Zločiny staré Plzně a okolí
22. březen 2022

Poslechněte si podcast: Vrah s přezdívkou Šereda měl být odporného vzhledu a idiotského vzezření

Psal se rok 1934 a Marie Kalčíková z Předenic na jižním Plzeňsku se stala vdovou. Sama, jen s dcerou Maruškou, na hospodářství nestačila, a tak si na výpomoc najala slovenského nádeníka Jána Mlynarčíka. Tehdy ještě netušila, že se jí tato výpomoc stane osudnou.

05:11

Zločiny staré Plzně a okolí

Vydává: Český rozhlas

Kriminální případy a nejrůznější aféry Plzeňska z dob minulých přináší každé pondělí v 11:35 Kateřina Dobrovolná. Poslouchejte mnohdy zapomenuté příběhy, a to jak ty několik staletí staré, tak některé i ze století minulého.

Web

Včera 03:05

Tohle nevyšlo: Chtěl se obohatit, ale vysloužil si kriminál

17. června roku 1923 se obec Štěnovice na jižním Plzeňsku večer ukládala ke spánku po náročném dni stráveném na polích. Druhý den přišel, tak jako obvykle, štěnovický starosta Jakub Chocholatý do práce. Po chvíli ale zjistil velice nepříjemnou věc.

Před týdnem 03:01

Manželka ho chtěla umístit do Dobřan, tak ji zavraždil

Psal se 19. říjen 1936 a v Sušici to mezi dlouholetými manželi Jandovými jiskřilo. Ne však v tom správném slova smyslu, kdy by mezi nimi vzplály staré city. Panovalo mezi nimi už delší dobu napětí, které toho dne vyvrcholilo tragédií.

25. duben 2023 04:32

Utopila se sama, nebo jí do vody někdo pomohl?

Poblíž Vránova na Domažlicku došlo 14. září roku 1930 k tragédii. Utonula zde mladá těhotná žena. Šlo o náhodu, nebo zlý úmysl?

18. duben 2023 04:05

Ta socha je nějaká těžká…

Ve Velkých Hydčicích na Klatovsku žil kdysi jeden velice šikovný truhlář Ferdinand Hromatek. O práci neměl nouzi a mnohdy za ni ani nepřijal peníze. Do jeho dílny mu krom jiného vozili faráři ze širokého okolí zejména staré dřevěné sochy.

4. duben 2023 04:04

Vyplázla na syna jazyk, ten ji ubil sekerou

9. června 1945 došlo v jednom z domů v Klenčí pod Čerchovem k velice znepokojivé události. Stala se tady brutální vražda, kdy zavražděnou byla matka pachatele.

29. březen 2023 04:01

Prořízl těhotné milé hrdlo, poté se střelil do prsou

V Losiné nedaleko Plzně stojí kaplička zasvěcená sv. Anně. Po ní dostala jméno i holčička, která sem v 19. století jezdila z Nezvěstic za svými prarodiči. Ve vedlejším domku vyrůstal v té době malý Josef. Nic hrozného by se zřejmě nestalo, kdyby se do sebe časem nezamilovali…

22. březen 2023 03:52

Popadl kozla za nohy a rohy a mrštil jím do rybníka

Zámek Žinkovy najdeme ve stejnojmenné obci na jižním Plzeňsku. V minulosti tady došlo k jednomu kurióznímu incidentu mezi tulákem a kozlem, který neváhal zaznamenat tamní kronikář.

14. březen 2023 05:01

Z mlynářské rodiny kriminálními živly. Skončily o hlavu kratší

Ve Starém Plzenci najdeme u řeky Úslavy dodnes jez, který je posledním pozůstatkem někdejšího mlýna z 16. století. Ve mlýně žila rodina Mozolínových. Ta zpočátku jistě patřila k bohatším rodinám, jak to bývalo u mlynářských rodů obvyklé. Pak se ale něco pokazilo…

7. březen 2023 02:57

Fackovala ji, až jí čepec na zem shodila. Ten ve vzteku roztrhala a pošlapala

Psal se rok 1840 a v Tymákově se děly věci… Z dnešního pohledu možná těžko uvěřit, že ještě v 19. století se tady lidé navzájem obviňovali z čarodějnictví, ale bylo tomu tak.

1. březen 2023 03:38

Přestřelka u Drahotína skončila tragicky

Nedaleko rybníka Drahotín, který najdeme na katastrálním území obce Zruč-Senec, stojí dodnes několik chat. V minulosti je využívali obyvatelé nedaleké Plzně, zejména zaměstnanci Škodových závodů, k rekreaci. Už na konci 20. let minulého století se ale chaty stávaly častým terčem zlodějů.