- Podcasty
- Vltavín

Poslechněte si podcast: Koncem druhé světové války zažily České Budějovice dva nálety amerických bombardérů
V magazínu Vltavín připomeneme březen 1945 a největší nálet spojeneckých letadel na České Budějovice a České Velenice. Dále nahlédneme do historie vydávání novin a trochu si porovnáme, jak to bylo tehdy a nyní.
Vltavín
Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.
Dobrá Voda v Novohradských horách, slavné poutní místo, kam se za minulého režimu nesmělo
K rozvoji Dobré Vody na Novohradsku došlo počátkem 18. století, kdy zde vytryskl pramen léčivé vody a následně byl postaven poutní kostel Panny Marie Těšitelky. Tento kostel je typickým příkladem barokní architektury. Jedná se o slavné poutní místo, kam se ale za minulého režimu nesmělo.
Kovář si vymyslel vlastní rozhlednu i s kovářským muzeem. A pojmenoval ji... Samozřejmě Kovářka
Ve Vltavínu se vydáme za železem, a to hezky s nadhledem. Připomeneme nejstarší meč z doby Keltů, který archeologové našli na jihočeském území, a vypravíme se do muzea kovářského řemesla v Moravči u Mladé Vožice. A tomu muzeu kraluje rozhledna.
Malíř, který nechtěl emigrovat. Je to 108 let, co se narodil Miloslav Troup
Na začátku dnešního Vltavínu byl zcela náhodný nález nahrávky v rozhlasovém archivu.
Dlouhý stůl, místo židlí trámy, kamna a okna do medvědího příkopu, to bylo vězení na Krumlově
V novém vydání magazínu Vltavín se projdeme historickým Českým Krumlovem. Redaktor Zdeněk Zajíček pro vás totiž připravil výběr dalších archívních rozhlasových nahrávek, které vznikly takřka před třiceti lety.
Pouť do Santiaga de Compostela mi pomohla vrátit víru v dobrého člověka, říká Dagmar Javoříková
V tomto vydání Vltavínu budeme v našich toulkách po hranicích pokračovat. Navštívíme tvrz Tichou na samé hranici jižních Čech a Rakouska a poté překročíme hranice Portugalska a Španělska při pouti do Santiaga de Compostela s Dagmar Javoříkovou. Ve druhé polovině Vltavínu si povíme o keltském zlatě na jihu Čech a o Varvažově.
V Cetvinách bývalo kdysi rušno, jako v mnoha dalších pohraničních městech. Hlídala je i tvrz
Ve Vltavínu si poslechneme nahrávky reportáží a rozhovorů, které vznikly v Cetvinách a Černém údolí a poté se přesuneme prozkoumat architekturu šumavské obce Stachy.
Reportáž z oblouku rozestavěného Žďákovského mostu vznikla 50 metrů nad hladinou přehrady
Ve vybraných archivních nahrávkách se vypravíme do Netolic, na Žďákovský most, poslechneme si krátký výhled do budoucnosti v roce 2123 a také připomeneme, že tkalcovství bývalo povoláním mužů.
Petr Chelčický inspiroval po staletích i Lva Nikolajeviče Tolstého nebo Mahátmá Gándhího
Ve Vltavínu připomeneme spisovatele Petra Chelčického, spisovatelku Annu Sedlmayerovou a třeba i fakt, že často jezdíme po silnicích, na jejichž místě kdysi stálo něco možná až těžko uvěřitelného. Třeba šibenice.
Myslel, že si postaví Hrádek, ale kamarádi stavbu přejmenovali na Švecburg
Ve Vltavínu se vypravíme za Janem Švecem, ze Švecburgu a Kváskovic. Cestou zpět kolem Vodňan se pak zastavíme v archivní reportáži u malíře Jana Zrzavého, který ve Vodňanech bydlel. Dále vás pořad zavede do Vodňanských Svobodných hor a přes Zechovice u Volyně pro změnu dolů ke Chvalšinám, respektive nahoru na Kleť.
Fotbalista Josef Bican měl kořeny v jihočeské Sedlici. Poslechněte si, jak vzpomínal na dětství
V magazínu Vltavín se dvakrát vypravíme do období konce druhé světové války. Připomeneme osudy českých četníků a prezidenta Emila Háchu. Poté s mikrofonem navštívíme Budský viklan a na závěr si pustíme archivní záznam rozhovoru s fotbalistou Josefem Bicanem.