Dobrovský & Šídlo
24. září 2021

Poslechněte si podcast: Volby 2021 – chceme vůbec změnu? A jak může nakonec vypadat?

Po osmi letech éry Miloše Zemana a Andreje Babiše si řada lidí v Česku přeje změnu a zároveň se jí mnoho lidí bojí. Ale co od té změny čekat? Jak by taky mohla vypadat? A je vůbec pravděpodobné, že k ní po volbách dojde? A proč se to všechno nakonec může rozhodnout až v prezidentské volbě? V předvolebním vydání podcastu Paměti národa se na vás těší Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo.

41:59

Dobrovský & Šídlo

Vydává: Paměť národa

Dobrovský & Šídlo. Váš oblíbený podcast z produkce Paměti národa. Pravidelná dávka názorů, vzpomínek, informací a sentimentu. Od devadesátých let po současnost. Čím jsme si prošli a jak jsme to přežili? Politika a historie v unikátním mixu. Poslouchat nás můžete na všech podcastových aplikacích a také na magazin.pametnaroda.cz.

Web

Před pěti dny 01:06:46

Prezident pro „všechny slušný lidi“.  Bude to stačit?

Petr Pavel se stane českým prezidentem. Co od něj čekat? Jaké nároky bychom na něj měli mít? V čem může spočívat jeho největší síla? A jakých zklamání ze střídání na Pražském hradě bychom se měli vyvarovat?

Před týdnem 01:28:26

Petr nebo Pavel. Dobrovský a Šídlo naživo z pražského Rock Café

Z prezidentské volby se stalo referendum o Babišovi. Co nás čeká, když prohraje? A na co se připravit, kdyby to dopadlo opačně?

Před 2 týdny 47:25

Kdo a jak nás táhne do války. Té občanské....

Vypadá to, že některé volební kampaně jsou nebezpečím pro demokracii. Budou v nich marketéři lhát a strašit tak dlouho, až se skrz lži a strach nakonec propracujeme k autoritativnímu státu? A jak se dá se „boj za mír“ využít k ovládnutí země a uchvácení jejího politického systému?

6. leden 2023 01:21:32

Proč se kníže Karel nestal prezidentem?

Před deseti lety se v naší zemi odehrála unikátní první řežba přímé prezidentské volby. Neměli jsme zkušenost s tím, co všechno přinese. Hosty našeho posledního předvolebního podcastu jsou David Gaydečka a Martin Voňka – spolutvůrci volební kampaně Karla Schwarzenberga z roku 2012 – 2013.

16. prosinec 2022 01:39:43

Co by tomu řekl Václav Havel? Dobrovský a Šídlo naživo v Ostravě

Před dvaceti lety se chýlila ke konci prezidentská éra Václava Havla. Jakým byl prezidentem? V čem byl jako politik silný a co se naopak nikdy nenaučil? A proč by nikdy nezvítězil v přímé volbě?

9. prosinec 2022 01:14:57

Neuplácej voliče, nebo se z toho zblázníš! O našem utahování opasků a koblihách, co létají okolo

Tři krize, kterými jsme si prošli. Po roce 1989, když jsme procházeli transformací plánovaného hospodářství. Pak Klausovy balíčky v roce 1997, a nakonec  světová finanční krize 2008. Zdá se ale, že ochota přinášet oběti pomalu mizí. Anebo ne?

25. listopad 2022 01:05:02

Bývalý komunista - nebo bývalý komunista?

Před třiatřiceti lety se skandovalo: nejsme jako oni. Po třiceti letech vybíráme v prezidentské volbě i z bývalých exponentů komunistického režimu. Jak jsme se vyrovnali s komunismem? Bylo možné zakázat KSČ? Má i po třiceti letech platit lustrační zákon? A jak na troskách starých křivd nebudovat nové?

11. listopad 2022 01:07:36

ANO, či Ne? Stanou se partnery demokratů populisté s lidskou tváří?

Pražské dohady při sestavování magistrátní koalice neberou konce a budí podezření, že se ve finále nechají ke spolupráci  „donutit okolnostmi“  ANO a SPOLU. Navzdory všem předvolebním útokům a mobilizacím. Praha je také laboratoř na politické pokusy a co se v ní jednou zkusí, může se stát modelem pro celou zemi. Dočkáme se jednou spolupráce  vládních stran s populisty na celostátní úrovni, abychom takzvaně "zabránili nejhoršímu"? 

28. říjen 2022 01:31:05

Vážení spoluobčané, prachy došly. Kdo to vyřeší, zaslouží se o stát

Už 42. díl podcastu Paměti národa – tentokrát live z libereckého kina Varšava. Co čekat od posledního  28. října, který má pod palcem Miloš Zeman? Jak se vyrovnáme s tlakem ulice, který volá po zázračných odbornících, bez ohledu na volby a demokracii? Ale hlavně - jsme zadlužená země a nejedeme v tom sami. Dá se s tím něco dělat? A bude Andrej Babiš kandidovat na prezidenta, nebo za sebe vyšle náhradu?

14. říjen 2022 01:00:56

První rok Fialovy vlády: soubor kiksů a Zeman ve sklepě. Ale velkolepé finále...

Před rokem začala jiná česká politika, změna v politickém stylu. Jak se drží vláda obou vítězných koalic? SPOLU je dnes prakticky jedna politická síla, Starostové málem nepřežili sérii karambolů a Piráti se téměř ztratili ze scény. A proč vláda mnohem lépe zvládá zahraniční než domácí politiku?