Výlety
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Voda z pramene v Dobré Vodě u Českých Budějovic údajně uzdravuje nemocné oči

Když se řekne dobrá voda, určitě se vám nějaké místo s pramenem nebo tímto názvem obce u nás v republice vybaví. Jen dobrých vod coby pramenů, místních částí obcí a poutních míst, je u nás přes padesát. A potom jsou tu i Dobré Vody coby samostatné obce. Jednu takovou byste našli u Českých Budějovic na jihu Čech.

03:34

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Dnes 03:27

Na zámku Kačina u Kutné Hory si můžete vychutnat atmosféru unikátního zámeckého divadla

Zámek Kačina nedaleko středočeské Kutné Hory byl počátkem 19. století postaven jako reprezentační sídlo. V současnosti je sídlem jedinečných expozic Národního zemědělského muzea – Muzea českého venkova. Unikátní prvky kdysi luxusního šlechtického sídla se přitom dochovaly dodnes. Mezi nimi soukromé šlechtické rodinné divadlo.

Včera 04:10

Ve Starém Městě mají unikátní Kovozoo. Zvířata vyrobená z kovového odpadu obývají bývalý cukrovar

Kovozoo ve Starém Městě na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji vznikla díky společnosti REC Group původně jako zážitková zahrada přidružená ke dvoru zpracování kovového odpadu. Za deset let existence se ale areál rozrostl o další prostory a inspirativní místa pro návštěvníky.

Před dvěma dny 03:13

Ve věži radnice v Jablonci nad Nisou vzniká expozice modelů jizerskohorských rozhleden

Mezi dominanty Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji patří budova nové radnice postavená ve 30. letech ve funkcionalistickém stylu. V odborné porotě, která hodnotila návrhy, zasedl mimo jiné Robert Hemmrich, jemuž se přezdívá rozhlednový architekt. Mezi jeho návrhy postavené v Jizerských horách patří rozhledny Černá Studnice, Bramberk, Špičák a Nad Prosečí. Modely těchto čtyř staveb se postupně objeví ve vyhlídkové věži jablonecké radnice.

Před třemi dny 02:56

V Domě Gustava Mahlera v Jihlavě si můžete lehnout a hodiny poslouchat hudbu

Podobně jako Wolfgang Amadeus Mozart, byl i Gustav Mahler geniálním hudebníkem už jako malý chlapec. První koncert měl v Jihlavě v deseti letech. Dlouhá léta se přitom o něm u nás moc nevědělo. I sám Gustav Mahler o sobě říkal, že byl Čechem mezi Rakušany, Rakušanem mezi Němci a Židem v celém světě. Jeho Jihlava na něj ale nezapomněla.

Před čtyřmi dny 03:30

Vrch Štvanice nad Hynčicemi pod Sušinou nabízí možnost nahlédnout do vojenské historie

V Hynčicích pod Sušinou na Staroměstsku v Olomouckém kraji najdete moderní zimní středisko. Na své si tam přijdou jak lyžaři, tak milovníci běžek. Když vyjedete nad Hynčice na kopec jménem Štvanice, otevře se vám krásný výhled na část Rychlebských hor i Jeseníků. A také si tam můžete prohlédnout tři objekty lehkého opevnění z období první republiky, které spravuje Muzeum vojenské historie a Staroměstska.

Před pěti dny 03:34

K Pražskému hradu můžete vystoupat po Starých i Nových zámeckých schodech

Z Malé Strany si můžete pro cestu k Pražskému hradu vybrat dvoje schody. Z Klárova vedou k východní bráně Staré zámecké schody, které končí na vyhlídce Na Opyši. Ke druhým se dostanete z Malostranského náměstí. Těm se říká Nové zámecké schody, i když jsou ve skutečnosti starší než ty Staré.

Před šesti dny 03:29

Stropnický vodopád v Tereziině údolí u Nových Hradů je krásný v každém ročním období

Na dohled městečka Nové Hrady na jihu Čech čeká všechny návštěvníky krásný kout přírody. Na říčce Stropnici objeví totiž úchvatný vodopád. Byl sice vybudovaný uměle, ale jeho výška je úctyhodných patnáct metrů. A půvabný je v každém ročním období. Vede k němu romantická cesta Tereziným údolím.

Před týdnem 02:55

Nejmenší les u nás najdete nedaleko Přebuzi v Krušných horách. Tvoří ho desítky bříz trpasličích

V západní části Krušných hor, nedaleko hranic s Německem, leží nejmenší město v České republice – Přebuz. Kdysi rušné hornické městečko s nádhernou okolní přírodou je dnes místem, kam lidé jezdí především za klidem a odpočinkem. Asi dva kilometry od Přebuzi se v nadmořské výšce okolo 900 metrů rozkládá zajímavá přírodní památka. Přebuzské vřesoviště.

Před týdnem 03:43

V benediktinském klášteře v Rajhradu jsou uchovávány vzácné moravské písemnosti

Benediktinský klášter v Rajhradu na Brněnsku je živoucí tradicí řádu, ale také doslova pokladnicí písma. Proto zde našla útočiště jedna z poboček Muzea Brněnska, Památník písemnictví na Moravě. Místo údajně při své pouti navštívili i Cyril s Metodějem. Dnes je klášter otevřen veřejnosti, která se může seznámit nejen s životem benediktinů, ale také s historií moravského písemnictví.

Před týdnem 03:10

Lašské muzeum zve do expozice Zátopkových. Na běžeckém pásu změříte síly se slavným olympionikem

Koště, k jehož výrobě posloužil Emilu Zátopkovi oštěp jeho ženy Dany, díky kterému získala zlato na olympiádě v Helsinkách. To je jeden z mnoha jedinečných exponátů, které můžete vidět v Lašském muzeu v Kopřivnici v Moravskoslezském kraji. Muzeum zve návštěvníky do nové Expozice Emila a Dany Zátopkových, věnované jejich životu, odkazu a legendárním sportovním výkonům.