Zprávy pro Liberecký kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě chystá výstavu o historii tamní vagónky. A hledá pamětníky

Továrna na železniční stroje byla ve městě založená před téměř sto pěti lety a na stejném místě působí dodnes. Muzeum k výroční výstavě shání jakékoliv informace nebo předměty, které by se k tématu mohly hodit.

00:58

Zprávy pro Liberecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Vysíláme pro Vás aktuální zprávy z regionu, domova i ze světa. Dozvíte se i sportovní výsledky, informace o počasí a dopravní situaci.

Web

Včera 02:46

Pro první pololetní vysvědčení si jdou i děti ukrajinských uprchlíků. V českém jazyce dělají pokroky

Děti uprchlíků z Ukrajiny za sebou mají první pololetí v českých školách. Nejobtížnější je pro ně čeština. Potýkají se s latinkou, se vzory a třeba větnými členy. Jaké mají známky? V Rokytnici nad Jizerou natáčela redaktorka Johana Tománková.

Před dvěma dny 02:31

20 let po požáru: Nové vedení Univerzity Karlova má projekt i peníze na opravu zámku v Zahrádkách

Před 20 lety, v noci z 29. na 30. ledna 2003 začalo hořet podkroví Nového zámku v Zahrádkách na Českolipsku. Požár zcela zničil střechu, prohořela ale i dvě patra pod ní, a své stopy zanechala i voda. Do Zahrádek se vypravil redaktor Jaroslav Hoření.

Před dvěma dny 03:22

Tramvajová trať, základna záchranky i oprava školy. Kraj a město Jablonec o společných investicích

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta jednal s jabloneckým primátorem Milošem Vele a jeho náměstky o společných investicích. Shodli se například na spolufinancování nákladné výměny oken v památkově chráněné budově střední uměleckoprůmyslové školy na Horním náměstí. Jednali i o dlouho připravované výstavbě základny Výjezdové záchranné služby a o připravovaných dopravních stavbách. Podrobnosti shrnula redaktorka Eva Malá.

Před třemi dny 03:07

Jak se volilo v druhém kole prezidentských voleb v Libereckém kraji

Prezidentem České republiky se stane Petr Pavel. Ve druhém kole voleb vítěz získal 58,32 procent z 5 759 197 platných hlasů. Volební účast byla rekordních 70,25 procenta všech registrovaných voličů. Zjišťovali jsme, jak volili lidé v Libereckém kraji.

Před čtyřmi dny 02:45

Pro nemocnou Natálku z Liberce chtěli vybrat půl miliónu, na kontě sbírky se už ale sešlo mnohem víc

Spontánnost a srdečnost dárců předčila všechna očekávání. Místo plánovaných 500 tisíc vybrali pořadatelé sbírky pro těžce nemocnou Natálku z Liberce už víc než 800 tisíc. Za peníze ze sbírky pořídí rodina Natálky ojetý minivan, který nutně potřebuje pro přepravu dítěte a všech zdravotních pomůcek.

Před čtyřmi dny 02:30

Železnobrodské sklářské muzeum bude zhruba rok zavřené, tamní expozice i budovu čekají úpravy

Expozice skla v hlavní budově železnobrodského muzea budou naposledy k vidění o víkendu 28. a 29. ledna. Pak se budova s roubeným průčelím na náměstí 3. května téměř na rok uzavře návštěvníkům a nastoupí řemeslníci. V rámci projektu Spojeno sklem vzniknou nové expozice i lepší návštěvnický komfort.

Před pěti dny 02:29

2. ročník soutěže Business Talent pro osmáky a deváťáky základních škol Libereckého kraje zná vítěze

Na dvě stovky dívek a chlapců z osmi základních škol z Libereckého kraje se koncem roku 2022 snažilo v liberecké iQLANDII vymyslet a vyrobit zlepšováky pro hendikepované. Finalisté z každé ze škol se 26. ledna 2023 zúčastnili slavnostního vyhlášení.

Před pěti dny 02:18

Druhé kolo prezidentských voleb: Hlasovací lístky dostanou voliči ve volební místnosti

27. ledna 2023 ve 14 hodin začne druhé kolo prezidentských voleb. Lidé budou vybírat nového prezidenta České republiky mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem, kteří v prvním kole voleb získali nejvíc hlasů.

Před šesti dny 00:59

Město Liberec chce do září 2025 přeměnit bývalou slévárnu Linser v centru města na kreativní centrum

Radnice aktuálně hledá firmu, která vytvoří projektovou dokumentaci. Podle odhadu přestavba bývalé slévárny v Resslově ulici vyjde na zhruba 38 milionů korun.

Před šesti dny 03:26

Ředitelství silnic a dálnic je odpovědné za smrt řidiče cisterny, na jehož auto spadl strom

Liberecký Krajský soud 25. ledna 2023 rozhodoval v případu žaloby na Ředitelství silnic a dálnic. To čelilo obžalobě za pád stromu na auto, při kterém zemřel řidič. Jednání sledovala redaktorka Eva Malá.