23. květen 2021

Poslechněte si podcast: Vozidla, která mizí ze silnic slaví výročí. Před 30 lety skončila výroba Trabantů a Wartburgů

Tři značky vozů, kterým se ve své době říkalo lidové, slaví letos výročí. My jsme je objevili v garáži sběratele autoveteránů na okraji Přerova.

24:29

Přímo z místa

Vydává: Český rozhlas

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

Web

Před týdnem 29:15

Před 280 lety došlo k rozdělení Slezska. V mnoha aspektech přetrvávají důsledky dodnes

Právě před 280 lety byla vratislavským mírem uzavřena první etapa tzv. slezských válek. Kvůli prohře rakouských vojsk byla Marie Terezie nucena tehdejšímu pruskému králi Fridrichu II. odstoupit velkou část Slezska. Důsledky této události jsou dodnes znatelné zejména na Jesenicku, Osoblažsku ale i v dalších částech země, které se od té doby říkalo Rakouské a později i české Slezsko.

2. květen 2022 41:31

AFO s nadějí a Porozuměním. Jaký byl 57. ročník mezinárodní festivalu populárně-vědeckých filmů?

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc si letos vetkl do štítu nápis NADĚJE.

2. květen 2022 34:21

KACPU sídlí za zdmi Hanáckých kasáren. Nahlédněte s námi dovnitř

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině vzniklo na počátku března. Zaměstnává řadu profesionálů a dobrovolníků, kteří pomáhají válečným uprchlíkům. Potkáme tu hasiče, policisty, úředníky, psychology, zdravotníky a samozřejmě i tlumočníky.

16. duben 2022 29:12

Ekologické zemědělství a bioprodukce potravin je stále provázena mýty, které se těžko vyvrací

Jeseníky a jejich podhůří patřily už od 15. století k centrům sklářské výroby. Kromě bukového dřena na topení pod sklářskými pecemi nabízely pohonnou sílu horských bystřin i dostatek křemene jako základní suroviny pro výrobu. Příběh těchto skláren lze najít v nedávno otevřeném Muzeu rapotínské sklárny.

11. duben 2022 28:46

Ekologické zemědělství a bioprodukce potravin je stále provázena mýty, které se těžko vyvrací

Ekologické farmy produkující biopotraviny jsou často předmětem nedůvěry ze strany zákazníků i obyvatel míst, kde sídlí. Jaké to ale ve skutečnosti je, provozovat podobnou farmu a ještě navíc v horské krajině pod Králickým Sněžníkem?

4. duben 2022 35:03

Jak vypadá olomoucký Červený kostel 120 let od vzniku? Pojďte s námi do ateliéru i na lešení

V současné době probíhá rekonstrukce prvního evangelického chrámu postaveného ve městě na takzvané okružní třídě po zbourání olomouckých hradeb. Jeho štíhlá věž je pohledovou dominantou bulváru.

27. březen 2022 22:45

Jan Ámos Komenský by měl 430 let. Výraznou stopu zanechal také v Přerově

V Přerově mají první muzeum na světě se jménem Komenského a taky první sochu, která znázorňuje myslitele, filosofa a spisovatele jako pedagoga.

22. březen 2022 26:22

Ke knihařině přistupuji novátorsky, ale s respektem k tradici, říká knihařka Kateřina Mestická

Knihařství je prastaré řemeslo, které v současné době opět proniká na světlo. Ruční výroba fotoalb, sešitů nebo knižních vazeb láká milovníky tradice i současného designu.

13. březen 2022 29:54

Shromáždění, přednášky či koncert. Takových bylo čtrnáct dnů olomouckých akcí na podporu Ukrajiny

Hned v první den invaze ruských vojsk na Ukrajinu 24. února se v Olomouci na Žižkově náměstí konala demonstrace na podporu okupované země a po týdnu i po čtrnácti dnech další.

6. březen 2022 29:38

Krnovská varhanářská škola přežila i pád firmy, která ji založila. Letos slaví 30 let

Krnov je považován za město varhan a varhanářů. Může za to tradice zdejší továrna, která produkovala královské nástroje téměř 150 let, ale také Střední umělecká škola varhanářská, která dodnes vzdělává adepty tohoto zajímavého řemesla.