2. leden 2022

Poslechněte si podcast: Výběr nejzajímavějších reportáží a archivních nahrávek z Vltavínů roku 2021

Rozplétání názvů táborského královského města Hradiště s hradem Kotnov, plné boty po zapadnutí do mokřadů u třeboňských seníků, výšlap na Boubín i krkolomný výstup redaktora na věž tvrze v Tiché u česko-rakouských hranic.

37:28

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před týdnem 35:42

Gestapák nám řekl, že jestli nás tu ještě potká, půjdeme do plynu, vzpomíná Alena Popperová

Premiéra tohoto vydání Vltavínu připadla na dny, kdy se slaví konec druhé světové války. A my se do toho období také vrátíme, konkrétně ve vzpomínkách Aleny Popperové z Českých Budějovic.

Před 2 týdny 33:02

Zkuste si představit, že je vám deset, jedenáct, nebo patnáct let a nesmíte nic

Nesmíte chodit do školy, nesmíte chodit do kina a nesmíte se třeba ani stýkat se stejně starými vrstevníky. Už asi tušíte, že zamíříme do dob protektorátu Čechy a Morava za tehdejšími židovskými dětmi. Ty v Českých Budějovicích tuto vyloučenost z veřejného života vyřešily po svém. Začaly tvořit vlastní časopis.

Před 3 týdny 28:52

Když rozhlasový signál jednoho přenosového vozu nestačil, nastavila se trasa druhým přenosovým vozem

Vltavín připomene rozhlasovou historii českobudějovického studia. K mikrofonu si přisedne někdejší redaktor a hlasatel Pavel Kroneisl a společně s jeho vzpomínkami zazní i dvě reportáže – jedna ze 70. let o stavbě římovské přehrady a druhá z 90. let o Žďákovském mostu.

10. duben 2022 33:54

Výbuch laboratoria na výrobu střelného prachu na Velkém depotu stál život 80 lidí

Kousek od Týna nad Vltavou stojí barokní sousoší připomínající velký výbuch vojenského skladu z doby Marie Terezie. Nedaleko od tohoto místa dodnes zůstaly základy cvičné pevnosti skryté v lesíku. Tady se vojáci rakouské armády učili pevnosti dobývat, ale i bránit.

3. duben 2022 32:10

Kolem těšínského pramene rozvěšovali vyléčení lidé své obvazy a berle

Už jste byli někdy v Těšíně? Ovšem nikoliv v Polském nebo Českém, ale v jihočeském? Pokud ne, máte ideální příležitost se tam s námi vydat v novém díle magazínu Vltavín.

27. březen 2022 37:32

Do lázní v Čelkovicích u Tábora přijížděly v době největší slávy tisíce lidí ročně

Ve Vltavínu se vrátíme k tématu jihočeských starých zapomenutých, nebo méně známých lázní a pramenů, které jsou podle pověstí buď léčivé, nebo přinejmenším zdraví prospěšné.

20. březen 2022 32:04

Janáčkova múza Kamila Stösslová přežila slavného skladatele jen o sedm let, je pohřbená v Písku

Jihočeský Písek se stal Leoši Janáčkovi osudovým a přinesl mu také velkou hudební inspiraci. Je pravděpodobné, že úvodní fanfáry Synfonietty se začaly ve skladatelově hlavě rodit právě v Písku.

13. březen 2022 38:03

Své múze napsal Leoš Janáček 700 dopisů. Díky její inspiraci složil svá největší díla

Hudební skladatel Leoš Janáček měl svou múzu. Jmenovala se Kamila Stösslová a stala se mu osudovou, jak ve smyslu inspirace, tak života a vlastně i jeho smrti. Kamila Stösslová se narodila v jihočeské Putimi a žila a je pochována v Písku.

6. březen 2022 32:58

Mám splachovací paměť, říkal herec Josef Langmiler

Ve Vltavínu budeme pokračovat ve volném cyklu o umělcích narozených na jihu Čech, o nichž se to buď příliš neví, nebo je máme spojené spíše s Prahou či světem. Jedním z nich byl herec Josef Langmiler. Narodil se 12. dubna 1923 v Želči u Tábora a zemřel 8. srpna 2006 v Praze.

27. únor 2022 31:56

Kostelík v Libníči leží v geografickém středu schwarzenberských panství, měl proto lákat procesí

Víte, že v Libníči u Českých Budějovic bývaly vyhlášené lázně? Co se tam léčilo a kdy? A jakou souvislost mají s Jánskými lázněmi v Krkonoších? To se dozvíte v magazínu Vltavín.