Vltavín
27. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Muzeum na Ohradě sloužilo zprvu jako učiliště pro adepty lesnického zaměstnání

Za cestou dřeva, do přírody, za stromy, rostlinami, ale i zvířaty a vodou se vypravíme v magazínu Vltavín. Začneme na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou.

33:10

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před týdnem 41:09

Hrátky s hrádky 2 aneb Vzpomínky na archeologa Tomáše Durdíka

Ve Vltavínu navážeme na předchozí pořad, ve kterém jsme mimo jiné pouštěli archivní záznamy s archeologem Tomášem Durdíkem. A protože nahrávek s ním jsme objevili více a Tomáš Durdík už není mezi živými, pozvali jsme k mikrofonu i Radka Kocandu, předsedu sdružení Hrady na Malši, aby na Tomáše Durdíka zavzpomínal a pomohl staré nahrávky uvést.

Před 2 týdny 34:55

Hrátky s hrádky aneb Kolik je na jihu Čech Vítkových, ale i jiných hrádků

Díky archivním nahrávkám s historiky Tomášem Durdíkem a Františkem Kubů navštívíme místa, kde stávaly skutečně malé hrady, tedy hrádky, v jednom případě pak renesanční zámek, byť nazývaný hrádkem. A nebude to suchý výčet historických dat, ale souhrn zajímavých příběhů.

Před 3 týdny 28:04

Spisovatel Adolf Hoffmeister jezdíval za první republiky pod hrad Pořešín u Kaplice

„Koupili jsme dva vyřazené vagóny třetí třídy a postavili je na břeh Malše u jezu,“ vzpomínal spisovatel Adolf Hoffmeister na 30. léta, kdy jezdíval s přáteli do údolí u jihočeského Pořešína.

5. listopad 2023 34:16

Josef Záruba Pfeffermann navrhl několik zásadních staveb na jihu Čech, k nejhezčím patří stavárna

V říjnu roku 1910 byla otevřena Střední průmyslová škola stavební v Českých Budějovicích. Je to secesní unikát, který projektoval architekt Josef Záruba Pfeffermann.

29. říjen 2023 32:49

Jak to v Římově začalo? Jan Gurre měl v roce 1626 při modlitbě breviáře na římovských loukách vidění

Oficiální název poutního areálu v Římově u Českých Budějovic zní Mariánské poutní místo Římov s kostelem Svatého Ducha a pašijovou cestou. Jak vzniklo?

22. říjen 2023 33:44

Fotoateliér Františka Seidela v Českém Krumlově byl velice chytře vymyšlený

Vypravíme se do fotoateliéru rodiny Seidlových v Českém Krumlově a před letošním otevíráním svatomartinského vína si připomeneme, že inspirací pro knihtiskařský lis byl s velkou pravděpodobností lis vinařský.

15. říjen 2023 36:26

Po vzniku republiky existovalo v Českých Budějovicích 30 škol, z toho 14 škol středních

Víte, že po první světové válce bylo v Českých Budějovicích 14 středních škol? Po Praze a Brně tak město bylo s tímto počtem třetí v republice. Kromě toho se v nedělním Vltavínu vrátíme do historie vydávání novin a významu rodových erbů.

8. říjen 2023 35:57

Marie Žlábková a Václav Šebele. Zapsali se do historie, ale skoro nikdo je nezná

Marie Žlábková byla učitelka, která svůj přístup k výuce musela za první republiky před prudérními rodiči dokonce hájit u soudu, který nakonec vyhrála. A Václav Šebele? Ten zase učil kreslit Mikoláše Alše.

1. říjen 2023 42:24

Česká škola uprostřed německé enklávy ve Strýčicích to neměla jednoduché

Ve Vltavínu připomeneme osud Jubilejní základní školy svatováclavské ve Strýčicích na Českobudějovicku, dále rod Švamberků, kterému připadl veškerý rožmberský majetek po úmrtí Petra Voka, a na závěr se vypravíme na pozapomenutý hrádek Křikava.

24. září 2023 33:31

V Židově strouze zněl hlas Vladimíra Menšíka nebo Eduarda Cupáka, pluli tu Zlatí úhoři

Židova strouha je potok, který pramení kousek od jihočeské vesničky s úžasným jménem Bzí. Voda strouhou protéká až směrem k Bechyni, kde se vlévá do Lužnice.