Vlakem Libereckým krajem
7. únor 2023

Poslechněte si podcast: Jižním expresem v bistro voze

Redaktor Pavel Petr se tentokrát vlakem vydal za hranice Libereckého kraje. Z Liberce, České Lípy, Turnova, Harrachova nebo třeba Lomnice nad Popelkou se i vy můžete po kolejích vydat delší cestu. A možná se vám budou hodit postřehy z cesty Jižním expresem a posezení v bistro nebo jídelním voze.

14:23

Vlakem Libereckým krajem

Vydává: Český rozhlas

Parní i historické naftové lokomotivy, staré vlakové soupravy, železniční depa, muzea i malebná nádraží. Procestujte s redaktorem Pavlem Petrem zajímavá místa spojená s železniční historií i současností.

Web

Včera 09:56

Víkendové jízdy z Hurvínkem po trianglu

Akce, kterou uspořádal Spolek železniční nostalgie – Výtopna Česká Lípa, lákala nejen na svezení v legendárním motorovém voze, vyrobeném v roce 1948, ale také na výstavu nejrůznějších železničních exponátů – včetně parních lokomotiv.

Před týdnem 13:50

Spanilé jízdy s Klubem přátel železnic Českého ráje

Spolek vznikl v roce 1993 a za hlavní cíl má záchranu a renovaci historických kolejových vozidel a jízdy po tratích Českého ráje. Od začátku je jeho předsedou Josef Semecký, který byl hostem magazínu Vlakem Libereckým krajem.

Před 2 týdny 11:43

Za mašinfírou žitavské úzkokolejky

Redaktor Pavel Petr se tentokrát s pořadem Vlakem Libereckým krajem vydal pár kilometrů za hranice České republiky. Na žitavskou úzkokolejku za tamním mašinfírou ho doprovodil další železniční nadšenec, náš kolega Petr Kumpfe.

Před 3 týdny 13:09

Frýdlantské okresní dráhy: Spolek, který chce obnovit úzkokolejku z Frýdlantu do Heřmanic

Redaktor Pavel Petr se tentokrát s pořadem Vlakem Libereckým krajem vydal do Frýdlantu. To proto, aby vás pozval do muzea Frýdlantské okresní dráhy a taky představil společnost, která se snaží o obnovu někdejší úzkorozchodné tratě, která vedla z Frýdlantu do Heřmanic.

19. duben 2023 14:24

Jak to vidí výpravčí: Květa Slabá, železniční stanice Jablonné v Podještědí

Jablonné v Podještědí je malebné městečko s necelými čtyřmi tisícovkami obyvatel. Historické jádro je městskou památkovou zónou. A na tamním nádraží slouží výpravčí Květa Slabá.

14. duben 2023 11:11

Vlaky a hudba? Vášně klavírního virtuosa Matyáše Nováka

V pořadu Vlakem Libereckým krajem tentokrát propojíme železnici a hudbu. Že to nejde dohromady? Host Pavla Petra klavírní virtuos Matyáš Novák vás přesvědčí o opaku.

11. duben 2023 12:47

Desáté výročí Cyklohráčku. K narozeninám dostal rekonstrukci

Už jste si zvykli, že se redaktor Pavel Petr vydává i za hranice našeho kraje. Tentokrát má tip na výlet vlakem s dětmi, a i dospělé vrátí do dětských let.

6. duben 2023 15:14

Vlakem na rumunský venkov na festival Banát

Redaktor Pavel Petr se tentokrát vypravil do České Lípy, za tamním radním, florbalistou, ale hlavně spoluorganizátorem hudebního festivalu v rumunském Banátu Štěpánem Slaným.

21. březen 2023 23:59

Železniční mosty: Kamenný most v Mimoni a viadukty u Zahrádek a u Krnska

Redaktor Pavel Petr a nadšenec pro železnici, pan Jiří Šťastný, se tentokrát vydali za železničními mosty nejen Libereckého kraje. Vypravte se s nimi k železničnímu kamennému mostu v Mimoni, dvěma mostům u Zahrádek u České Lípy, tomu přes údolí Peklo a přes boční údolí Pekla, a ještě kousek za hranice kraje, ale stále na trati Liberec – Praha, k viaduktu mezi Jizerním Vtelnem a zámkem Stránov, blízko zastávky Krnsko.

14. březen 2023 10:32

Nádražní budova, i historie a budoucnost železniční stanice Liberec

Železniční stanice v krajském Liberci není elektrizována. Prý jako jediná z krajských měst České republiky. Nejen to objasní průvodce libereckým nádražím, přednosta provozního obvodu Liberec Josef Kraus.