- Podcasty
- Vltavín

Poslechněte si podcast: Kapli svaté Rozálie u Purkarce nechal prý postavit rytíř Býšovec, jenže té v době už tu rod nesídlil
Ve Vltavínu navštívíme poutní místo Rachačky s kaplí svaté Rozálie nedaleko Purkarce na Českobudějovicku. S redaktorem Zdeňkem Zajíčkem se tam vypravil ředitel Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář. Kdo byla svatá Rozálie, to víme. Kde jsou Rachačky, to víme. Kdo kapli nechal postavit, to se také ví. Má to ovšem svá ale...
Vltavín
Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.
Málokterý mladý člověk zná tolik lidových písní, kolik jsem znal já, vzpomínal pěvec Eduard Haken
Magazín Vltavín opět nabídne výběr archivních nahrávek. Uslyšíte rozhovor s operním pěvcem Eduardem Hakenem z roku 1970 či košíkářem Františkem Horákem z Pelhřimova, vypravíte se do Krnína a zjistíte, co byl v historickém právu Boží soud.
Masné krámy nejsou specialitou jenom Českých Budějovic, našli byste je i jiných městech
V magazínu Vltavín zapátráme v historii fenoménu jménem masné krámy s malým, ale i velkým „m“ na začátku. Dozvíte se, co je to a kde je Psí koryto a poslechnete si vyprávění Františka Knota, holiče v českobudějovické nemocnici, a Rudolfa Peška, posledního jihočeského zvonaře.
Vyšebrodský klášter ukrývá nejenom Závišův kříž, pohřbena je tu i Závišova hlava
Ve Vltavínu vás čeká výlet do Vyššího Brodu, vzpomínky filmového publicisty Borise Jachnina, hledání pramene řeky Otavy a nakonec cesta do vesničky Ounuz.
Koncem druhé světové války zažily České Budějovice dva nálety amerických bombardérů
V magazínu Vltavín připomeneme březen 1945 a největší nálet spojeneckých letadel na České Budějovice a České Velenice. Dále nahlédneme do historie vydávání novin a trochu si porovnáme, jak to bylo tehdy a nyní.
Tenký svazek z budějovického archivu zachycuje náhlý zánik demokracie, následovalo přejmenování ulic
Z Masarykova náměstí v Českých Budějovicích (dnešní náměstí Přemysla Otakara II.) se stal Adolf Hitler Platz. Třída dr. Beneše (dnešní Pražská) byla přejmenována na Konrad Henlein Strasse, Wilsonovo náměstí (na začátku dnešní Lidické třídy) na Hermann Göring Platz... Takové změny přinesl počátek okupace českých zemí nacisty v březnu 1939.
Slavnému rybníkáři Krčínovi patřil v Krumlově úplně jiný dům, než se dlouhá léta uvádělo
Záznamy z rozhlasového archivu, které jsou sice většinou dvacet a více let staré, ale nezestárly ani po technické, ani po obsahové stránce. Zajímavé ohlédnutí přináší magazín Vltavín. Zaposlouchejte se.
Vyšebrodský průsmyk býval jednou z nejdůležitějších obchodních cest už od pravěku
Ve Vltavínu si poslechnete výběr z cestování někdejšího redaktora českobudějovické rozhlasové stanice Jaroslava Klímy a archiváře Jiřího Zálohy po rakousko-českém pohraničí.
Vzpomínka na budějovického malíře a lékaře Karla Fleischmanna a Jihočechy, kteří zamířili do Ameriky
V magazínu Vltavín připomeneme českobudějovického malíře a lékaře Karla Fleischmanna. Pak se vypravíme za vystěhovalci, kteří z jihu Čech odcházeli za lepším životem do Ameriky, ale budeme se také brouzdat v jihočeských vodách. Přesněji řečeno, v šumavském sněhu v archivní reportáži o cestě k pramenům Vltavy. Je tomu 26 let, co nahrávka vznikla, a stále zní svěže a moderně.
Co jsme se o tolerančním patentu neučili? Vrchnost si dávala záležet, aby o něm poddaní moc nevěděli
V magazínu Vltavín se opět probereme archivními nahrávkami českobudějovické rozhlasové stanice. Těmi, které jsou sice třeba i dvacet a více let staré, ale nezestárly a mají stále co říct.
Werich vždycky nejvíc litoval, že neuvidí kvést rododendrony u své chaty, vzpomíná jeho sekretářka
V magazínu Vltavín uslyšíte unikátní nahrávku vzpomínek Jarmily Týlové, někdejší sekretářky Jana Wericha, a čekají vás i dva historické příběhy, jeden z Neznašova, druhý ze Svéboh.