Vltavín
NejnovějšíPřed čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Nejdřív velká sláva, petardy a fanfáry, druhý den státní smutek po atentátu na císařovnu

Před 125 lety byla vysvěcena tehdy nově postavená škola v jihočeském Chýnově. Den před tím spáchal italský anarchista Luigi Lucheni atentát na rakousko-uherskou císařovnu Sisi. Ačkoli spolu tyto dvě události nesouvisí, přece jen se určitým způsobem protnuly.

29:16

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před týdnem 32:31

Proleťte se s Vltavínem. Pohled do krajiny z letadla je osvobozující zážitek

Pokud jste někdy alespoň na chvilku zatoužili letět v letadle a ještě se vám to nesplnilo, tak si nenechte ujít Vltavín. Pořad vám zprostředkuje osvobozující zážitek, kterým je pohled do krajiny z nebe.

Před 2 týdny 33:55

Poslední dřevo splavené po Malši dovezli voraři do Českých Budějovic přesně před 85 lety

Pořad Vltavín věnujeme vodě. Vydáme se za jednou záhadou Staňkovského rybníka u Chlumu u Třeboně, poté na Koštejk a sjedeme řeku Malši. Ovšem ne na lodi, ale na voru.

Před 3 týdny 33:10

Muzeum na Ohradě sloužilo zprvu jako učiliště pro adepty lesnického zaměstnání

Za cestou dřeva, do přírody, za stromy, rostlinami, ale i zvířaty a vodou se vypravíme v magazínu Vltavín. Začneme na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou.

20. srpen 2023 29:37

Dlouhý stůl, místo židlí trámy, kamna a okna do medvědího příkopu, to bylo vězení na Krumlově

V novém vydání magazínu Vltavín se projdeme historickým Českým Krumlovem. Redaktor Zdeněk Zajíček pro vás totiž připravil výběr dalších archívních rozhlasových nahrávek, které vznikly takřka před třiceti lety.

13. srpen 2023 34:21

Telegraf, telefon, rádio, to je základ expozice unikátního muzea v Rožmitále na Šumavě

Mobilní telefony známe asi už všichni, možná právě máme jeden z nich v kapse. Ale víte, že úplně první mobilní telefon používaný v naší republice vážil 4,5 kilogramu? Ten se do kapsy nevešel.

6. srpen 2023 36:14

Hrad Kalich prý postavil Jan Žižka z Trocnova. Jisté to není, ale určitě jej dobýval a rozšířil

Ve Vltavínu se opět vypravíme do rozhlasového archivu a pokocháme se léta ukrytými zvukovými poklady. Soubor nahrávek, který byl v záznamech souhrnně označen rokem 1995, natočil někdejší redaktor Českého rozhlasu v Českých Budějovicích Jaroslav Klíma a inspirací mu byla místa mimo jižní Čechy, ovšem se silnou vazbou na Jihočeský kraj a jeho historii.

30. červenec 2023 32:01

Své vlastní divadlo měl nejen krumlovský zámek, ale i hlubocký

Divadlo v Krumlově bývá spojováno především s otáčivým hledištěm. Ti historie více znalí vědí, že na zámku existuje i barokní divadlo s původním pohyblivým systémem výměny kulis, někteří v něm dokonce už i byli. Ale to není všechno.

23. červenec 2023 34:01

V doudlebském kostele uchovávají berly zázračně uzdravených poutníků

Ve Vltavínu si projdeme jihočeskou obec Doudleby. A stejně tak nás čeká i cesta do historie Doudleb. Provedou vás redaktor Zdeněk Zajíček a místní historik a kronikář Jan Šimánek.

16. červenec 2023 28:31

Zakladatel hamru u Trhových Svinů přišel na buben, slávu řemesla tu založili a udržovali až Buškové

Velice těžkou hamernickou práci na Buškově hamru u Trhových Svinů zmapujeme ve Vltavínu. Památku podrobně projdeme a uslyšíte i zvuky, které tu kdysi hamerníci slýchávali každým dnem. Ve druhé části připomeneme výročí založení vyšebrodského kláštera.