Dopolední host
4. červen 2021

Poslechněte si podcast: Volební manažer Jaroslav Poláček: Letošní kampaň bude velmi ostrá

Dopoledním hostem Rádia Z byl volební manažer a analytik Jaroslav Poláček. Letošní kampaň bude v Česku podle něj jiná, než jsme dosud zvyklí. „Z hlediska obsahu očekávám, že kampaň bude velmi ostrá. Hraje se o zásadní změnu od roku 2013. Politici si v komunikaci nebudou brát servítky,“ říká volební manažer. Poláček se volebním kampaním a politické komunikaci věnuje více než dvacet let. „Několik dlouhých týdnů, ne-li měsíců, je vidět, že Česko už je ve volební kampani. V ulicích to bylo vidět už od přelomu roku,“ vysvětluje Poláček. První část kampaně podle něj proběhla v době, kdy vznikaly nové koalice, které se musely představit. Volební manažer očekává, že letošní kampaň se bude lišit i z formální stránky. Jiná bude především kontaktní část kampaně. Volební týmy se totiž musí připravit i na situaci, kdy by byla kontaktní kampaň kvůli zhoršení pandemické situace znemožněna. To by nahrávalo v první řadě sociálním sítím. Moderátor Ondřej Kopa se ptal také na kauzu Dominika Feriho, který byl obviněn ze sexuálního násilí. Následně se vzdal postu poslance, členství v TOP 09 i účasti v nadcházejících volbách. Tato kauza s volební kampaní ale podle Poláčka nesouvisí. A nedomnívá se, že bude mít zásadní dopad na volební výsledek koalice Spolu, kterou TOP 09 tvoří společně s KDU-ČSL a ODS. Citelná ale bude absence Feriho s ohledem na mladé voliče. „Velmi bych si přál, aby mladí lidé přišli k volbám. Aby se vyjádřili, protože jde o jejich budoucnost. Oni budou ti, kdo budou ve finále platit rekordní schodky rozpočtu,“ dodává Poláček.

16:41

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 18:05

Petr Honzejk: Většina voličů nejsou hlupáci. Babišův pokus udělat z komunálních voleb referendum bude úspěšný jen částečně

„Frustrace společnosti z vysoké inflace, raketového nárůstu cen energií a ne úplně přesvědčivé reakce vlády je skutečně obrovská. Byla to nahrávka vládních stran Andreji Babišovi, který se toho samozřejmě chytil a pokouší se udělat něco podobného, jako se podařilo sociálním demokratům v roce 2008. Těm se podařilo z krajských voleb udělat referendum o vládě Mirka Topolánka, potažmo zdravotnických poplatcích,” myslí si komentátor Petr Honzejk, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před třemi dny 16:41

Jsem magnet na maléry a absurdní situace, říká spisovatelka Kristina Hlaváčková

„Kamarádi mě přesvědčovali, že když už píšu, ať sepíšu tyhle svoje historky. Shodou náhod, které jsem kupodivu úplně neovlivnila, to vyšlo knižně a teď k mé velké radosti i audioknižně,” říká dopolední host Rádia ZET, spisovatelka Kristina Hlaváčková. Audioknihu s názvem ‚Ono samo se to...‘ načetla herečka Vanda Hybnerová, se kterou jsme se spojili telefonicky. 

Před čtyřmi dny 17:39

Dobrovolní hasiči přicházejí do akce při mimořádných událostech, říká starosta Městského sdružení hasičů Praha Martin Wagner

Vystřídal několik zaměstnání, ale dobrovolní hasiči jsou pro něj celoživotním koníčkem ,,Vzniklo to úplnou náhodou. Kamarád mi řekl, ať se jdeme k dobrovolným hasičům jen podívat a od roku 1976 jsem věrný,” říká starosta Městského sdružení hasičů Praha Martin Wagner, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET.   

Před pěti dny 17:28

Dětské domovy mají nedostatek mentorů, říká Jana Merunková z projektu Finanční gramotnost do škol

Před 12 lety založila Jana Merunková s Gabrielou Štikovou projekt Finanční gramotnost do škol, v rámci kterého chtěly vzdělávat i děti v dětských domovech. Časem přišly na to, že je problematika daleko komplexnější a že je potřeba zavést ve školách finanční gramotnost jako povinnou.  

Před šesti dny 17:17

Lenka Trandová: Stavby ze dřeva podléhají stejným požárním zákonům jako ostatní budovy

Po střední stavební škole vystudovala na Mendelově univerzitě obor staveb na bázi dřeva. „Chtěla jsem jít spíš do přírodnějších materiálů. Veřejnost vnímá dřevostavby jako sruby nebo roubenky. Moderní dřevostavby dnes ale vypadají úplně jinak,” vysvětluje dopolední host Rádia ZET Lenka Trandová z Asociace dodavatelů montovaných domů. 

Před týdnem 16:18

Fotbalový geograf Miroslav Šifta: Že je Anglie kolébka fotbalu je pravdivé klišé

V devatenácti letech musel skončit s fotbalem. „Měl jsem tehdy štěstí v neštěstí, že jsem měl šanci ještě jít studovat. S rodinou jsme se odstěhovali do zahraničí. Díky tomu již deset let působím v akademické sféře,“ říká Miroslav Šifta, který napsal knihu o fotbalových derby v Anglii pod názvem Víc než jen zápas.

Před týdnem 18:33

Egyptolog Miroslav Bárta: Krize je nevyhnutelnou součástí našeho vývoje

Zabývá se nejen kolapsy civilizací, ale také srovnáváním jejich vývoje. Společně s režisérem Petrem Horkým natočil dokumentární film Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa. „Ten film je o zákonitostech, které určují vývoj každé civilizace. Byl točen na různých místech této planety. Snažili jsme se abstraktní záležitosti vyprávět konkrétními příběhy,“ říká egyptolog Miroslav Bárta, který byl dopoledním hostem Rádia ZET.

Před týdnem 20:04

Služba strážníka je víc nakloněna veřejnosti, říká bývalý policista Lukáš Hanák

„Jako policejní elév jsem začal u dopravní policie, následně jsem byl u cizinecké policie, poté u Služby kriminální policie a vyšetřování. Policejní kariéru jsem ukončil u Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky,” vyjmenovává bývalý policista a dopolední host Rádia ZET Lukáš Hanák místa svého působení. „Po odchodu od policie mi bylo líto nechat uniformu na ramínku. Stal jsem se strážníkem,” konstatuje Hanák, který je teď zástupcem vedoucího obecní policie v obci Chýně. 

Před týdnem 17:48

Z měsíční krajiny se stává turistická atraktivita, říká offroad safari průvodce Martin Bareš

„Primárně děláme uhelné lomy, rekultivace, průmysl na severu a místa opředená klišé jako mrtvý les a měsíční krajina. Lidé jsou potom mile překvapení. Přijedou s klišé, kde bude ten mrtvý les, měsíční krajina a ropáci a ono to tam není,” usmívá se offroad safari průvodce Martin Bareš, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. „Jestli dneska chceme mrtvé lesy, musíme na Šumavu. Měsíční krajinu máme v posledních čtyřech povrchových dolech a stává se z ní turistická atraktivita.” 

Před týdnem 15:10

Archeologem jsem toužil být odmalička, říká Vojtěch Kašpar

„Plovárna a zlenický hrad byl takový startovací modus mého úplného začátku. Coby bojovník s pubertou jsem čundroval po českých hradech a zříceninách a ta zlenická se mi líbila. Líbilo se mi i to, že v místním kiosku mi prodali pivo s dovětkem, že to mám jít vypít nahoru na hrad. Tak jsem se rozhodl, že budu dělat v létě archeologický výzkum a budu tam kopat,” vzpomíná archeolog Vojtěch Kašpar, který byl dopoledním hostem Rádia ZET.