Vltavín
NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Za dva dny zničily bomby v Budějovicích přes 60 domů a zemřelo přibližně 200 lidí

V novém vydání Vltavínu se projdeme po Českých Budějovicích a budeme hledat místa, na nichž jsou ještě dnes vidět pozůstatky následků náletu spojeneckých vojsk z března 1945. Nálet poškodil jak České Budějovice, ale i České Velenice.

24:02

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před týdnem 29:41

V českobudějovickém rozhlasovém studiu natáčelo mnoho hvězdných zpěváků a herců

Ve Vltavínu zavzpomínáme na to, co a jak se natáčelo v českobudějovickém rozhlasovém studiu a na osobnosti, které tady tvořily. S někdejším redaktorem Pavlem Kroneislem připomeneme například redaktora Miroslava Vaverku.

Před 2 týdny 31:17

Jak to vypadalo, když byli Jihočeši povoláni do boje proti zemským škůdcům

Loupeživí rytíři, lapkové, ale také turci v Panonii, to byli nepřátelé, proti kterým musela zasáhnout sama historická města, nebo král. Někdy se to povedlo, někdy do válečné výpravy zasáhlo třeba vinobraní.

19. únor 2023 26:54

V Komařicích uvidíte Ušatou paní, zavzpomínáte na pivo, kterého jste se najedli, a zažijete masopust

Autor magazínu Vltavín Zdeněk Zajíček se s jihočeským historikem Janem Šimánkem vydává na další společnou cestu. Po Doudlebech, Trocnově a Střížově navštíví Komařice. Ty jsou pověstné nejen Ušatou paní, ale i masopustem.

12. únor 2023 34:21

Telegraf, bleskojistku, spoustu rádií a televizí i gramofon na kliku uvidíte v Rožmitálu na Šumavě

Telegraf, telefon a rádio, tak zní přesný název expozice v první z výstavních místností muzea v obci Rožmitál na Šumavě. To ale není jediná náplň budovy. Ještě tu mají zmapovanou historii dobrovolného hasičského sboru, obecní historii od roku 1259 po současnost, expozici školy z prvorepublikového období a pohádkovou expozici.

5. únor 2023 29:12

Dálnicí do pravěku se vydali archeologové. Průzkum u Čimelic a Mirotic přinesl několik překvapení

Do období, kterému říkáme pravěk, se vydáme v magazínu Vltavín. Asi bychom byli překvapeni vyspělostí některých tehdejších kultur, takže otázky pro pravěkého člověka bychom určitě měli. Problémem ale je, že ho osobně nejspíš nikdy nepotkáme, a tak musí odpovědi hledat sami archeologové.

29. leden 2023 33:51

Zkuste si představit, že je vám deset, jedenáct, nebo patnáct let a nesmíte nic

27. ledna jsme si připomněli Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Datum bylo vybráno záměrně, protože právě 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau.

25. leden 2023 29:24

V jihočeském Střížově byl pokřtěn novorozený Jan Žižka, dokládá to pověst i zápis ve farní kronice

Už potřetí se s historikem Janem Šimánkem vydáme po historických stopách Jana Žižky, tedy do míst, která s ním měla na jihu Čech něco společného.

15. leden 2023 36:48

Pověst praví, že se Jan Žižka narodil pod dubem, ale podle místních to bylo přímo v dutině stromu

Ve Vltavínu se s historikem Janem Šimánkem podruhé vydáme do Trocnova, a to nejenom v souvislosti s Janem Žižkou. Historie je totiž někdy plná paradoxů, což doloží i fakt, že ani vydání tolerančního patentu za Josefa II. nepřineslo na jihu Čech větší zájem o jiné než katolické vyznání.

8. leden 2023 33:43

První díl putování po stopách Jana Žižky: Co vlastně víme o Trocnově

Jména Jan Žižka a Trocnov známe asi všichni, ale v magazínu Vltavínu se na ně podíváme opravdu zblízka. S historikem Janem Šimánkem jsme se totiž do Trocnova vypravili. A víte, že dnešní obec Trocnov vlastně celá staletí vůbec Trocnovem nebyla?

25. prosinec 2022 28:08

Slavné poutní místo Římov na jihu Čech se nejmenuje podle hlavního města Itálie

Ve Vltavínu se vydáme po stopách názvů jihočeských svatých, nebo chcete-li duchovně důležitých, poutních nebo jinak s vírou spojených míst.