Zprávy ČRo Ostrava
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Vodu ze starého dolu chtějí využít v Horním Městě na Bruntálsku

V Horním Městě na Bruntálsku chce vedení radnice začít využívat vodu ze starého rudného dolu. Obec by tak mohla ušetřit třeba na zalévání zeleně nebo za vodu pro místní hasiče. V tamní staré štole je voda celý rok. Jak je kvalitní a jak je zásoba vydatná, teď zjišťují odborníci z Akademie věd ČR.

01:58

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 01:51

Neplachovice u Opavy mají novou školku z obytných kontejnerů

Za pouhý půlrok je možné vymyslet a postavit mateřskou školu. Dokazuje to příklad z Neplachovic u Opavy. Obec využila systém obytných kontejnerů, které firma přivezla už předem připravené. Díky tomu se podařilo stavbu výrazně zkrátit. Bylo to ale přitom nouzové řešení, protože jinak by obec přišla o peníze od státu.

Dnes 02:01

Prodloužení těžby v OKD posílí rozpočty Karviné i Stonavy o desítky milionů korun

Prodloužení těžby v OKD posílí napjaté rozpočty obcí nad šachtami. Důlní společnost jim v následujících třech letech pošle desítky miliónů korun jako kompenzace za hornickou činnost. Největší částku dostane Karviná, už do konce tohoto měsíce má mít na účtu 40 miliónů. Dohodu s těžaři schválili na svém posledním jednání zastupitelé.

Dnes 00:22

Budova radnice v Ostravě-Vítkovicích je znovu kulturní památkou

Radnice v Ostravě-Vítkovicích je kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury. Historická budova byla prohlášena za památku už v roce 1988. Kvůli změně zákona ale tehdejší rozhodnutí nebylo platné.

Před dvěma dny 00:18

Tříkrálová sbírka v Moravskoslezském kraji byla znovu rekordní

Lidé v Moravskoslezském kraji věnovali v charitní Tříkrálové sbírce více než 24 milionů korun. Z toho zhruba 23,5 milionu přímo koledníkům do zapečetěných kasiček. Další peníze poslali dárci bezhotovostně do online sbírky, kde mohou přispívat celoročně.

Před třemi dny 02:23

Na Opavsku vzniká neobvyklá pojízdná školní dílna. Testují ji žáci z Raduně

V Raduni u Opavy už je téměř hotová unikátní pojízdná školní dílna. Školy, které s ní budou spolupracovat, nabídnou žákům výuku na strojích, které se běžně používají v průmyslových firmách a cílem je přilákat je ke studiu technických oborů. Vybavení dílny už testují školáci z Raduně.

Před čtyřmi dny 03:10

Povodí Odry letos utratí za opravu přehrady a další stavby 900 miliónů korun

Státní podnik Povodí Odry v tomto roce utratí zhruba 900 miliónů korun. Dokončí už zahájené stavby, ale na mnoha místech Moravskoslezského kraje zahájí nové investice.

Před čtyřmi dny 00:13

Archeologové prozkoumají část Horního náměstí v Opavě

Archeologové budou zkoumat historické centrum Opavy. Jak potvrdil tamní magistrát, souvisí to s plánovanou výsadbou zeleně na Horním náměstí. Podle radnice je velmi pravděpodobné, že se podaří najít například původní sklepy nebo stěny měšťanských domů.

Před šesti dny 02:01

Čtrnáct budov v areálu frýdeckomístecké nemocnice propojí nově potrubní pošta

Frýdeckomístecká nemocnice začne v únoru budovat potrubní poštu. Největší výhodou bude rychlost, s jakou se potrubím vzorky s biologickým materiálem dostanou do laboratoře. Na výsledky tak budou lékaři i pacienti čekat kratší dobu. Spletitá síť potrubí povede v podhledech pod stropy a kolektorech v podzemí a spojí čtrnáct budov v areálu nemocnice.

Před týdnem 01:30

V centru Opavy dál chátrá vzácný městský zámek, tzv. Blücherův palác

Desítky let už chátrá jedna z nejcennějších památek v centru Opavy. Takzvaný Blücherův palác z 18. století. I když s jeho obnovou ministerstvo kultury počítá a rekonstrukce je součástí Národního investičního plánu, zatím není jasné, kdy začne a kolik bude stát. Podle odhadu by to měly být stovky miliónů korun.

Před týdnem 02:13

Prezidentské volby: Jak se hlasovalo v Moravskoslezském kraji

Miloše Zemana na Hradě vystřídá Petr Pavel. Generál ve výslužbě ve finále prezidentské volby zvítězil s víc než 58 procenty hlasů a porazil tak bývalého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Letošní volbu provázela rekordně vysoká volební účast. O tom, kdo bude dalších pět let prezidentem, rozhodlo v druhém kole přes 70 procent voličů.