Výlety
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Vodní hrad v Budyni nad Ohří ukrývá alchymistickou dílnu. Zažila Tycha de Brahe i Edwarda Kelleyho

V bývalém královském městě Budyně nad Ohří v Ústeckém kraji stával v polovině 12. století dřevěný královský dvorec. Na počátku 13. století ho Přemysl Otakar II. nechal přestavět na kamenný hrad s vodním obranným systémem. Vodní příkopy za kamennými hradbami se táhly nejen kolem samotného hradu, ale i celého královského města.

03:01

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Dnes 03:45

Zámek v Klášterci nad Ohří nabízí porcelánový i pohádkový okruh. A také vyhlídku ze zámecké věže

Když se přijedete podívat na zámek v Klášterci nad Ohří v Ústeckém kraji, můžete si vybrat z několika prohlídkových okruhů. Pohádkového, Volného, Kolem Thunské hrobky nebo Porcelánového. Součástí Volného okruhu je i možnost vystoupat na zajímavou zámeckou věž.

Včera 03:00

Vrch Třesín na Olomoucku je plný historie i krásné přírody. Najdete na něm přírodní i umělé jeskyně

Vrch Třesín na Olomoucku není nijak vysoký, tabulka na jeho vrcholu hlásí pouhých 345 metrů nad mořem. Přesto je významnou dominantou krajiny u hanáckých rovin nad nivami řeky Moravy. Oblíbili si ho už pravěcí lidé. Nálezy archeologů dokládají osídlení z několika období. Krajinu využili pro stavbu kulturního areálu také Lichtenštejnové.

Před dvěma dny 03:00

Kovaná zastavení křížové cesty mezi Hesovem a Uhry na Vysočině zvou k zamyšlení věřící i nevěřící

V krásném klidném koutu Českomoravské vrchoviny, nedaleko Přibyslavi na Vysočině, vznikla v době koronavirové pandemie nová, vskutku originální křížová cesta. Lidé ji hned vzali za svou a postupně podél ní vyšlapávají cestu, která tam kdysi dávno opravdu vedla.

Před třemi dny 03:07

Frýdlantské cimbuří je impozantní skalní útvar Jizerských hor. Nabízí výhled na okolní vrcholy

První českou přírodní památkou zapsanou na seznamu UNESCO je národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, která se nachází na severní straně české části Jizerských hor. A právě nad bučinami se tyčí Polední kameny s několika výraznými skalními útvary. Nejvýraznější a už zdálky poutající pozornost je Frýdlantské cimbuří nad údolím Černého potoka.

Před pěti dny 03:01

V muzeu v Kolovči objevíte stará řemesla i mlýn, který mele staré báby na mladá děvčata

V Kolovči na Domažlicku v Plzeňském kraji stojí soukromé Muzeum techniky a řemesel. Založila ho rodina Volfova u svého domu a do dnešních dnů do něj nasbírala na deset tisíc exponátů. Martin Volf sbírky stále doplňuje, i když už mu pomalu začíná docházet prostor.

Před šesti dny 03:03

Obec Horní Branná ukrývá historické unikáty. Renesanční zámek i Harrachovskou hrobku

Obec Horní Branná, která leží na pomezí Libereckého a Královéhradeckého kraje, se může pochlubit nejen okolní podkrkonošskou krajinou, ale i historickými stavbami. Tolik udržovaných památek na jednom místě se hned tak nevidí. Vztahují se hlavně k rodu Harrachů, ale také k Janu Amosi Komenskému či Valdštejnům.

Před týdnem 03:20

Stará huť u Adamova připomíná hutnické řemeslo. V expozici uvidíte i maketu vysoké pece

V Josefovském údolí Moravského krasu mezi Blanskem a Adamovem stojí vysoká pec Staré huti. Unikátní technická památka, kterou spravuje Technické muzeum v Brně, připomíná dávné hutnické řemeslo. Je volně přístupná po celý rok. V přilehlé budově bývalé modelárny, tak zvaném Kameňáku je nově umístěná expozice mapující historii hutnictví v této oblasti. Tu lze navštívit pouze během otvírací doby.

Před týdnem 03:04

Šikmý kostel? Vedle Karviné se podobnou raritou mohou pochlubit i Klimkovice u Ostravy

Možná znáte šikmý kostel v Karviné, který je symbolem těžbou poznamenané severní Moravy. Pozoruhodné ale je, že v Moravskoslezském kraji není jediným kostelem vychýleným mimo osu. Šikmou věž má i svatostánek v Klimkovicích u Ostravy. Zdobí katolický kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v centru města.

Před týdnem 03:08

Ve hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích zjistíte, že vesmír má víc barev než duha

Také jste jako děti měli rádi návštěvu planetária? Ve hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích na jihu Čech se dodnes dveře s návštěvníky netrhnou, a to nejen těmi dětskými. Českobudějovická hvězdárna byla otevřena v roce 1937 jako druhá nejstarší lidová hvězdárna v Čechách zásluhou tehdejší Jihočeské astronomické společnosti. V roce 2019 prošlo planetárium modernizací a nyní nabízí díky nejnovějším technologiím úžasné zážitky.

Před týdnem 03:24

Muzeum hraček na Pražském hradě je plné panenek, autíček, medvídků a parních i hracích strojků

Když do areálu Pražského hradu vstoupíte od Starých zámeckých schodů a půjdete dál Jiřskou ulicí, minete po pravé straně zeď s bránou. Ta uzavírá nádvoří Nejvyššího purkrabství. Sídlo kastelánů a později purkrabích stálo v těchto místech prý už v době románské. Ve 14. století sloužil purkrabský dům jako dočasné obydlí příštího krále a císaře Karla IV. Dnes v něm sídlí Muzeum hraček.