková a Pavel Šplíchal zavede třeba do abstinující komunity nebo vězení.

Před čtyřmi dny 06:01

Nejlepší filmy roku 2022 podle Radia Wave: Zázrační barbaři hledají svůj kousek nebe

Závěr roku je tradičně i časem tázání: které filmy nás letos nejvíc vystřelily z bot? Který snímek byl skutečně all inclusive a vyvolal v nás pocity podobné zázraku? Který z tvůrců nám letos odemkl kinematografický Joyland a chytil nás do svých sítí jako svatý pavouk? V pestrém výběru deseti pozoruhodných titulů si podávají ruku Elvis a Batman, svět zvířat a svět lidí, Hollywood i artové čoudy. Šlukujte! Kouření ale jinak říkáme své jasné NENE!

Před týdnem 14:56

Je tu deset nejlepších knih roku 2022 podle Radia Wave! Náladu nezlepší, ale jsou skvělé

Deprese, záhrobí, alkoholismus, sociální vyloučení nebo genocida. Deset knih, které najdete ve výběru Radia Wave za rok 2022 vás sice nerozveselí ani nepohladí po duši, ale seznámí vás se skvělými texty a vydatnými čtenářskými zážitky.

Před týdnem 09:03

Měkouše, přečtené knihy a jídlo. Praktické dárky už nikoho neurazí

Letošní rok možná vánoční svátky nebudou tak štědré jako dřív, ale dávání dárků je oboustrannou radostí, o kterou je škoda se připravit. Nazrál tak čas na přehodnocení trapných ponožek a bezvýznamných marmelád pod stromečkem? Když dárky umíme vybrat tak, aby potěšily, a dokážeme se včas připravit, vykouzlíme krásné Minivánoce.

Před týdnem 30:49

Kde se sedělo nejhůř a proč. Kniha Vězení jako zrcadlo společnosti mapuje historii našeho vězeňství

Mezinárodní cenu Egona Erwina Kische letos získala kniha Vězení jako zrcadlo společnosti historičky Kláry Pinerové, psycholožky Kristýny Buškové a sociálního antropologa Michala Louče. „Začali jsme se zajímat o Jáchymov v rámci spolku politictivezni.cz a zároveň jsme se všichni tři zabývali 50. lety. Ze společných diskusí vyplynulo, že výzkum vězeňství v podstatě končí rokem 1960, tak jsme si řekli, že bychom mohli společně něco vyzkoumat,“ popisuje začátky Pinerová.

Před týdnem 07:33

Jak vypadá testování na HIV? Je bezplatné, anonymní a často může zachránit život

Na 1. prosince připadá Světový den boje proti AIDS. Od osmdesátých let minulého století se šíření viru HIV, který nemoc způsobuje, výrazně zpomalilo. I přesto se jím nakazí pár stovek Čechů ročně. Chránit se můžeme dodržováním zásad bezpečného sexu nebo pravidelným testováním.