Zločiny staré Plzně a okolí
22. březen 2022

Poslechněte si podcast: Vrah s přezdívkou Šereda měl být odporného vzhledu a idiotského vzezření

Psal se rok 1934 a Marie Kalčíková z Předenic na jižním Plzeňsku se stala vdovou. Sama, jen s dcerou Maruškou, na hospodářství nestačila, a tak si na výpomoc najala slovenského nádeníka Jána Mlynarčíka. Tehdy ještě netušila, že se jí tato výpomoc stane osudnou.

05:11

Zločiny staré Plzně a okolí

Vydává: Český rozhlas

Kriminální případy a nejrůznější aféry Plzeňska z dob minulých přináší každé pondělí v 11:35 Kateřina Dobrovolná. Poslouchejte mnohdy zapomenuté příběhy, a to jak ty několik staletí staré, tak některé i ze století minulého.

Web

Před týdnem 03:43

Ukradené peřiny vyvolaly pozdvižení v celé obci

V první polovině 19. století se v Mokrouších nedaleko Tymákova odehrála poměrně zajímavá a dnes snad i poněkud nepochopitelná aféra. Došlo tady totiž k odcizení peřin.

Před 2 týdny 05:26

Zapálili si dům kvůli pojistce. Shořelo i sedmnáct okolních stavení

V letech 1933 a 1934 panovala v lokalitě, kde se tento příběh udál, velká vedra a sucha. Studny byly prázdné a ne a ne zapršet. V té době se díky tomuto počasí zrodil v hlavě jednoho z tamních obyvatel velmi nebezpečný nápad.

27. prosinec 2022 04:03

Chlapce si vzali ze sirotčince, aby jej následně ubili k smrti

10. července roku 1913 se v Chlumčanech na jižním Plzeňsku odehrála velice znepokojivá událost. Došlo k usmrcení malého chlapce, kterého si manželé vzali ze sirotčince. Co hůř, zavraždili jej právě oni.

13. prosinec 2022 05:23

Krkavčí matka spláchla dítě do záchodu. Našli jej zabořené ve výkalech

Asi žádná doba není jednoduchá a ani více milostivá k těm, kteří by to obvykle potřebovali nejvíce. Výjimkou nebyla ani druhá polovina 19. století, kdy chudí lidé a zejména služebné zažívali velké těžkosti.

29. listopad 2022 04:49

Na hlavě musela mít bednu vycpanou hadry a v ústech kovovou trubičku pro přívod vzduchu

V lese Lipovice mezi Nekmířem a Všeruby na severním Plzeňsku stojí krásná kaplička z roku 1903. Ta však není tématem této reportáže. Pokud byste prošli kolem ní a pokračovali dál, dojdete k místu, kde v minulosti stávala hájovna Lipovka. Ta 6. března roku 1951 lehla popelem.

22. listopad 2022 03:44

Dav rozzuřených žen vtrhl na úřad a lynčoval úředníky

Během 1. světové války trpěli lidé nedostatkem potravin. Pokud se někde nějaké menší zásoby objevily, byly na příděl, a na každého se také nedostalo. To pochopitelně vyvolávalo negativní reakce ze stran nejen západočeských obyvatel.

15. listopad 2022 05:27

Pod vlivem kouzel opustila manžela a dvě děti, milenec ji nakonec zpohlavkoval

Ve druhé polovině 16. století se na Plzeňsku odehrál milostný příběh protknutý magií, přinejmenším tedy domnělou. Tovaryš z Klatov procházel krajinou a nechával se najímat na práci. Ze svého majetku, který neustále nosil s sebou, si nejvíce cenil staré německy psané knihy v černých deskách, kterou považoval za kouzelnou.

8. listopad 2022 04:47

Během loupeže si vyzul boty a začal hrát na housle

V Dolní Lukavici na jižním Plzeňsku pobýval v první polovině 20. století člověk, kterému místní nemohli přijít na jméno. Ač to byl vyučený a navíc šikovný zedník, dal se na scestí a tropil jednu nedobrotu za druhou.

25. říjen 2022 05:32

Četník viděl, jak se k němu z podkroví spouštějí nohy

V srpnu roku 1931 zažila Koterovská náves v Plzni poměrně dramatické okamžiky. Za velkého zájmu místních i médií tady totiž došlo k obklíčení statku s číslem popisným 3 četníky. Zhruba patnáctihodinové drama se neobešlo bez obětí.

22. říjen 2022 04:42

Dramatické okamžiky na Koterovské návsi inspirovaly tvůrce Četnických humoresek

Dům s číslem popisným 3 na Koterovské návsi v Plzni pamatuje dramatické chvíle. V první polovině 20. století tady došlo k vyřizování účtů mezi selským synem Josefem Kondrem a četníky.