Vlna
24. prosinec 2023

Poslechněte si podcast: Některé poznámky byly přes čáru, ale rozhodla jsem se to neřešit, říká vítězka Stardance

Druhou nejmladší vítězkou v historii televizní taneční soutěže Stardance se stala dvaadvacetiletá Darija Pavlovičová. Herečka známá především z pohádek nebo televizního seriálu Kukačky mluvila v podcastu Vlna o tom, jak může účast v televizní soutěži nakopnout v Česku hereckou kariéru, nebo co pro ni bylo na soutěži i přes nízký věk lákavé. A došlo i na sexistické vtipy Marka Ebena.

23:39

Vlna

Vydává: Český rozhlas

Vlna je publicistický podcast Radia Wave zaměřený na témata z kultury, popkultury, společnosti a lifestylu. Redaktoři a redaktorky s Hanou Řičicovou, která podcastem provází, rozebírají fenomény jako Beyoncé, fast fashion nebo horoskopy, trendy a zajímavosti jako užívání OpenAI ve vzdělávání nebo nestory jako Quentin Tarantino.

Web

Před třemi dny 28:31

Intimita je radostná. Nenechme si ji ukrást patriarchátem, říká tvůrkyně erotické audio platformy

Oh My Hot je platforma pro zvukové vyprávění, v jehož jádru je sekvence s erotickým nábojem. Audio formát posluchače oprošťuje od barvy kůže, tělesných proporcí i genderové identity a umožňuje vstoupit do oblasti vzrušení a touhy bez zažitých stereotypů. Díky téměř filmovému zvuku dokáže posluchače vtáhnout přímo do dění.

Před týdnem 25:38

Seznamovací aplikace jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Nacházíme partnery nebo partnerky online častěji

Před 230 lety vyšel v Česku první seznamovací inzerát. Dnes už se sice skrze tisk příliš neseznamujeme, ale média využíváme pořád, a to hlavně ta sociální. Prostřednictvím seznamovacích aplikací hledáme vztahy, lásku, přátelství nebo třeba jen sex na jednu noc. Požadavky na naše potenciální partnery nebo partnerky jsou v mnohém stejné, ale v řadě věcí se liší. Mnohdy si o ně ale taky neumíme říct.

Před týdnem 27:16

„Je to závan normálnosti.“ Neziskový projekt přináší kulturu vězeňkyním i sociálně vyloučeným

Platforma Snížit kultuře práh považuje přístup ke kultuře za základní lidské právo, a proto propojuje s kulturními institucemi sociálně vyloučené. Pro ně je návštěva kina, divadla nebo galerie z různých důvodů složitá. Přitom i samy kulturní instituce už často stojí o větší různorodost svého publika.

Před 2 týdny 33:46

Věda je o lásce, umění i frustraci. Mladé české vědkyně pracují na nanočástících, které mění svět

Česká věda má spoustu strukturálních problémů. I tak ale umí psát silné příběhy. V Laboratoři nanomedicíny Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně talentované vědkyně Alžběta Ressnerová a Michaela Vojníková provádějí výzkum dopravních nano-částic. Být začínající elitní vědkyní zároveň není žádný med vzhledem k finančnímu ohodnocení i možnosti skloubit kariéru s rodinou.

Před 3 týdny 20:33

Lepší nemít zvíře a hlavně nebýt „finančně rizikoví“. Koho bytová krize vyřazuje ze hry?

Bytová krize vytváří při shánění střechy nad hlavou ponižující a diskriminační situace. Ve větších městech je nabídka malá a zájemci o byty prochází přijímacím řízením často připomínajícím lustrování. Mimo centra je naopak bytů dost, mnoho lidí na ně ale nedosáhne finančně. Koho nechává krize bydlení na okraji a které skupiny jsou v Česku nejvíce ohrožené ztrátou bydlení? Co to je bytová nouze? A co by změnil zákon o podpoře v bydlení?

Před 3 týdny 23:13

Na spolupráci s Dné jsem čekal asi tři roky, říká Luboš Vacke, autor klipu, který získal Anděla

Režisér, který se u nás i v zahraničí nejčastěji pohybuje v reklamních vodách, natočil videoklip hudebnímu producentovi Ondřeji Holému aka Dné. Jejich spolupráce probíhala tak hladce jako střídání hereček v tramvaji, kterou se projíždí hlavní postava zdánlivě zaseklá v čase.

11. duben 2024 30:41

Nadstandardní vztahy a jesle o patro níž. Co nás i dnes učí Koldům Litvínov o bydlení?

V Česku v současnosti řešíme krizi bydlení, téma nerovné péče o domácnost a děti i nedostupnost školek a jeslí. Do debaty se vrací téma kolektivního bydlení, zaznívají i radikální feministické hlasy, které navrhují úplný přesun výchovy mimo rodinné jednotky. V československých dějinách přitom najdeme experimenty, které nám toho o možnostech i limitech takových vizí můžou docela dost říct. Jedním z nich je Koldům Litvínov.

8. duben 2024 19:58

Bez haterů bych neměla takovou sledovanost. Devatenáctiletá barberka Sarah dělá TikTok pro Romeu

Mladá Sarah dělá oblíbená videa na TikTok pro Romeu. Ve videích vzdělává, baví a rozšiřuje povědomí o romské kultuře. Kromě toho pracuje jako barber – upravuje pánské hlavy. Jednou z barber shopu odešel zákazník proto, že nechtěl nechat ostřihat syna od Romky. Sarah se tomu ale směje. Rasismus se podle ní z ulic přesunul spíš na sociální sítě.

4. duben 2024 29:25

Překvapilo mě, jak na Západě nedodržují vlastní zákony, říká Apolena Rychlíková o Hranicích Evropy

Novinářka a filmová dokumentaristka Apolena Rychlíková natočila film Hranice Evropy. V něm společně s novinářkou Sašou Uhlovou prozkoumávají pracovní podmínky lidí ze střední Evropy na Západě. Zároveň je Rychlíková nominovaná na cenu Magnesia Litera jako spoluautorka knihy Věčná devadesátá.

28. březen 2024 31:24

Reportovat z Gazy je náročné, nezájem to ale neomlouvá. Jak vypadá práce válečného novináře?

Probíhající konflikt v Pásmu Gazy v Česku nastoluje debatu o válečné novinařině. Z jedné strany slýcháme, že utrpení civilního obyvatelstva na místě nedostává v médiích prostor, redakce se často brání argumentem, že dění v Gaze je nepřehledné a informace neověřitelné. Kudy tedy do médií informace z válečných konfliktů vlastně tečou? Co ovlivňuje jejich dostupnost? A jak vypadá práce novináře ve válečné oblasti?