Zbytečná Válka
Epizoda 503. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Vondra a Mikulecký, EU se musí připravit na svět, kde její hlas bude jeden z mnoha

Ruská invaze na Ukrajinu a dosud pokračující válka zcela změnila bezpečnostní situaci. Výhodné kšeftíčky reálpolitiky už nejsou možné. O zajištění bezpečnosti v dalším dílu podcastu Zbytečná válka hovoří europoslanec a bývalý ministr obrany Alexandr Vondra, bezpečnostní analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký a redaktor Novinek Alex Švamberk.

01:07:35

Zbytečná Válka

Vydává: Novinky.cz

Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.

Web

Epizoda 67Včera 24:29

Ruský opozičník žijící v Česku: Putina dostihne jedině zrada v okolí

Ani další vojenské oběti, ani případná ztráta Krymu nepřivodí pád ruského prezidenta Vladimira Putina. Konec nastane jen tehdy, když se mu postaví lidé kolem něj. Pravděpodobně ho pak i nahradí někdo z okolí, řekl Právu a serveru Novinky.cz Denis Bilunov, ruský opozičník a sociolog působící v současnosti na Univerzitě Karlově v Praze.

Epizoda 66Před týdnem 27:12

Na velkou ofenzivu Rusko nemá dostatek sil ani prostředků, říká český velvyslanec na Ukrajině

Rusko minulý týden ve čtvrtek spustilo rozsáhlé ostřelování Ukrajiny. O velkou ofenzivu, kterou Moskva slibovala, se však podle českého velvyslance na Ukrajině Radka Matuly nejedná. Rusko na takový útok nemá dostatek sil, prostředků ani vycvičených vojáků, řekl v podcastu Zbytečná válka. Hovořil také o tom, jak se liší poplachy na základě hrozícího nebezpečí, jak Ukrajinci zvládli zimu či jakou pomoc aktuálně nejvíce potřebují.

Epizoda 65Před 2 týdny 40:12

Ukrajinci nikde nepostupují, upozornil Mikulecký a připomněl tanečky kolem dodávek tanků

Redaktor novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký v podcastu Zbytečná válka probírali aktuální situaci v bojích u Bachmutu, ruský postup na Kupjansk i jaký význam opět ve válce hrají zákopy. Došlo i na otázku, co mohou změnit dodávky západních tanků a kolik by jich bylo potřeba.

Epizoda 64Před 3 týdny 02:22:39

SPECIÁL: Rok od ruské invaze na Ukrajinu

Od ruské agrese na Ukrajinu uběhl rok. Uplynulých 365 dní, výhledy do budoucna, globální i lokální bezpečnostní, politické a ekonomické debaty rozebírají hosté Michaela Rozsypala: Lenka Klicperová, Tomáš Pojar, Jiří Baloun, Milan Mikulecký, Alex Švamberk, Alexandr Vondra, Petr Zahradník, Michal Macenauer a Michael Romancov.

Epizoda 637. únor 2023 29:46

Ruská agrese pomohla ke sblížení Polska a Ukrajiny

Polsko je zemí, která nejvíce podporuje Ukrajinu. Proč tomu tak, je i když obě země měly v minulosti spory se v podcastu Zbytečná válka vysvětlovat ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj, který studoval na Karlově univerzitě.

Epizoda 622. únor 2023 39:37

Tanky Ukrajincům pomůžou, ale je jich zoufale málo. Stíhačky teď nic neřeší

Ukrajincům byly přislíbeny moderní západní tanky. Redaktor zahraniční rubriky Novinek.cz Alex Švamberk probíral s bezpečnostním analytikem a bývalým poradcem ministra obrany Milanem Mikuleckým, co může přinést jejich nasazení a kolik by jich bylo potřeba, aby změnily situaci na frontě, když hrozí obklíčení Bachmutu, i to, jestli Ukrajina potřebuje letadla.

Epizoda 6117. leden 2023 37:15

Marek Jukl z Červeného kříže: Humanitární právo se ve válce týká všech, i žoldnéřů. Na Ukrajinu odešlo už 400 tun pomoci

Na Ukrajinu dodal Český Červený kříž 416 tun pomoci, uvedl v podcastu Zbytečná válka jeho prezident Marek Jukl. Připomněl i zásady organizace pomáhat všem bez výjimky a také to, že i žoldnéře a zahraniční bojovníky chrání ženevské konvence.

Epizoda 606. leden 2023 41:59

Rusy není radno podceňovat, říká analytik

Boje na Ukrajině se v posledních měsících změnili v tupou a brutální opotřebovávací válku, kde mají obě strany velké ztráty, což je vidět zejména u Bachmutu. Bezpečnostní analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký probíral s redaktorem Novinek v podcastu Zbytečná válka, jak může válka pokračovat, a jaké dopady bude mít čím dál bližší spolupráce mezi Ruskem a Íránem.

Epizoda 5922. prosinec 2022 35:37

V Bachmutu se žije pod zemí, v Chersonu se euforie vytratila

Symbolem tvrdosti bojů na Ukrajině je Bachmut o který se bojuje od června. Situace ve městě popsal analytik Tomáš Kolařík, který se z něj nedávno vrátit a viděl v tamní nemocnici pracovat české dobrovolníky. ještě předtím navštívil nedávno osvobozený Cherson,

Epizoda 5819. prosinec 2022 41:06

Neexistují žádné zázračné zbraně, ukázala válka na Ukrajině, je to varování i pro ČR

Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a redaktor novinek Alex Švamberk probírali, co za deset měsíců ukázala válka na Ukrajině. Jaké zbraně byly mediálně vyzdvihované a jaké jsou skutečně účinné vyzdvihované. Oba se shodli na významu dělostřelectva a na tom, že je nutné se při modernizaci armády z konfliktu poučit.