Host Dopoledne pod Ještědem
28. březen 2023

Poslechněte si podcast: Vracíme se zpátky do lavic, v Základní škole sportovní v Tanvaldu

Jak se daří žákům a učitelům na Základní škole sportovní v Tanvaldu, to jsme se vypravili zjistit v den, kdy si v Česku připomínáme Den učitelů 28 března, kdy se narodil Jan Amos Komenský. S ředitelkou Janou Tůmovou se projdeme školou, nahlédneme do jednotlivých tříd, dozvíme se, jak jsou na tom s fyzičkou a navštívíme i malou školní zoologickou zahradu.

12:00

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Včera 16:50

Ivana Jablonovská, zmrzlinářka

Téma: Variace na zmrzlinové téma. Jahodová, vanilková, citronová, čokoládová. Zatímco někdo sází na jistotu, odvážnější hledají cestu k jiným, nezvyklým chutím osvěžující pochoutky. Jak nám potvrdí Ivana Jablonovská, zkušená zmrzlinářka ze Stráže pod Ralskem, fantazií se při výrobě zmrzliny meze nekladou. Dozvíme se, jak dokáže odhadnout chutě zákazníků, jak se připravuje koprová, nebo hořčicová zmrzlina, a která z těchto mražených pochoutek má nejprapodivnější chuť.

Před dvěma dny 18:22

Živé vysílání z Českého Dubu

Divadelní soubor Vojan, Podještědské muzeum Karolíny Světlé, Český svaz chovatelů, ale také FK Český Dub nebo TJ Sokol. Jak nám připomene náš průvodce, nezávislý starosta Jiří Miler, v malebném městě pod Ještědem to opravdu žije. Dozvíme se, jaké radosti i starosti prožívají obyvatelé Českého Dubu, a pozveme posluchače na chystané akce.

Před čtyřmi dny 18:19

Jan Melša - odborník na kyberkriminalitu

Téma: Kyberkriminalita na vzestupu. Počet pokusů vylákat z lidí jejich citlivá data pomocí podvržených webů, které napodobují stránky státních institucí, neustále roste. Ve své situační zprávě za březen o tom informoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Právě toto téma, a další aktuální, skutečné případy rozebereme hodinu před polednem s odborníkem na kyberkriminalitu Janem Melšou.

Před týdnem 17:49

Andrea Fischerová, Tereza Rafoth - organizátorky festivalu

Téma - Festival Karolíny Světlé. Tato spisovatelka je považována za zakladatelku vesnického románu a právě této osobnosti je věnovaný sedmý ročník Festivalu Karolíny Světlé, který můžeme navštívit v sobotu 27 května ve Světlé pod Ještědem. Do programu festivalu nahlédneme společně s organizátorkami Andreou Fischerovou a Terezou Rafoth, které nám také přiblíží důležité momenty z jejího života.

Před týdnem 16:41

ZUŠ Liberec byla založena v roce 1925, a brzy, jako rozhlas, oslaví stovku, odhaluje její ředitel

Základní umělecká škola Liberec se spolu s více než 400 ZUŠ zapojila do celostátního 6. ročníku festivalu ZUŠ Open, který spolu se školami pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené. Co má liberecká ZUŠ za sebou a co před sebou, prozradil ředitel Tomáš Kolafa.

Před týdnem 18:24

Živě od vás: 130. výročí svého založení oslaví Sklářské muzeum Nový Bor Muzejní nocí

Třináctá novoborská Muzejní noc se bude konat 27. května 2023 a bude i oslavou 130. výročí založení tamního Sklářského muzea. V čem je toto muzeum unikátní, se vydala zjistit kolegyně Iveta Kalátová.

Před týdnem 14:57

Lázně Libverda zahajují sezónu. Jaro je u nás nejkrásnější, všechno kvete, láká Regina Soudilová

Důležitou událostí je pro Lázně Libverda v sobotu 27. května zahájení lázeňské sezóny. Jde o akci, kterou si můžou po třech letech covidové pauzy užít jak lázeňští hosté, tak i turisté a návštěvníci. Do programu jsme nahlédli společně s personalistkou Reginou Soudilovou.

Před týdnem 17:02

Mám rád, když je za člověkem práce vidět. A mám rád i tu svobodu, říká hodinový manžel

Ferda mravenec, práce všeho druhu. I tak by se dala nazvat profese „hodinového manžela“, kterou vykonává Pavel Faustus z Liberce. Co všechno tato práce obnáší, s jakými kuriózními případy se občas setkává, a proč je pro něj nezbytná manuální zručnost.

Před 2 týdny 16:15

Se sběratelem Vladislavem Schüllerem: Rozhlas jako vášeň

Rozhlasové vysílání fascinovalo Vladislava Schüllera už od dětství. A to natolik, že stačil nasbírat nekonečné množství různých historických i současných propagačních materiálů, tiskovin, zkrátka všeho, co souvisí se stoletým rozhlasovým vysíláním.

Před 2 týdny 18:28

Mám se zout? Ptá se David Vávra. Tady bydlí Český rozhlas Liberec

Zelené údolí, Modrá ulice a na dohled liberecké sídliště Rochlice. Mezi klasickými rodinnými domky stojí dvojdomek s výrazně žlutou fasádou a nápisem Český rozhlas.