Přímo z místa
23. květen 2021

Poslechněte si podcast: Vozidla, která mizí ze silnic slaví výročí. Před 30 lety skončila výroba Trabantů a Wartburgů

Tři značky vozů, kterým se ve své době říkalo lidové, slaví letos výročí. My jsme je objevili v garáži sběratele autoveteránů na okraji Přerova.

24:29

Přímo z místa

Vydává: Český rozhlas

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

Web

Před třemi dny 19:46

Zpracovávání odpadů tříděním v domácnostech zdaleka nekončí. Jak funguje dotřiďovací linka?

Třídění odpadů má velký význam pro jeho následné využití. Běžní spotřebitelé ale nikdy nebudou schopní třídit tak dokonale, aby bylo možné odpady rovnou recyklovat. Proto existují dotřiďovací linky. Jenda z nich funguje ve Chválkovicích v Olomouci.

Před 3 týdny 18:39

Unikátní muzeum v Dlouhé Loučce představuje nástěnné obrazy zachráněné z místního zámku

Od 15. září roku 2022 je možné v Dlouhé Loučce na Uničovsku navštívit unikátní muzeum. Nabízí možnost prohlídky zachráněných maleb, které na zdech zdejšího zchátralého zámku zanechali v době druhé světové války zajatí francouzští důstojníci.

30. říjen 2022 19:10

Chrám, který Olomoučané nikdy nenechali upadnout. Pojďte na prohlídku sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci slouží křesťanům už osm století. Za tu dobu prošel mnoha změnami. Opakovaně vyhořel a musel být rekonstruován. Olomoučané však nikdy nenechali svůj kostel upadnout.

23. říjen 2022 20:16

Střední odborná škola v Šumperku slaví 155 let. Najdeme v ní spoustu míst, která chcete vidět

Před 155 lety byla v někdejší Temenici, která je dnes součástí Šumperka založena jedna z hospodářských škol, které si po zrušení vrchnostenské správy dávaly za úkol vychovávat zemědělské odborníky pro práci pro velké statky i v drobné zemědělce. Jejím pokračovatelem je Střední odborná škola, která pro zajímavost vychovává kvalifikované farmáře i dnes.

9. říjen 2022 18:53

Proč církev křtí už novorozené děti? A co znamenají symboly, které křest doprovázejí?

Zažili jste někdy křest v katolickém kostele? A vyprávěl vám někdo o symbolech, jako je křestní rouška nebo svíce, které si pak uchovávají křesťané po celý život?

3. říjen 2022 20:47

Přímo z místa: Vlakem na konec světa s Jaroslavem Rudišem a Pavlem Peterkou

Když se na kolejích sejdou tři milovníci železnice, může i z běžné projížďky lokálkou vzniknout zajímavá cesta plná vyprávění, příhod a vzpomínek. A to je případ setkání nejznámějšího hostinského na kolech jídelních vozů Pavla Peterky, spisovatele a autora komiksu a filmu o nejslavnějším železničáři Jesenicka Aloisi Nebelovi Jaroslava Rudiše a znalce jesenické krajiny a našeho kolegy Mirka Kobzy.

25. září 2022 18:52

Jak to vypadá, když učitelé učí dvě třídy najednou? Školy na vesnicích mají své kouzlo i omezení

Povinná školní docházka na vesnicích má své kouzlo a zároveň řadu omezení. Chtěli byste se dozvědět, jak to vypadá v praxi, když učíte současně dvě třídy?

11. září 2022 19:53

Moravská Sázava pramení ve východních Čechách, přesto teče do Moravy

Moravská Sázava je největším přítokem Moravy před Olomoucí. Odvodňuje území o rozloze větší než 500 kilometrů čtverečních a měří necelých 55 kilometrů. Protéká zčásti Pardubickým a zčásti Olomouckým krajem, přesto se nakonec stéká s řekou Moravou.

4. září 2022 35:03

Jak vypadá olomoucký Červený kostel 120 let od vzniku? Pojďte s námi do ateliéru i na lešení

V současné době probíhá rekonstrukce prvního evangelického chrámu postaveného ve městě na takzvané okružní třídě po zbourání olomouckých hradeb. Jeho štíhlá věž je pohledovou dominantou bulváru.

22. srpen 2022 29:19

Od narození Karla Lukase, jedné z největších vojenských osobností regionu, uběhlo 125 let

Rodák z Brníčka u Zábřeha Karel Lukas si v mládí přál být učitelem. Osud chtěl, aby se stal vojákem, nicméně v armádě si užil nejen pedagogické práce, ale i bojů, diplomatických jednání a také cestování po celém světě. Od jeho narození uplynulo 16. února 2022 už 125 let.