Vltavín
10. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Perchta z Rožmberka prožila své nešťastné manželství v moravském Mikulově

V pořadu Vltavín se vydáme po stopách Rožmberků nejen na jih Čech, ale také na Vysočinu a jižní Moravu. Když totiž například navštívíte Mikulov a zdejší zámek, zjistíte, že i tato místa mají cosi společného s Rožmberky.

34:05

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před 2 týdny 36:36

Odpočinkem pro mě je už to, že vypadnu z divadla, říkával Miloš Kopecký

Pojďme si připomenout Jihočecha Miloše Kopeckého. Ano, čtete správně, Jihočecha. I když slavný herec žil v Praze, na jižní Čechy nedal dopustit. Byť sám o sobě říkal, že není typickým kutilským chalupářem, protože není příliš manuálně zručný, jezdil na jih především odpočívat.

Před 3 týdny 32:25

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada je ve svém oboru nejstarším muzeem vůbec

V návštěvních knihách jihočeského muzea Ohrada se za 180 let jeho existence dochovalo mnoho podpisů osobností, například Elišky Krásnohorské, Gustava Frištenského a spousty dalších nadšených návštěvníků expozic.

28. srpen 2022 33:10

Muzeum na Ohradě sloužilo zprvu také jako učiliště pro adepty lesnického zaměstnání

Za cestou dřeva, do přírody, za stromy, rostlinami, ale i zvířaty a vodou se vypravíme v magazínu Vltavín. Začneme na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Zdejší muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství totiž slaví 180 let od svého vzniku.

21. srpen 2022 33:55

Poslední dřevo splavené po Malši dovezli voraři do Českých Budějovic v létě 1938

Pořad Vltavín tentokrát věnujeme vodě. Vydáme se za jednou záhadou Staňkovského rybníka u Chlumu u Třeboně, poté na Koštejk a sjedeme řeku Malši. Ovšem ne na lodi, ale na voru.

31. červenec 2022 34:18

Koněspřežka mezi Budějovicemi a Lincem začala fungovat 1. srpna 1832. Vyjížděly na ní stovky vozů

V Jihočeském kraji bývala vždycky bída a nouze o práci. A tak přišla mnohým lidem koněspřežná dráha vhod. V Bujanově přinesla možnost výdělku, či přivýdělku – při prodeji vyhlášených bujanovských koláčů.

24. červenec 2022 32:04

Janáčkova múza Kamila Stösslová přežila slavného skladatele jen o sedm let, je pohřbená v Písku

Jihočeský Písek se stal Leoši Janáčkovi osudovým a přinesl mu také velkou hudební inspiraci. Je pravděpodobné, že úvodní fanfáry Synfonietty se začaly ve skladatelově hlavě rodit právě v Písku.

17. červenec 2022 38:03

Své múze napsal Leoš Janáček 700 dopisů. Díky její inspiraci složil svá největší díla

Hudební skladatel Leoš Janáček měl svou múzu. Jmenovala se Kamila Stösslová a stala se mu osudovou, jak ve smyslu inspirace, tak života a vlastně i jeho smrti. Kamila Stösslová se narodila v jihočeské Putimi a žila a je pochována v Písku.

3. červenec 2022 29:27

Za posledních sto let se budějovické náměstí jmenovalo sedmkrát jinak

Víte, kde býval v Českých Budějovicích „Frajťák“? Nebo kde byste našli Stínadla a co ten název znamenal? A kudy a kam byste šli, pokud byste se vydali Starou cestou?

26. červen 2022 30:45

Dobrá Voda u Českých Budějovic patřila k místům s vyhlášenými poutěmi a lázněmi

Ne více než čtvrt míle od města tryská pramen léčivý, jemuž se přiznává velká blahodárnost. Tato slova napsal Bohuslav Balbín o pramenu na Dobré Vodě u Českých Budějovic.