- Podcasty
- Vltavín
Poslechněte si podcast: Výběr nejzajímavějších reportáží a archivních nahrávek z Vltavínů roku 2021
Rozplétání názvů táborského královského města Hradiště s hradem Kotnov, plné boty po zapadnutí do mokřadů u třeboňských seníků, výšlap na Boubín i krkolomný výstup redaktora na věž tvrze v Tiché u česko-rakouských hranic.
Vltavín
Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.
Gestapák nám řekl, že jestli nás tu ještě potká, půjdeme do plynu, vzpomíná Alena Popperová
Premiéra tohoto vydání Vltavínu připadla na dny, kdy se slaví konec druhé světové války. A my se do toho období také vrátíme, konkrétně ve vzpomínkách Aleny Popperové z Českých Budějovic.
Zkuste si představit, že je vám deset, jedenáct, nebo patnáct let a nesmíte nic
Nesmíte chodit do školy, nesmíte chodit do kina a nesmíte se třeba ani stýkat se stejně starými vrstevníky. Už asi tušíte, že zamíříme do dob protektorátu Čechy a Morava za tehdejšími židovskými dětmi. Ty v Českých Budějovicích tuto vyloučenost z veřejného života vyřešily po svém. Začaly tvořit vlastní časopis.
Když rozhlasový signál jednoho přenosového vozu nestačil, nastavila se trasa druhým přenosovým vozem
Vltavín připomene rozhlasovou historii českobudějovického studia. K mikrofonu si přisedne někdejší redaktor a hlasatel Pavel Kroneisl a společně s jeho vzpomínkami zazní i dvě reportáže – jedna ze 70. let o stavbě římovské přehrady a druhá z 90. let o Žďákovském mostu.
Výbuch laboratoria na výrobu střelného prachu na Velkém depotu stál život 80 lidí
Kousek od Týna nad Vltavou stojí barokní sousoší připomínající velký výbuch vojenského skladu z doby Marie Terezie. Nedaleko od tohoto místa dodnes zůstaly základy cvičné pevnosti skryté v lesíku. Tady se vojáci rakouské armády učili pevnosti dobývat, ale i bránit.
Kolem těšínského pramene rozvěšovali vyléčení lidé své obvazy a berle
Už jste byli někdy v Těšíně? Ovšem nikoliv v Polském nebo Českém, ale v jihočeském? Pokud ne, máte ideální příležitost se tam s námi vydat v novém díle magazínu Vltavín.
Do lázní v Čelkovicích u Tábora přijížděly v době největší slávy tisíce lidí ročně
Ve Vltavínu se vrátíme k tématu jihočeských starých zapomenutých, nebo méně známých lázní a pramenů, které jsou podle pověstí buď léčivé, nebo přinejmenším zdraví prospěšné.
Janáčkova múza Kamila Stösslová přežila slavného skladatele jen o sedm let, je pohřbená v Písku
Jihočeský Písek se stal Leoši Janáčkovi osudovým a přinesl mu také velkou hudební inspiraci. Je pravděpodobné, že úvodní fanfáry Synfonietty se začaly ve skladatelově hlavě rodit právě v Písku.
Své múze napsal Leoš Janáček 700 dopisů. Díky její inspiraci složil svá největší díla
Hudební skladatel Leoš Janáček měl svou múzu. Jmenovala se Kamila Stösslová a stala se mu osudovou, jak ve smyslu inspirace, tak života a vlastně i jeho smrti. Kamila Stösslová se narodila v jihočeské Putimi a žila a je pochována v Písku.
Mám splachovací paměť, říkal herec Josef Langmiler
Ve Vltavínu budeme pokračovat ve volném cyklu o umělcích narozených na jihu Čech, o nichž se to buď příliš neví, nebo je máme spojené spíše s Prahou či světem. Jedním z nich byl herec Josef Langmiler. Narodil se 12. dubna 1923 v Želči u Tábora a zemřel 8. srpna 2006 v Praze.
Kostelík v Libníči leží v geografickém středu schwarzenberských panství, měl proto lákat procesí
Víte, že v Libníči u Českých Budějovic bývaly vyhlášené lázně? Co se tam léčilo a kdy? A jakou souvislost mají s Jánskými lázněmi v Krkonoších? To se dozvíte v magazínu Vltavín.