- Podcasty
- Hergot!

Poslechněte si podcast: Vrátit se jako nový člověk. Monomýtus aneb cesta tam a zase zpátky
V Hergot!u se tentokrát zabýváme mytologií, významem mýtu v současném světě a hrdinskými cestami do neznámých světů. Přivedla nás k tomu nová kniha religionisty Jana Kozáka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze s názvem Monomýtus.
Hergot!
Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.
Funguje ájurvéda? O indické tradiční medicíně s antropoložkou Alžbětou Wolfovou
Co je ájurvéda a jak se praktikuje v Česku? O tom v Hergot!u mluvila antropoložka Alžběta Wolfová, která strávila několik let v různých ájurvédských centrech a zkoumala, jak tato tisíce let stará indická medicína ovlivňuje životy druhých lidí, ale také její vlastní tělo a mysl.
Zachrání lidstvo Tvořivá společnost? S religionistou Zdeňkem Vojtíškem o novém hnutí
Religionista Zdeněk Vojtíšek je již pravidelným novoročním hostem Hergot!u. Letos se kromě zhodnocení minulého roku v rozhovoru zaměřil na vzrůstající vliv nového společenství AllatRa, které má v Česku několik tisíc stoupenců, bojuje proti označení náboženství a chce sjednotit lidstvo v tvořivé společnosti.
Válka na Ukrajině, protesty v Íránu: Religionistická bilance roku 2022 se známými osobnostmi
Pořad o spiritualitě a společnosti Hergot! vstupuje do druhé dekády své existence společně s nevšedními hosty. Deset osobností odpovídá na otázky: Co nejhoršího se podle vás stalo v oblasti náboženství v loňském roce? Co nejlepšího? A co vás osobně nejvíc v roce 2022 duchovně povzbuzovalo?
Dárky u nás nosí Ježíšek, ne děda Mráz, říká katolík Michal Klusák z KSČM
S Vánoci se často pojí mnoho klišé a sladkého patosu. Hergot se proto rozhodl jít jiným směrem a otevřít netradiční téma. O svém prožívání Vánoc a svých životních přesvědčeních přišel totiž povyprávět římský katolík a předseda obvodního výboru KSČM Prahy 10 Michal Klusák.
Ježíš je stále můj hrdina, říká satanista Jakub Jahl
Pořad Hergot! pokračuje ve svém volném seriálu Renegades mapujícím příběhy lidí, kteří významně přehodnotili svou víru a opustili dosavadní domovské náboženské společenství. Tentokrát moderátoři podruhé vyzpovídali Jakuba Jahla, se kterým navázali na šest let starý díl s názvem Exkomunikován od mormonů. Jeho duchovní cesta totiž nabrala nečekaný směr. Stal se satanistou.
Pijte mléko z božských hub, uzdravíte svět. O náboženství Laktismus s Tamarou Moyzes
Laktismus, nové monoteistické náboženství uctívající bohyni Laktérii. To je umělecký projekt, ale také forma společenské kritiky. Autorkou je umělkyně, dokumentaristka a kurátorka Tamara Moyzes, která se v Hergot!u podělila o zrod i hlavní myšlenky utopického náboženství, kterého se člověk stane členem, když se napije mléka z hřibu.
Ke kmeni Kogi mě přivedl černý jaguár, říká zakladatelka Nadačního fondu Mosty-Puentes
Posláním Nadačního fondu Mosty-Puentes je mimo jiné ochrana domorodých kultur a péče o životní prostředí. Aktivity k naplňování těchto cílů přitom vycházejí z učení kmene Kogi. O něm a také o své duchovní cestě, která vzniku fondu předcházela, přišla do pořadu Hergot! mluvit jeho zakladatelka Monika Michaelová.
Svůdkyně, světice a agentky s povolením zabíjet. O knize Hebrejky s Janem Fingerlandem
Jaké příběhy skrývají biblické postavy jako Salome, Máří Magdaléna nebo Ester? A jaké místo má v Bibli tajemná Lilit? To odhaluje nová kniha Hebrejky. Napsal ji a do Hergot!u přišel představit publicista, politolog a autor podcastu Předvařená Bible Jan Fingerland.
Psychedelika nás vedou k intenzivnějšímu prožívání toho, v co sami věříme, říká adiktoložka Césarová
Za rituály s ayahuascou je v Česku možné být odsouzen na 8 let za mříže. O nedávné kauze manželů Kordysových, spirituálních zážitcích spojených s užíváním psychedelik a její osobní cestě jsme si v Hergot!u povídali s Evou Césarovou, adiktoložkou, spoluzakladatelkou České psychedelické společnosti, pracovnicí NUDZu a doktorandkou religionistiky.
Žmoulejte svůj talisman, radí výzkumník z Brna
Laboratoř pro experimentální výzkum náboženství známá také pod zkratkou LEVYNA je jedno z výzkumných center pod Ústavem religionistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Vznikla před jedenácti lety s cílem přinést do prostoru výzkumu náboženství nové metody inspirované například přírodními vědami nebo psychologií. O práci laboratoře v Hergot!u mluvil vedoucí výzkumné rady Radek Kundt.