- Podcasty
- Vltavín

Poslechněte si podcast: Masné krámy nejsou specialitou jenom Českých Budějovic, našli byste je i jiných městech
V magazínu Vltavín zapátráme v historii fenoménu jménem masné krámy s malým, ale i velkým „m“ na začátku. Dozvíte se, co je to a kde je Psí koryto a poslechnete si vyprávění Františka Knota, holiče v českobudějovické nemocnici, a Rudolfa Peška, posledního jihočeského zvonaře.
Vltavín
Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.
Myslel, že si postaví Hrádek, ale kamarádi stavbu přejmenovali na Švecburg
Ve Vltavínu se vypravíme za Janem Švecem, ze Švecburgu a Kváskovic. Cestou zpět kolem Vodňan se pak zastavíme v archivní reportáži u malíře Jana Zrzavého, který ve Vodňanech bydlel. Dále vás pořad zavede do Vodňanských Svobodných hor a přes Zechovice u Volyně pro změnu dolů ke Chvalšinám, respektive nahoru na Kleť.
Fotbalista Josef Bican měl kořeny v jihočeské Sedlici. Poslechněte si, jak vzpomínal na dětství
V magazínu Vltavín se dvakrát vypravíme do období konce druhé světové války. Připomeneme osudy českých četníků a prezidenta Emila Háchu. Poté s mikrofonem navštívíme Budský viklan a na závěr si pustíme archivní záznam rozhovoru s fotbalistou Josefem Bicanem.
Motovidlo, škapulíř, zástěra… Věci dříve běžné jsou dnes pro mnoho lidí velkou neznámou
Měli jste někdy možnost podívat se ve staré vesnické chalupě nebo domě po předcích do různých pozapomenutých zákoutí? Tam mnohdy člověk najde věci, nad kterými zvláště mladá generace kroutí hlavou a absolutně netuší, k čemu byly.
Jakub Krčín neustále přesvědčoval Viléma z Rožmberka o svých úspěších, ale audit ukázal něco jiného
Magazín Vltavín přináší další výběr archivních nahrávek Českého rozhlasu České Budějovice. Dokumentuje tak, jaké unikáty za osmdesát let v budějovickém rozhlasovém studiu vznikly.
Kapli svaté Rozálie u Purkarce nechal prý postavit rytíř Býšovec, jenže té v době už tu rod nesídlil
Ve Vltavínu navštívíme poutní místo Rachačky s kaplí svaté Rozálie nedaleko Purkarce na Českobudějovicku. S redaktorem Zdeňkem Zajíčkem se tam vypravil ředitel Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář. Kdo byla svatá Rozálie, to víme. Kde jsou Rachačky, to víme. Kdo kapli nechal postavit, to se také ví. Má to ovšem svá ale...
Málokterý mladý člověk zná tolik lidových písní, kolik jsem znal já, vzpomínal pěvec Eduard Haken
Magazín Vltavín opět nabídne výběr archivních nahrávek. Uslyšíte rozhovor s operním pěvcem Eduardem Hakenem z roku 1970 či košíkářem Františkem Horákem z Pelhřimova, vypravíte se do Krnína a zjistíte, co byl v historickém právu Boží soud.
Vyšebrodský klášter ukrývá nejenom Závišův kříž, pohřbena je tu i Závišova hlava
Ve Vltavínu vás čeká výlet do Vyššího Brodu, vzpomínky filmového publicisty Borise Jachnina, hledání pramene řeky Otavy a nakonec cesta do vesničky Ounuz.
Koncem druhé světové války zažily České Budějovice dva nálety amerických bombardérů
V magazínu Vltavín připomeneme březen 1945 a největší nálet spojeneckých letadel na České Budějovice a České Velenice. Dále nahlédneme do historie vydávání novin a trochu si porovnáme, jak to bylo tehdy a nyní.
Tenký svazek z budějovického archivu zachycuje náhlý zánik demokracie, následovalo přejmenování ulic
Z Masarykova náměstí v Českých Budějovicích (dnešní náměstí Přemysla Otakara II.) se stal Adolf Hitler Platz. Třída dr. Beneše (dnešní Pražská) byla přejmenována na Konrad Henlein Strasse, Wilsonovo náměstí (na začátku dnešní Lidické třídy) na Hermann Göring Platz... Takové změny přinesl počátek okupace českých zemí nacisty v březnu 1939.